LEKCJA ODPADANIA
PISARZE
I HIMALAIŚCI W LITERACKIEJ WSPINACZCE NA BIG BOOK FESTIVAL

Lekcja Odpadania_zaproszenieDrużyny pisarzy i dziennikarzy będą wspinać się na pionową ścianę, by utworzyć biblioteki dla dzieci i seniorów. Asekurować ich będą zdobywcy ośmiotysięczników – Piotr Pustelnik i Kinga Baranowska. Nowa akcja dobroczynna Big Book Festival.

Sportowo-literacka rywalizacja odbędzie się w sobotę, 23 czerwca o godz. 12.00 i rozpocznie program główny Big Book Festival – pomysłowego festiwalu czytania, który zaskakuje niezwykłymi formami wydarzeń. W tym roku festiwal odbywa się w przestrzeni Areny Wspinaczkowej (ul. Merliniego 2) w Warszawie, a towarzyszy mu hasło EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach! W programie wiele wydarzeń, które skłaniają do próbowania nowości i przekraczania siebie.

Jednym z nich będzie LEKCJA ODPADANIA, do której zaproszeni zostali autorzy książek i ci, którzy je recenzują. Na wyżyny wspinają się talenty pisarskie i dziennikarskie. Naprzeciw siebie staną dwie drużyny, których zadaniem będzie wspiąć się jak najszybciej i jak najwyżej, by zdobyć punkty, które zostaną przeliczone na książki. Tak powstaną dwie biblioteki – dla seniorów i najmłodszych – w ośrodkach prowadzonych przez Centrum Wspierania Rodzin w Warszawie. Wśród wspinających są m.in.: radiowcy, ksiądz, blogerzy, reporterzy, powieściopisarz i autorka kryminałów.

Oto drużyny:

BEZPIECZNE ÓSEMKI:
Roman Bielecki OP, Renata Kim, Jan Niebudek, Adam Szaja, Weronika Wawrzkowicz.
Asekuruje i zagrzewa: himalaistka Kinga Baranowska.

kontra

ZAKRĘCONE HMS’Y: Kamil Bałuk, Aleksandra Boćkowska, Piotr Trybalski, Anna Król, Wojciech Kuczok, Katarzyna Puzyńska.
Asekuruje i mobilizuje: himalaista Piotr Pustelnik.

Poza wspinaczką, kluczowym elementem rywalizacji będzie też prawidłowe tzw. odpadnięcie od ściany, a więc puszczenie wszystkich uchwytów i zjazd w dół.
W naszej dobroczynnej rywalizacji chodzi o zabawę i zdobycie książek dla tych, którzy nie mają do nich łatwego dostępu. Ale sama lekcja odpadania to ćwiczenie z zaufania do partnera, który trzyma linę i nasze życie w swoich rękach. Mamy nadzieję, że zaproszeni pisarze i dziennikarze przy tej okazji poznają się, polubią i zaufają sobie – zaprasza Anna Król, pomysłodawczyni festiwalu i entuzjastka wspinaczki ściankowej. I dodaje: – Czyż to nie bezcenne popatrzeć, jak ksiądz albo słynna reporterka spadają w ramiona wybitnych himalaistów? Musicie to zobaczyć!

Komentatorem emocjonującego widowiska będzie Jacek Kaczyński.
Wszystko wydarzy się na żywo – warto przyjść, dopingować i oklaskiwać!

LEKCJA ODPADANIA otworzy sobotnią serię wydarzeń Big Book Festival, łącznie w programie jest blisko 60 atrakcji. Biblioteki zostaną ufundowane przez partnerów literackich akcji: Wydawnictwo Agora, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Wytwórnia, Insignis.

Zmagania wspinaczy to nie pierwsze sportowe zadanie, przed jakim organizatorzy postawili autorów. Przed rokiem dwie drużyny rozegrały dobroczynny MECZ O BIBLIOTEKĘ, grały w koszykówkę na szkolnym boisku. W zmaganiach Best Selerów oraz Powolnych Strzelców wzięli wtedy udział m.in. Marcin Meller, Sylwia Chutnik, Wojciech Chmielarz i Sylwia Kubryńska. Ich pot i poświęcenie pozwoliły stworzyć bibioteki w pogotowiach opiekuńczych dla młodzieży.

Big Book Festival będzie okazją do kameralnych spotkań z himalaistami, podróżnikami, pisarzami, odkrywcami, ekologami i badaczami. Pełny program: bigbookfestival.pl

Dodaj komentarz