8 i 9 grudnia w Teatrze Nowym w Poznaniu zaprezentowany zostanie gościnny spektakl opowiadający historię Wojciecha Kroloppa i molestowanych przez niego chórzystów „Po co psuć i tak już złą atmosferę”. Znakomite studium zmowy milczenia, połączone z wnikliwą analizą kondycji politycznych, biznesowych i kulturalnych elit Poznania.
Produkcja: Fundacja Teatru BOTO oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Konfrontacje”.

Więcej o projekcie:

Projekt narodził spo-co-psuc-i-tak-juz-zla-atmosfereię podczas rezydencji Sopot Non Fiction we wrześniu 2014. Nosił wtedy tytuł POZNAŃ: MIASTO OTWARTE i był próbą stworzenia portretu Poznania, jego politycznych, biznesowych i kulturalnych elit. Na podstawie materiałów dokumentalnych autorzy próbowali przedstawić chór elit i mieszczan poklepujących się wzajemnie po plecach, który wytwarza język i sposób dyskusji betonujący miasto i jego społeczność.

W kolejnej fazie projektu, pt. PO CO PSUĆ I TAK JUŻ ZŁĄ ATMOSFERĘ głównym tematem stała się sprawa Wojciecha Kroloppa i jego chóru, która ma szansę stać się soczewką skupiającą nurtujące nas problemy. Wielopiętrowa zmowa milczeniapo-co-psuc, z jaką mieliśmy do czynienia w przypadku tej sprawy, związane z nią mechanizmy wyparcia, szukania wymówek, budowania pozornego spokoju w imię partykularnych interesów lub tak zwanych wyższych wartości są podstawą do pytań o kategorie winy i odpowiedzialności, o realne i symboliczne konsekwencje ukrywania niewygodnej prawdy, wreszcie o procesy stwarzające i podtrzymujące zamknięty system ochronny wokół jawnie czynionego zła. Wydarzenia, na kanwie których oparty jest spektakl wydarzyły się w konkretnym miejscu i czasie. Czy jednak możemy mieć pewność, że gdzie indziej się nie powtórzą?*

Tekst i dramaturgia: KRZYSZTOF SZEKALSKI
Konsultacja dramaturgiczna: MICHAŁ WYBIERALSKI
Reżyseria: ALEKSANDRA JAKUBCZAK
Scenografia: MONIKA NYCKOWSKA
Muzyka: DANIEL PIGOŃSKI

Po spektaklu 8 grudnia zapraszamy na dyskusję z udziałem autora książki „Maestro. Historia milczenia” Marcina Kąckiego. Dyskusję poprowadzi Adam Suwart.
Misją, która przyświeca Teatrowi Nowemu jest m. in. poruszanie ważnych lokalnych tematów– często trudnych i bolesnych. Jesteśmy przekonani, że po upływie tylu lat od wydarzeń przedstawionych w opartym na książce spektaklu „Po co psuć i tak już złą atmosferę”, przyszedł czas na otwartą debatę, której celem nie jest rozliczenie przeszłości, ale budowanie przyszłości opartej na zaufaniu społecznym.

Przed i po spektaklach możliwy będzie również zakup książki Marcina Kąckiego.
* informacje
zdjęcia: Alicja Byzdra.

Dodaj komentarz