100 lekarzy z całego świata zagrało Paderewskiego, Chopina i Beethovena.
Wspierali w ten sposób walkę z nowotworami krwi
Światowa Orkiestra Lekarzy w towarzystwie wybitnego pianisty, Krzysztofa Książka zagrała w Polsce dwa charytatywne koncerty symfoniczne, wspierając działalność Fundacji DKMS – walkę z nowotworami krwi. Wśród publiczności nie zabrakło osób związanych z ideą dawstwa szpiku i komórek macierzystych.
Zamienili lekarskie fartuchy na stroje wieczorowe
Koncerty Światowej Orkiestry Lekarzy wypełniły po brzegi sale koncertowe Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Światowa Orkiestra Lekarzy (World Doctors Orchestra) to unikalne przedsięwzięcie, zrzeszające obecnie ponad 1500 lekarzy różnych specjalizacji z ponad 50 krajów. W tym roku po raz pierwszy zagrali w Polsce. Swój występ rozpoczęli od uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wykonania, po raz pierwszy, Uwertury es-dur Ignacego Paderewskiego. Następnie na scenę dołączył Krzysztof Książek, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Orkiestra i solista wspólnie zagrali koncert e-moll op.11 Fryderyka Chopina. Na zakończenie Światowa Orkiestra Lekarzy wykonała VIII symfonię Beethovena. Ich występy zarówno warszawska, jak i krakowska publiczność nagrodziła długimi owacjami na stojąco.
„Nie odpuszczamy ani na jeden dzień”
Koncerty Światowej Orkiestry Lekarzy były też pierwszą okazją do świętowania przez Fundację DKMS, 10-lecia działalności w Polsce, które wypada w tym roku. Wśród zaproszonych gości w Warszawie znaleźli się ojcowie polskiej transplantologii szpiku: profesorowie Wiesław Jędrzejczak i Jerzy Hołowiecki, a w Krakowie na widowni zasiadło m.in. kilkudziesięciu Pacjentów, u których wykonano przeszczepienie szpiku pod okiem wybitnego hematologa prof. dr hab. n. med. Aleksandra Skotnickiego. Na scenie swoją historią podzieliła się Joanna wraz z synem Adasiem, który 8 lat temu, dzięki niespokrewnionemu Dawcy, dostał szansę na nowe życie. O idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych opowiadała Prezes Fundacji DKMS, Ewa Magnucka – Bowkiewicz.
– Odkrycie przez światową medycynę, że każdy człowiek, nosi w sobie lekarstwo i dar życia dla chorych, dla których jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego jest w kontekście działalności Ośrodków Dawców Szpiku kluczowe. Dlatego dzisiejszy jubileusz jest doskonałym pretekstem, żeby jeszcze raz podkreślić niezastąpioną rolę jaką w leczeniu nowotworów odgrywają ludzie dobrej woli, którzy bezinteresownie oddają cząstkę siebie, aby ratować życie ludzkie. Misją naszej fundacji jest wsparcie i konkretna pomoc dla Pacjentów na całym świecie, cierpiących na nowotwory krwi. I chociaż w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest teraz 1,4 mln osób, to nie odpuszczamy ani na jeden dzień, bo w dalszym ciągu 20% chorych nie ma bliźniaka genetycznego w bazie światowej liczącej przeszło 32 milionów ludzi – mówiła Ewa Magnucka – Bowkiewicz.
Warszawa
Kraków
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1 401 346 (wrzesień 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 5 802 (wrzesień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. We wszystkich bazach DKMS zarejestrowanych jest 8 000 000 potencjalnych Dawców. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.