Dziś kochani przychodzę do was z porcją opowiadań. Będą to dwa pierwsze opowiadania autorstwa pani Maas rozpoczynające serię Szklany tron. Każde z nich jest wyjątkowe i warte przeczytania,

Zapraszam gorąco. 😀


Zabójczyni i Władca Piratów

 

„Chcesz wiedzieć, co działo się z zabójczynią Celaeną przed akcją Szklanego Tronu? Oto pierwsza z czterech nowelek, które opowiadają o jej wcześniejszych losach! Groźna zabójczyni Celaena Sardothien pragnie dokonać odwetu. Gildia Zabójców wysyła ją na daleką wyspę na tropikalnych morzach, gdzie Celaena ma odebrać dług od Władcy Piratów. Gdy jednak dowiaduje się, że spłatę uzgodniono nie w pieniądzach, a w niewolnikach, charakter jej misji nagle ulega zmianie i zabójczyni zaryzykuje wszystkim, by naprawić dziejące się zło.”

Źródło opisu 

 

Zabójczyni i Władca PiratówDSC_0742 jest pierwszą nowelą z kilku, które poprzedzają książki z serii Szklany tron. Autorka wprowadza nas w świat młodej zabójczyni, która została wysłana z misją do samego Władcy Piratów. Misja miała polegać na wydaniu nagany oraz ubiegania się o zadośćuczynienie za śmierć zabójców gildii. Niestety powody, z którymi Celaena wraz z Samem udali się do miasta piratów okazały się całkowicie odmienne.

Czy zabójca posiada jakieś skrupuły? Jak może potępiać czyny innych ludzi, wykonując taką profesję?  Książka w tym momencie przekazuje najważniejsze przesłanie w życiu każdego człowieka. Nigdy nie oceniaj nikogo zbyt pochopnie. Ponieważ nie wiesz jakie wydarzenia doprowadziły do tego, że stał się tym kim jest – to przesłanie powinien każdy z nas pamiętać. Na kontynencie trwa wojna. Okrutny król Adarlanu postanowił podbić świat. Z roku na roku coraz więcej krajów zostaje podbitych, coraz więcej ludzi cierpi. Niektórzy nawet w obliczu takiej tragedii nie mają skrupułów, a wojna staje się złym przedsiębiorstwem produkującym wielu niewolników. Nie oszczędza nikogo. Mężczyzn, kobiet, dzieci.

Muszę się tu przyznać, że czytając te opowiadania, zaczęłam wszystko od końca. Niestety tak to jest, jak w bibliotece pierwsze są wypożyczone, a człowiek nie może się doczekać, aby sięgnąć po książkę. Wspominam o tym tylko, dlatego że doprowadziło mnie to do wrażenia mówiącego mi, iż to opowiadanie jest najsłabszym z wszystkich dotychczas wydanych. Ma fajną, ciekawą akcję, ale nie aż tak bardzo. Kiedy przeczytaliśmy inne książki z serii, przyzwyczailiśmy się do tego, że autorka trzyma nas w ciągłym napięciu. Rzadko jest przewidywalna. Tutaj niestety są momenty, które mogłyby być bardziej dopracowane.

Zabójczyni i władca piratów pozwala nam lepiej poznać historię zabójczyni. Rzuca także światło na to, jaką jest ona osobą, na wydarzenia odbywające się w książkach oraz zdarzenia wspominających przez zabójczynie czy innych bohaterów.

Opowiadanie to jest bez wątpienia warte przeczytania, więc zachęcam was do tego. Jeśli spodoba wam się ono, to śmiało mogę powiedzieć, że z każdą kolejną częścią będzie tylko lepiej.


Zabójczyni i czerwona pustynia

 

Celaena Sardothien, zabójczyni znana na całym kontynencie, wyrusza w podróż, która ma odmienić jej życie. Okaleczona i upokorzona przez swojego Mistrza, zostaje wysłana na szkolenie daleko na południe, do sessiz suikast – okrytych złą sławą Milczących Zabójców. By wypełnić zadanie, Celaena musi zdobyć list polecający od samego Niemego Mistrza, a nie będzie to łatwe zmuszona będzie stawić czoła nie tylko morderczym przygotowaniom, ale również zabójczemu dla przybysza z dalekiej północy pustynnemu klimatowi.”

źródło opisu 

 

Zabójczyni i czerwona pustyniaDSC_0829 to drugie z czterech opowiadań autorstwa Sarah J. Maas. Amerykańska pisarka swoją przygodę z pisaniem zaczęła jednak dużo wcześniej. Na stronie www.fictionpress.com każdy z nas może prześledzić początki tej historii, które zaczęły się, kiedy autorka miała 16 lat. Autorka wspomina, że Szklany tron powstał dzięki fascynacji bajkami disneya oraz ich ścieżkami dźwiękowymi.

Tym razem mamy przyjemność towarzyszyć Celaenie podczas podróży na czerwoną pustynie gdzie młoda zabójczyni ma udać się na szkolenie do milczących zabójców.  Cała ta podróż wydaje jej się jedną wielką karą. Po częścią zapewne właśnie nią jest. Jednak wbrew wszystkiemu, co Celaena myśli, ta podróż będzie czymś więcej niż karą. Zyska więcej niż sądzi.

Wyobraźcie sobie, że całe swoje dotychczasowe życie odmawiacie zbliżenia się do kogokolwiek. Boimy się dać komuś władzę nad swoimi uczuciami. Choćby maleńką. Jednak, kiedy przychodzi taki czas, że spotykamy kogoś wyjątkowego otwieramy się na tą relację. Mamy 50 procent szansy, że będzie to ta jedyna, wyjątkowa więź. Niestety czasem dzieje się tak jak w przypadku naszej bohaterki. Ludzie, których kochamy, wykorzystują to przeciw nam. Stajemy się ich pionkiem w grze zwaną zemstą.

Nie jedną osobę złamałoby takie postępowanie. Jednak nasza mała Celaena wyjdzie z tego mądrzejsza i silniejsza niż była dotychczas.

Zabójczyni i czerwona pustynia to już drugie opowiadanie z serii szklany tron. Opowiadanie to jest uzupełnieniem do postaci naszej głównej bohaterki. Pozwalają nam one zrozumieć dokładnie osobę, jaką jest Celaena. I nie tylko. Możemy przeżywać razem z młodą zabójczynią nowe przygody.

Autorka ciągle utrzymuje swój poziom. Opowiadanie ciągle trzyma czytelnika w napięciu. Ani przez chwile nie nudząc. Zdumiewając, jak tak młoda dziewczyna mogła się stać tak dobra w swoim fachu. Pochłania nas bez reszty. Zmuszając do dalszego zgłębienia jej historii.

Idealne na jesienne wieczory.

Pozdrawiam,

A.

 

Ps. Zapraszam do czytania poprzednich recenzji, które pojawiły się już na zazyjkultury.

Dodaj komentarz