Z radością informujemy, że Andrzej Bubień został wyróżniony „Złotym reflektorem” – najbardziej prestiżową nagrodą teatralną Petersburga.

Andrzej Bubień, zdjęcie z próby do Wujaszka Wani, fot. Magda PawluczukReżyser otrzymał to wyróżnienie za spektakl „Dzieciństwo 45-53: a jutro będzie szczęście” – inspirowany autentycznymi powojennymi wspomnieniami, zebranymi i zredagowanymi przez pisarkę Ludmiłę Ulicką. Zrealizowane w teatrze Dom Bałtycki „Dzieciństwo 45-53…” zostało uznane za najlepszy spektakl minionego sezonu w Petersburgu i znalazło się na liście najlepszych spektakli sezonu 2014/2015 Rosji.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 9 listopada 2015 roku w Teatrze Młodego Widza w Petersburgu.

Andrzej Bubień w Polsce debiutował spektaklami na podstawie „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta oraz „Kontrabasisty” Patricka Süskinda. W reżyserskiej karierze sięgał po teksty m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Różewicza, Fiodora Dostojewskiego, Sofoklesa, Williama Szekspira. Poza realizacjami w na scenach dramatycznych znany jest również jako autor inscenizacji operowych. Imponujący dorobek artystyczny obejmuje obecność spektakli Bubienia na polskich i międzynarodowych przeglądach teatralnych i festiwalach (m.in. Wilno, Ryga, Talin, Moskwa, Helsinki, Hamburg i Lizbona), które przyniosły reżyserowi liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród tych ostatnich wymienić warto prestiżową nagrodę National Theatre Festival w Pécs na Węgrzech oraz nominację od do Wielkiej Rosyjskiej Nagrody Artystycznej „Złota Maska”.

Najbliższą premierą w reżyserii Andrzeja Bubienia będzie „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa przygotowywany na scenie Teatru 6.piętro. Premiera spektaklu obędzie się 21 listopada.

fot. Magda Pawluczuk

Dodaj komentarz