amadou 01

Jest rok 2005. Dzięki muzycznemu magowi z Hiszpanii Manu Chao, świat poznaje
dwójkę niewidomych wokalistów z Mali, prywatnie parę małżeńską, Amadou Bagayoko
i Mariam Doumbię, czyli Amadou & Mariam. To właśnie Manu Chao był producentem przebojowego kawałka „Politic Amagni” („Politycy nie są dobrzy”; utwór ten zamieszczam na końcu wpisu) oraz całej płyty „Dimanche à Bamako” („Niedziela w Bamako”).
Płyta dotarła do drugiego miejsca zestawienia francuskiej listy przebojów oraz była
nominowana do Nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album World Music.
O malijskim małżeństwie niewidomych zrobiło się bardzo głośno.

Ale ta para nie wzięła się znikąd.
Mieli już na koncie 4 wspólne płyty oraz kilkuletnie występy w grupie Les Ambassadeurs du Motel de Bamako. Amadou i Mariam poznali się w Instytucie dla Niewidomych Dzieci w Bamako.
Amadou stracił całkowicie wzrok w wieku 16 lat, jego życiową partnerkę spotkało to o wiele wcześniej-w wieku 5 lat oślepła na skutek
przebytej odry. Oboje żywo interesowali się muzyką, nic dziwnego, że wstąpili do zespołu
Eclipse Orchestra, działającego przy instytucie, a założonego przez niezmordowanego w działaniach muzyka i kompozytora z miasteczka Ouélessébougou, Idrissę Soumaoro. Później Eclipse Orchestra przekształciła się we wspomniany wcześniej team muzyczny Les Ambassadeurs du Motel de Bamako, oczywiście nadal z Amadou i Mariam w składzie. W 1980 r. para wzięła ślub i szybko zdecydowała, że lepiej im będzie występować w duecie. Rozpoczęli tournée po Burkina Faso i Wybrzeżu Kości Słoniowej, wszędzie reklamując się jako artyści grający malijskiego bluesa. Lokalnie osiągali spore sukcesy, wydawali sporo kaset audio, mieli nawet muzyczne spotkanie z podobnie jak oni
niewidomym Stevie Wonderem. Ale pierwszą płytę CD nagrali dopiero w 1998 roku w Paryżu. Pochodzący z niej utwór „Je pense à toi”
(„Myślę o tobie”) stał się sporym hitem. Co ciekawe, utwór klimatem bardzo przypomina piosenki z płyty „Dimanche à Bamako”.
Ale potrzeba było sześć długich lat i charyzmy Manu Chao (a może tylko jego nazwiska), by świat poznał malijskich bluesmanów.

Amadou & Mariam kilkakrotnie odwiedzali Polskę, głównie Warszawę. W październiku 2011 r. występowali w Sali Kongresowej, wcześniej dwa razy (marzec 2006 r. i marzec 2009 r.) dali koncert w stołecznym klubie Palladium. Tak więc polska publiczność zna ich bardzo dobrze, co jak na wykonawców tzw. muzyki world nie jest zbyt częstym przypadkiem.
Pod koniec 2014 r. para malijskich niewidomych bluesmanów wzięła udział w nagraniu piosenki pod wielce wymownym tytułem „Africa Stop Ebola”, która była de facto przekazem dla ludzi z rejonów, gdzie występuje epidemia, co należy robić, by z ebolą wygrać.
Oprócz Amadou i Mariam w projekcie wystąpili m.in. Salif Keita, Oumou Sangaré, Tiken Jah Fakoly, Mory Kanté, Sia Tolno, Didier Awadi i raper Mokobé.

Obecnie fani czekają na nową płytę małżeństwa. Wszak od czasów wydania albumu „Folila” („Muzyka” w języku bambara) miną niedługo
3 lata. Amadou i Mariam są w świetnej formie i na pewno nie dadzą nam za bardzo czekać.

Amadou & Mariam
skład: Mariam Doumbia (ur. 15.04.1958 r. – Bamako, Sudan Francuski – obecnie Mali), Amadou Bagayoko (ur. 24.10.1954 r. – Bamako, Sudan Francuski – obecnie Mali).
Wybrane płyty: „Se te djon ye” (1998), „Sou ni tilé” (1999), „Dimanche à Bamako” (2004), „Welcome to Mali” (2008), „Folila” (2012).
Ważniejsze utwory: „Je pense à toi” (1998), „Sénégal Fast Food” z Manu Chao (2005), „Politic Amagni” (2005), „Sabali” (2012) „Africa Stop Ebola”
z innymi artystami (2014).

Dodaj komentarz