Nie pytaj o przeszłość,  nigdy nie licz na przyszłość.

DSC_0043

Kilka słów od wydawnictwa:

„Serca zaczynają szybciej bić, obietnice zostają złamane, reguły przestają obowiązywać…
Kiedy Tate, początkująca pielęgniarka, wprowadza się do mieszkania swojego brata, nie spodziewa się tak gwałtownych zmian w życiu. Wszystko przez przystojnego pilota Milesa Archera.
Miles ustala tylko jedną regułę ich związku: nie pytaj o przeszłość i nie oczekuj przyszłości. Gdy ta sytuacja staje się nie do wytrzymania i prowokuje do pytań, ożywają jego dramatyczne wspomnienia.
Tej powieści się nie czyta, tylko przeżywa – całą sobą, sercem i duszą, a po zakończeniu nic już nie jest takie samo.”

 

Zmuszona do przeprowadzki Tate, spakowała cały swój dobytek i wyruszyła zamieszkać ze swoim bratem Corbinem, dopóki nie uda jej się stanąć na nogi. Gotowa zmierzyć się z nową sytuacją nie przewidziała tylko jednego, że kiedy drzwi windy otworzą się na właściwym piętrze przestraszona będzie błagać w myślach, aby wejście od jej mieszkania nie było tym gdzie leży pijany mężczyzn. Jak się później okazuje jest sąsiadem oraz najlepszym przyjacielem Corbina. Zaintrygowana niezwykłą tajemniczością Milesa, zakochuje się w nim. Niestety młody kapitan Archer nie jest zainteresowany żadnymi związkami i proponuje Tate romans bez zobowiązań pod dwoma warunkami: nie pytaj o przeszłość i nigdy nie licz na przyszłość. Zauroczona, pełna nadziei dziewczyna przystaje na jego propozycję, jednak z dnia na dzień przybywa co raz więcej pytań bez odpowiedzi, a wśród nich jedno najważniejsze. Kim jest Miles Archer?

„Wiem, że myśl o skonfrontowaniu się z twoją przeszłością cię przeraża. Przeraża każdego człowieka. Ale czasami nie robimy tego dla siebie. Robimy to dla ludzi, których kochamy bardziej niż siebie.”*

DSC_0075Ugly Love to najnowsza (polska) książka autorstwa Colleen Hoover, po którą sięgając musicie zabezpieczyć się w paczkę chusteczek oraz mnóstwo wolnego czasu. Niesamowicie wzruszająca historia pochłonie was od pierwszych stron i nie wypuści, aż do ostatniego słowa. I nawet, jeśli ciągle uważam, że nic nie jest wstanie wzruszyć mnie bardziej niż Maybe Someday, to Ugly Love wcale nie zostaje z tyłu.

Colleen Hoover postanowiła podzielić tę książkę tak jakby na dwie części przeplatające się ze sobą. Każda z nich jest prowadzona w innej narracji. Pierwsza to teraźniejszość opowiadana z perspektywy Tate, natomiast druga część to rozdziały Milesa opowiadające szczęśliwe oraz tragiczne wydarzenia z jego przeszłości. Przez kilka pierwszych rozdziałów trochę mnie to denerwowało, ponieważ w krótkim czasie spotkałam kilka książek pisanych właśnie w ten sposób, jednak z każdą kolejną stroną odkrywałam magię tego rozwiązania, której brakowało książką poprzedzającym Ugly Love w mojej biblioteczce. To właśnie dzięki temu podziałowi zrozumiałam, jak kruchym i wrażliwym, a zarazem silnym mężczyzną jest Miles Archer.

Sama główna bohaterka natomiast jest dla mnie postacią mało wyróżniającą się, ponieważ to dziewczyna, jakich ostatnio w literaturze nie brakuje. Za to na uwagę zasługuje przede wszystkim Kapitan, czyli starszy pan o imieniu Samuel. Można powiedzieć, że był on takim podwójnym agentem, ale nie powiem wam dlaczego, ponieważ to dość istotny fakt w książce.

 „- Jest takie powiedzenie: kiedy życie daje ci cytryny…
– Zrób z nich lemoniadę – kończę za niego.
Kapitan patrzy na mnie i kręci głową.
– W mojej wersji brzmi ono nieco inaczej. Kiedy życie daje ci cytryny, upewnij się, że wiesz, w czyje oczy wycisnąć z nich sok.”*

DSC 0143 - KopiaTak się zastanawiam, czy Colleen Hoover potrafi pisać złe książki? Bo z każdą kolejną jestem coraz bardziej przekonana, że chyba jednak nie potrafi… Wydawać by się mogło, że nie jest wstanie już niczym nas zaskoczyć. W końcu znamy jej książki, wiemy, co pisze oraz jak pisze, a ona kolejny raz nas zaskakuje, przechodząc samą siebie. Uwielbiam sposób, w jaki zmusza nas do przejrzenia na oczy oraz zastanowienia się nad trudną rzeczywistością, która może dotknąć każdego z nas bez wyjątku. Uświadamia nam, że za rzeczami banalnymi mogą kryć się niezliczone rzeczy. Czasem pozory mylą i nigdy nie powinniśmy oceniać innych pochopnie. Więc jeśli nie jesteście gotowi na emocjonalną masakrę, która pochłonie was całkowicie bez reszty, to nie sięgajcie po Ugly Love, bo właśnie to wszystko w niej na was czeka.

 Aleksandra.

Fragment książki możecie przeczytać dzięki uprzejmości Lubimyczytac.pl (klik)

*Cytat pochodzi z Ugly Love

Ugly Love okładka

 

Dodaj komentarz