Po roku przerwy spowodowanej sytuacją związaną z koronawirusem powraca jedna z najbardziej lubianych przez warszawiaków imprez muzycznych – Festival Skrzyżowanie Kultur. Co prawda w tym roku wydarzenie zostało okrojone do jednego dnia, ale już sam fakt, że FSK się odbędzie jest informacją, na którą czekało wielu stołecznych (i nie tylko!) fanów world music.

Gwiazdą imprezy, która zaplanowana jest na 19. września, będzie 43-letnia Marokanka Oum el-Ghaït Benessahraoui, znana po prostu jako Oum. Artystka ta udanie łączy muzykę marokańską i saharyjską (hassaniya) z soulem, jazzem a nawet gospel. To premierowy występ piosenkarki w Polsce. Więcej o Oum napiszę w jednym z kolejnych wydań „Muzyki world od A do Z”.

Drugą gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Gwinejczyk mieszkający we Francji Mohamed Kouyaté, bardziej znany jako Moh! Kouyaté. Ten pochodzący z grupy etnicznej Mandinka wokalista i gitarzysta zanim przeprowadził się do Francji żył przez jakiś czas w Republice Konga, gdzie współpracował z miejscowymi artystami. Muzykę Moh! Kouyaté określić można lżejszą formą zachodnioafrykańskiego bluesa. Więcej tu radości i więcej Afryki niż np. w twórczości Malijczyka Boubacara Traoré.

Tak więc wieczór 19. września w warszawskim Teatrze Dramatycznym, gdzie odbędzie się impreza, zapowiada się bardzo ciekawie, afrykańsko, etnicznie.

Bilety na tegoroczny FSK kosztują 50 (do 12.09.2021 r.) i 60 zł.

Więcej o festiwalu TUTAJ

Dodaj komentarz