Zagadka. Ile współczesnych polskich wokalistek popowych jest znanych na świecie, lub choćby w Europie? Odpowiedź: na upartego jedna, Margaret. Poza tym Europejczycy w średnim wieku kojarzą Edytę Górniak z dobrego występu na Festiwalu Eurowizji 1994. Natomiast krakowianka Marta Złakowska stała się od pewnego czasu naczelną wokalistką brytyjskiego króla trip-hopu Tricky’ego. I tyle. Populacja Polaków liczy na całym świecie 58,5 miliona ludzi. Albańczyków żyje na naszej planecie ok. 8 milionów, czyli ponad 7 razy mniej, a mają 6 piosenkarek pop na światowym poziomie. Są to: Dua Lipa, Bebe Rexha, Rita Ora, Ava Max, Era Istrefi i Ilira. Oczywiście, można psioczyć na to, że wszystkie one, poza Erą Istrefi, mieszkają poza Albanią czy Kosowem, ale przecież nikt nie zabrania zrobić kariery dziewczynie wywodzącej się z Polonii.

Skąd wziął się fenomen śpiewających Albanek? Czy był to po prostu przypadek, jak chcą jedni, czy też latami gnębione restrykcjami społeczeństwa albańskie (satrapa Enver Hoxha) i kosowskie (serbskie tłamszenie w ramach Republiki Jugosławii) dopiero teraz mogły wypuścić w świat swe najzdolniejsze dzieci? Nie podejmuję się odpowiedzi na to pytanie. Za to poniżej przedstawiam w krótkim zarysie kariery wymienionych wyżej Albanek.

26-letnia Ilira jest z pewnością najmniej znaną piosenkarką z całej szóstki. Urodziła się w Szwajcarii, z matki Albanki i ojca pochodzącego z Kosowa. Początkowo występowała w zespole The Colors, po kilku latach zdecydowała się jednak na przeprowadzkę do Berlina i rozpoczęcie samodzielnych występów. Przełomowym punktem w jej karierze był wokalny udział w utworze „Fading”, który zamieszczam poniżej, stworzonym przez niemieckiego DJ-a Alle Farbena. Nagranie to doszło do czołówki większości list przebojów, w Czechach było na miejscu pierwszym, w Polsce na drugim. Sukces „Faden” spowodował to, że w 2019. stacja MTV nominowała Ilirę do nagrody w kategorii Najlepszy Artysta Szwajcarski (wygrała Loredana, jeszcze jedna Szwajcarka albańskiego pochodzenia). Kolejne piosenki, również wykonywane na zasadzie featuringu, nie były już takimi przebojami, ale jasno pokazały, że Ilira jest gotowa na wydanie solowej płyty.

Ilira
Całe nazwisko: Ilira Gashi
Ur. 29.10.1994 r. – Brienz, kanton berneński, Szwajcaria.
Ważniejsze utwory: „Wasted” z Jumpą (2017), „Fading” z Alle Farbenem (2018), „Get Off My D!ck” (2018), „Diablo” z Juanem Magánem (2019), „Ladida (My Heart Goes Boom)” z Crispie (2020).
Strona internetowa: TUTAJ

Równolatką Iliry jest Era Istrefi. Przyszła ona na świat w stolicy Kosowa, Prisztinie, gdzie mieszka po dziś dzień. Istrefi zaczynała przygodę z muzyką od śpiewania po albańsku. Były to melodyjne, wpadające w ucho utwory, jak choćby jej pierwszy singiel, utrzymany w rytmach reggae „Mani Për Money” (zamieszczam go poniżej), ale jednak bariera językowa powodowała to, że początkująca wokalistka nie mogła przebić się na Zachodzie. Nie od razu Era przeszła na śpiewanie po angielsku. Nie rzucała się na głęboką wodę, i piosenkę „BonBon” nagrała po albańsku, ale z angielskim refrenem. Był to typowy utwór popowy utrzymany w stylu Rihanny. Nagranie dotarło do czołówek list przebojów w Szwecji, Grecji a nawet w Libanie. Erę Istrefi poznał świat. Wytwórnia Sony szybko podpisała z nią kontrakt, ale póki co na wydawaniu singli się skończyło. Era, podobnie jak Ilira, oraz wiele europejskich wokalistek popowych, bierze głównie udział w nagraniach innych artystów i ciągle czeka na wejście na wyższy level. Na pewno dużym plusem w jej wypadku jest to, że od czasu do czasu nagrywa utwory w rodzimym języku.

Era Istrefi
Ur. 04.07.1994 r. – Prisztina, Autonomiczna Prowincja Kosowo, Serbia (obecnie Kosowo).
Ważniejsze utwory: „Mani Për Money” (2013), „BonBon” (2016), „No I Love Yous” z Frenchem Montaną (2017), „Nuk E Di” z Norą Istrefi (2019), „No Maybes” z Ilkayem Sencanem i Arashem (2020).

Strona na FB: TUTAJ

Dwudziestopięcioletnia Dua Lipa to bez wątpienia wizytówka Albańskich Księżniczek Popu, przy czym przeciętny Kowalski raczej nie ma pojęcia, że nie jest ona rdzenną Angielką. Co prawda Dua urodziła się w Londynie, ale oboje jej rodzice, Dukagjin Lipa i Anesa Rexha, pochodzą z Prisztiny, w Kosowie.

Dua Lipa wydała tylko 2 płyty, lecz jak już wiemy z karier jej koleżanek, obecnie w muzyce dance/pop nie liczy się wydawanie całych krążków, tylko poszczególnych singli, a na tym polu akurat artystka z Londynu zanotowała wiele sukcesów. Już jej drugi profesjonalnie wydany singiel („Be the One”) dotarł na szczyty list przebojów. Był to m.in. numer jeden w Polsce, gdzie stacje radiowe wprost uwielbiają długonogą piosenkarkę i modelkę, wizerunkowo znaną z bardzo grubych, dosyć męsko wyglądających brwi. Potem było wiele innych hitów, które podśpiewywał cały świat, a w każdym razie ta jego część lubiąca muzykę taneczną: „New Rules” (2017), „One Kiss” (2018), „Don’t Start Now” (2019) czy „Break My Heart” (2020). Ale Dua Lipa, ikona współczesnej muzyki dance, to nie tylko wokalistka i modelka. To także osoba, która potrafi zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości dziejącej się na świecie, jak np. przeciw ksenofobicznej polityce imigracyjnej byłego już (na szczęście!) prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, czy działaniom Żydów wymierzone w bezbronnych mieszkańców Palestyny.

Patrząc na to jak rozwija się kariera Duy Lipy, choć nie jestem końca fanem jej talentu, wróżę tej artystce jeszcze długie lata na dance’owym tronie.

A poniżej zamieszczam debiutancki utwór artystki z Londynu, nagranie zatytułowane „New Love”.

Dua Lipa
Ur. 22.08.1995 r. – Londyn, Anglia, Wielka Brytania.
Wydane płyty: „Dua Lipa” (2017), „Future Nostalgia” (2020).
Ważniejsze utwory: „Be the One” (2015), „New Rules” (2017), „One Kiss” z Calvinem Harrisem (2018), „Don’t Start Now” (2019), „Break My Heart” (2020).
Strona internetowa: TUTAJ

Ava Max to kolejna dwudziestosześciolatka w tym zestawieniu. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale jej rodzice pochodzą z Albanii. Naprawdę nazywa się Amanda Ava Koci, a jako nastolatka występowała pod pseudonimem Amanda K. Potem zmieniała ksywki na AVA oraz Ava Koci. W 2018 r. objawiła się światu jako Ava Max i niemal od razu, za sprawą singla „Sweet But Psycho”, wylądowała na pierwszych miejscach list przebojów. Nie udało się to w Stanach Zjednoczonych („tylko” 10. miejsce Billboardu), ale za to nagranie to było numerem jeden w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Finlandii, Norwegii oraz oczywiście w Polsce, gdzie „Sweet But Psycho” grały do znudzenia wszystkie stacje radiowe o profilu nierockowym. Wydana w zeszłym roku solowa płyta Avy „Heaven & Hell” najlepiej sprzedała się w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, pojawienie się albumu poprzedziło wydanie aż siedmiu singli (!), tylko nagranie o wymownym tytule „Naked” (nagości w nakręconym do niego teledysku nie ma jednak wcale) ujrzało światło dzienne na singlu po pojawieniu się krążka.

Nie tak dawno magazyn „Forbes” zaliczył Avę Max do listy 30 Najbardziej Wpływowych Amerykanów Poniżej 30-stki, co pokazuje, że kariera Amandy Koci rozwija się prawidłowo. Jednocześnie piosenkarka z Milwaukee nie zapomina o swoich etnicznych korzeniach, w wielu wywiadach podkreślając to, że czuje się stuprocentową Albanką.

Ava Max
Prawdziwe nazwisko: Amanda Ava Koci
Ur. 16.02.1994 r. – Milwaukee, Wisconsin, USA.
Wydana płyta: „Heaven & Hell” (2020).
Ważniejsze utwory: „I Need You” (jako Amanda K., 2009), „Take Away The Pain” (jako AVA, 2013), „Spinning Around” (jako Ava Koci, 2015), „Sweet But Psycho” (2018), „Naked” (2020).
Strona internetowa: TUTAJ

30-letnia Rita Ora przyszła na świat w Prisztinie, ale gdy miała niespełna roczek wyjechała wraz z matką do Londynu. Tak, jak Dua Lipa rozpoczynała od modelingu, tak pierwszym wyborem Rity Ory było aktorstwo. W wieku 14 lat zadebiutowała w filmie, a 4 lata później pojawiła się w teledysku do jednej z piosenek Craiga Davida, gdzie nawet udało jej się zaśpiewać. W 2012 r. Rita wydała swoją premierową płytę, zatytułowaną po prostu „Ora”, która dotarła na szczyt brytyjskiej listy przebojów, podobnie jak dwie pochodzące z niej piosenki: „How We Do (Party)” oraz „R.I.P.”, gdzie artystce towarzyszył raper Tinie Tempah. Do tego doszła rola w filmie „50 twarzy Greya”, co prawda nie pierwszoplanowa, ale na tyle ważna, że Ora wystąpiła w kontynuacjach filmu. Wszystko to sprawiło, że dwudziestokilkulatka szybko stała się popularna. Wprawdzie jej drugi krążek, wydany w 2018 r. „Phoenix”, nie okazał się aż takim sukcesem jak debiut, ale pochodzące z niego utwory „Your Song” i „Anywhere” (zamieszczam go poniżej). nuciła cała Europa. Lada chwila zapowiadana jest trzecia studyjna płyta artystki. Fani nie mogą się już jej doczekać.

Rita Ora
Pełne nazwisko: Rita Sahatçiu Ora
Ur. 26.11.1990 r. – Prisztina, Jugosławia (obecnie Kosowo).
Wydane płyty: „Ora” (2012), „Phoenix” (2018).
Ważniejsze utwory: „How We Do (Party)” (2012), „I Will Never Let You Down” (2014), „Anywhere” (2017), „Let You Love Me” (2018), „How To Be Lonely” (2020).
Strona internetowa: TUTAJ

Najstarszą z prezentowanych dzisiaj Albanek jest 31-letnia, urodzona w Nowym Jorku Bebe Rexha. Jej rodzice, Bukurije i Flamur pochodzą z Macedonii, ale oboje są Albańczykami. Swą karierę Bebe zaczynała od występów w elektropopowym zespole Black Cards. Miała wtedy 21 lat. 2 lata później zdecydowała się na karierę solową, lecz początkowo spełniała się jako kompozytorka. To właśnie Bebe Rexha była współautorką wielkiego hitu „The Monster”, który wspólnie wykonywali Eminem i Rihanna. Zanim piosenkarce z Nowego Jorku udało się wydać solową płytę występowała jako tzw. featuring w nagraniach wielu artystów, znacznie wzbogacając ich nagrania. Pierwszym wielkim hitem wydanym jako główna wokalistka była ballada „Meant To Be” nagrana z duetem country Florida Georgia Line. Country od zawsze ma się w Stanach dobrze, więc sukces utworu, jakim było dotarcie do 2. miejsca listy Billboardu nikogo nie zdziwił. W Europie, poza Wyspami Brytyjskimi, nie było już tak dobrze. Tu Bebe Rexha znana jest głównie z występów w nagraniach innych wykonawców, czego przykładami są utwory „Hey Mama” (David Guetta, z towarzyszeniem Nicky Minaj i Afrojacka) czy „That’s How You Know” (norweski duet Nico & Vinz, z towarzyszeniem rapera Kid Inka).

Długogrający debiut Rexhy nie okazał się spektakularnym sukcesem, ale nie był także klapą. Bebe utrzymała osiągnięty przez siebie poziom solidnej piosenkarki pop. Warto dodać, że artystka z albańskimi korzeniami od lat solidaryzuje się z ruchem LGBTQ+, a sama swoją orientację nazywa fluidową.

Poniżej zamieszczam najnowsze nagranie Bebe Rexhy, utwór nagrany z Doją Cat pt. „Baby, I’m a Jealous”.

Bebe Rexha
Prawdziwe nazwisko: Bleta Rexha
Ur. 30.08.1989 r. – Nowy Jork, Nowy Jork, USA.
Wydane płyty: „I Don’t Wanna Grow Up” (EP, 2015), „All Your Fault (Pt. 1)” (EP, 2017), „All Your Fault (Pt. 2)” (EP, 2017), „Expectations” (2018).
Ważniejsze utwory: „That’s How You Know” z Nico & Vinz oraz Kid Inkiem (2015), „Meant To Be” z Florida Georgia Line (2017), „i’m a Mess” (2018), „Last Hurrah” (2019), „Baby, I’m a Jealous” z Doją Cat (2020).
Strona internetowa: TUTAJ

Dodaj komentarz