Zobaczyć tłumacza” – wystawa fotografii Renaty Dąbrowskiej

„Zobaczyć tłumacza” to seria portretoów tłumaczy literatury wykonanych przez gdańską fotografkę Renatę Dąbrowską. Wystawa pokazuje jak pracują mistrzowie przekładu – opiekując się dziećmi, ze swoimi zwierzętami, wśród książek, słuchając muzyki, w ciszy. Wernisaż, który towarzyszy Gdańskim Spotkaniom Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”, odbędzie się 7 kwietnia o godz. 17.30 w Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa. Wstęp wolny.

Małgorzata Łukasiewicz fot. Renata Dąbrowska renatadabrowska.comWystawa to dwanaście fotografii tłumaczy i tłumaczek z różnych języków, m.in.: serbskiego, chorwackiego, niemieckiego, hebrajskiego, tybetańskiego, niderlandzkiego czy perskiego. Bohaterami zdjęć są: Danuta Cirlić-Straszyńska (język chorwacki, serbski, macedoński), Piotr Cholewa (język angielski), Andrzej Jagodziński (język czeski i słowacki), Ireneusz Kania (przekłada z 16 języków w tym: hebrajskiego, portugalskiego, sanskrytu i tybetańskiego), Andrzej Kopacki (język niemiecki), Anna Korzeniowska-Bihun (język ukraiński), Małgorzata Łukasiewicz (język niemiecki) Carlos Marrodana Casasa (język francuski, hiszpański, portugalski), Alicja Oczko (język niderlandzki i niemiecki) Bogusława Sochańska (język duński), Anna Wasilewska (język włoski i francuski) Dariusz Żukowski (język angielski i perski).

Wystawa gości w Domu Chodowieckiego i Grassa nieprzypadkowo. Pomieszczenia niegdysiejszego sierocińca były do niedawna mieszkaniami. – Fotografując bohaterów starałam się nie być intruzem, lecz pokazać człowieka. Zdecydowałam się na portret we wnętrzu, w miejscu, w którym tłumacze najbardziej lubią przebywać, najczęściej pIreneusz Kania. fot. Renata Dąbrowska renatadabrowska.comracują. A planując rozmieszczenie i rozmiar fotografii chciałam osiągnąć poczucie, jakby naprawdę wchodziło się do mieszkania tłumaczy – mówi Renata Dąbrowska.

Więcej o tym, jak powstawały zdjęcia Renata Dąbrowska opowiada w rozmowie z Anną Żbikowską: ikm.gda.pl/2017/04/03/duzo-spokoju-szacunku-rozmowa-renata-dabrowska/.

Renata Dąbrowska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatką branżowych nagród m.in. za autorski projekt „Disco”. Przez ponad dwa lata poszukiwała swoich imienniczek, a efektem tych spotkań jest album „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów”.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/769939396498094/.

Pełen program Gdański Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” znajduje się na: www.odnalezionewtlumaczeniu.pl.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
www.odnalezionewtlumaczeniu.pl, www.facebook.com/odnalezionewtlumaczeniu

Dodaj komentarz