Dzień z operą: poznaj Operę Bałtycką od kulis i zobacz „Don Giovanniego” na Targu Węglowym
21 lipca o godz. 20.00 na Targu Węglowym, gdańszczanie i turyści obejrzą operę „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na pokaz spektaklu włoskiego Teatro Lauro Rossi z elegancką scenografią, stylizowanymi kostiumami i komentarzem na żywo zaprasza Instytut Kultury Miejskiej. Wcześniej, podczas specjalnych oprowadzań o godz. 12.00, można będzie poznać Operę Bałtycką od kulis.
– Historia opery rozpoczyna się w Pradze w 1787 roku. Mozart zaczyna pisać muzykę w Wiedniu. Na początku października, wraz z żoną Konstancją, przybywa do Pragi, by tu dokończyć dzieło i przygotować spektakl. Na mieście afisze anonsują nową operę, której pełen tytuł brzmi „Don Giovanni czyli Rozpustnik ukarany”. Niestety nie udaje się dotrzymać pierwotnego zaplanowanego terminu – 14 października, kiedy to premiera miała uświetnić przyjazd jednej z arcyksiężniczek, która w Pradze miała spotkać się ze swym narzeczonym, księciem saskim. Zapoznawszy się z treścią dzieła uznano, że zupełnie nie nadaje się ono na tę okazję, zatem premierę przesunięto na 29 października. Nie ma więc na niej książęcych narzeczonych, ale ponoć pojawia się sędziwy już wówczas Casanova, który jakoby miał podpowiedzieć da Pontemu, twórcy libretta, kilka pomysłów. Prażanie przyjmują dzieło z ogromnym entuzjazmem. A Mozart musi odczuwać ogromną satysfakcję – opowiada Jerzy Snakowski.
Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta – Jerzego Snakowskiego oraz sopranistki Katarzyny Hołysz. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym odbywa już po raz dziewiąty.
– Don Giovanni to nikt inny jak Don Juan – libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Tyle, że Mozart pokazuje go nieco inaczej. Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego. Jednak Don Giovanni nie zamierza smakować czegoś, czego już próbował. Szuka coraz to nowych doznań, by w finale wpaść w ramiona śmierci, która okazuje się być… mężczyzną. Spośród wykonawców na plan pierwszy wysuwa się wykonawca partii Don Giovanniego – Ildebrando D’Arcangel, znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne – przystojny – mówi Snakowski.
Partnerem wydarzenia jest Opera Bałtycka w Gdańsku, która zaprasza do poznania Opery od kulis. – Trasa wycieczki prowadzi od foyer przez widownię, magazyny sceniczne, scenę, aż do pracowni charakteryzatorskiej oraz magazynu i wypożyczalni kostiumów. Podczas zwiedzania Opery Bałtyckiej poznamy historię instytucji i miejsca, w którym się znajduje. Odkryjemy specyfikę teatru operowego i tajniki pracy twórców operowych: reżysera, scenografa, dyrygenta, solisty oraz zespołów artystycznych – chóru i orkiestry – mówi Aleksandra Filipek z Opery Bałtyckiej.
Zwiedzanie odbędzie się w dwóch grupach o godz. 12.00. Adres: Opera Bałtycka, Aleja Zwycięstwa 15. Wstęp wolny, zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.
„Don Giovanni”, Wolfgang Amadeusz Mozart, spektakl z 2011 roku. Czas trwania: 2 godz. 54 min.
Spektakl: Sferisterio Opera Festival, Teatro Lauro Rossi, Macerata 2011 (Włochy)
Reżyseria: Pier Luigi Pizzi, dyrygent: Riccardo Frizza, muzycy: Chór i orkiestra teatru La Fenice (Orchestra e Coro del TeatroLa Fenice). W rolach głównych: Don Giovanni – Ildebrando D’Arcangelo Leporello – Andrea Concetti, Il Commendatore – Enrico Giuseppe Iori, Donna Anna – Myrtò Papatanasiu, Don Ottavio – Marlin Miller, Donna Elvira – Carmela Remigio, Zerlina – Manuela Bisceglie, Masetto – William Corrò
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patronat medialny: www.trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki