10. edycja programu LATO W TEATRZE

lwt_na wwwZ początkiem wakacji ruszyła 10. edycja ogólnopolskiego programu LATO W TEATRZE, czyli warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz objazd spektaklu „Pippi Pończoszanka”, granego w namiocie cyrkowym. Dzięki zaangażowaniu artystów i pedagogów w tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1500 młodych uczestników w całym kraju. LATO W TEATRZE potrwa do 31 sierpnia.

10. edycja LATA W TEATRZE to okazja do świętowania. Po pierwsze dlatego, że w tym czasie ponad 30 tysięcy osób wzięło udział w różnych działaniach w ramach tego programu: w różnego rodzaju warsztatach, spotkaniach, spektaklach w namiocie cyrkowym. Przed tę dekadę w Polsce powstało środowisko osób wykorzystujących narzędzia teatralne w sposób umożliwiający dzieciom i młodzieży twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem – podkreśla Joanna Krukowska, koordynatorka programu, specjalistka w Dziale Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego – organizatora programu. – Cieszymy się, że LATO W TEATRZE poszerza wakacyjną ofertę samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych w całej Polsce, a z drugiej strony, że przyczynia się do budowania nowoczesnego myślenia o teatrze i umożliwia wymianę doświadczeń – dodaje.

To szczególnie istotne, ponieważ LATO W TEATRZE od samego początku miało stanowić odpowiedź na potrzebę ożywienia teatrów w okresie wakacyjnym. Od dziesięciu lat program nieustannie się rozwija, promując konsekwentnie prowadzone w nowoczesny i atrakcyjny sposób teatralne działania edukacyjne. Udowadnia, że teatr może być medium ważnym dla młodych ludzi, mówiącym o bliskich im sprawach. Podczas dotychczasowych dziewięciu edycji zrealizowano 259 warsztatów, z których skorzystało łącznie ponad dziewięć tysięcy dzieci.

W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. W module LATO W TEATRZE+ dofinansowanie przyznano sześciu ośrodkom, tworzącym lokalne partnerstwa.

W ramach programu w podróż w namiocie cyrkowym wyruszy również spektakl „Pippi Pończoszanka” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, wyprodukowany przez Instytut Teatralny we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi. Spektakl do tej pory gościł w 60 miejscowościach, nie posiadających teatru, a często nawet ośrodka kultury. „Pippi Pończoszankę” obejrzało dotąd niemal 21 tysięcy osób. Odwiedziny niesfornej Pippi to wydarzenie familijne: dzieci są zapraszane z rodzicami, by wspólnie przeżyły często pierwszą w życiu teatralną przygodę. Pokazowi spektaklu towarzyszy koncert, a poprzedzają go warsztaty i parada.

W 10. edycji LATA W TEATRZE „Pippi Pończoszankę” będzie można zobaczyć w województwach: kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubuskim i opolskim. Namiot cyrkowy zawita do 13 miejscowości: Turośń Kościelna, Choroszcz, Goniądz, Sejny, Krzywe, Nowinka, Górzno, Dąbrówka Wielkopolska, Wojcieszyce, Świebodzin, Kolonowskie, Kluczbork, Byczyna.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Więcej na temat konkretnych projektów w wymienionych miejscowościach oraz terminach objazdów spektaklu w namiocie cyrkowym dowiedzieć się można na www.latowteatrze.pl oraz www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2017 organizują:

LATO W TEATRZE

Braniewskie Centrum Kultury im. Tadeusza Kopacza (Braniewo), Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z/s w Piotrowicach (Piotrowice), Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim (Jabłonowo Pomorskie), Fundacja „Da Radę” (Nysa), Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Bydgoszcz), Fundacja Performat (Świdnica), Fundacja Szafa Gra (Ornontowice), Fundacja Sztuki „Jaw Dikh” (Bukowina Tatrzańska), Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium” (Pruszków), Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie z/s w Piotrkowie (Piotrków Drugi), , Gminny Ośrodek Kultury w Górznie (Górzno), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem (Krzywe), Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie (Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach (Srebrna Góra), Grupa Inicjatywna Baranówko (Mosina), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie (Borne Sulinowo), Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli (Stalowa Wola), Opera Bałtycka w Gdańsku (Gdańsk), Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (Kraków), Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej Teatr Rondo (Jaszczurowa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn/Teremiski), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych TARTAK (Sejny), Stowarzyszenie ON/OFF (Sól), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Nowe Piekuty), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie (Będzin), Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (Gniezno), Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (Gorzów Wielkopolski), Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (Lublin), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Kalisz), Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej (Warszawa), Teatr Polski w Poznaniu (Poznań), Teatr Zagłębia (Sosnowiec), Wagon Inicjatyw (Łazy)

LATO W TEATRZE +

Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie + Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo (Gostycyn), Stowarzyszenie „Węgajty” + Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie (Jonkowo), Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA + Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie (Szczebrzeszyn), Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej + Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała (Koczała), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach + Muzeum Narodowe w Kielcach (Kielce), Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA (Wrocław)

Dodaj komentarz