Ponad 100 milinów sprzedanych płyt, ponad 30 mln fanów na całym świecie, sklasyfikowany na 12. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone oraz na 20. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów według Hit Parader.
Od 23 do 30 kwietnia Multikino zaprasza na n
ajbardziej intymny dokument rockowy w historii „Cobain: Montage of heck”.

Doświadcz życia, muzyki oraz umysłu Kurta Cobaina, jak nigdy wcześniej w pierwszym całkowicie autoryzowanym filmowym portrecie ikony rocka! Reżyser Brett Morgen prezentuje najbardziej intymny dokument zawierający mieszankę prywatnych archiwów Cobaina oraz nigdy wcześniej nieprezentowanych domowych nagrań video. Wśród nich m.in. szczere wywiady z rodziną i najbliższymi współpracownikami, a także z jego żoną – Courtney Love. Film ten ukazuje sprzeczności pomiędzy tym kim był Kurt, a tym jak odbierali go inni. Przedstawia życie wybitnego artysty od najmłodszych lat, które spędził w rodzinnym Aberdeen przez wyżyny sławy. „Cobain: Montage of heck” zebrał świetne recenzje na festiwalach filmowych Sundance i w Berlinie, a teraz będzie można zobaczyć go na ekranach kin sieci Multikino.


Nirvanowy Rollercoaster

23.04.2015 na ekranach Multikina pojawił się premierowo „Cobain- Motnage of Heck” – film dokumentalny, który wyreżyserował Brett Morgen. Mogłoby się wydawać, że – jak na klasyczny dokument przystało – podstawowym i głównym materiałem będą wywiady, zdjęcia, fragmenty koncertów…. Jednak w tym przypadku wypowiedzi przyjaciół i członków rodziny są wyważone i nie dominują – co bardzo mnie cieszy. Ponadto, większość filmu składa się z wypowiedzi Kurta, co dla fana Nirvany z pewnością ma bardzo istotne znaczenie.

Co jednak sprawia, że jest to film, który wcisnął mnie w fotel?….

Fakt, że „Montage of Heck” to w dużej mierze dzieło samego Cobaina. Reżyserowi udało się dostać do intymnego archiwum – do królestwa
lidera Nirvany, skąd zaczerpnął rysunki, prywatne materiały nagrane na VHS, liczne zapiski pochodzące z dzienników oraz…. sam tytuł, który nosiła jedna z kaset, nagrana przez Kurta w 1988 r.

Na pewno niezwykłe dla mojej percepcji było to, że wykorzystane w filmie rysunki poruszają się, żyją – ma się wrażenie, że jako widownia uczestniczymy w akcie twórczym, pochyleni nad otwartym dziennikiem Cobaina…

Niczym na rozpędzonej kolejce, widz wędruje w głąb świata lidera Nirvany. Dzięki różnorodności form wizualnych, film ma szybkie tempo – jest jak kolorowa, roztańczona w rytmie „Smells like teen spirit” mozaika.

Ze względu na dokumentalny charakter Montage of Heck, cenne dla mnie były filmiki domowej roboty, ukazujące życie rodzinne Kurta oraz urywki z backstage’u przed koncertami lub z prób zespołu. Właśnie te krótkie fragmenty obalają według mnie mit na temat rock’n’rollowego życia. Każdy przecież szuka miłości i wsparcia, zwłaszcza wtedy, kiedy w dzieciństwie mu tego zabrakło.
Cobain – Motnage of Heck to moim zdaniem obowiązkowy film dla każdego fana Nirvany.

Barbara Pfeifer

Źródło opisu filmu oraz ikony wpisu.

Kurt-Cobain-Montage-of-Heck

 

Dodaj komentarz