Akademia Dawnego Gdańska rusza „Tropem księgozbioru Jana Heweliusza”

Instytut Kultury Miejskiej i PAN Biblioteka Gdańska zapraszają na drugie spotkanie z księgozbiorem Jana Heweliusza. Dr Maria Otto – kustosz Pracowni Starych Druków PAN Biblioteki Gdańskiej pokaże stare woluminy i opowie o tym, jak Heweliusz znakował swoje tomy. Spotkanie odbędzie się 3 grudnia o godz. 17.00 w Starym Gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 15.

Spotkanie zatytułowane „Tropem księgozbioru Jana Heweliusza” jest kontynuacją wykładu dr Marii Otto z października br. „Księgozbiór Jana Heweliusza jako przykład księgozbioru naukowego”. W związku z dużym zainteresowaniem wykładem i wieloma pytaniami od uczestników i uczestniczek PAN Biblioteka Gdańska oraz Instytut Kultury Miejskiej proponują udział w częściowej rekonstrukcji książkowej kolekcji gdańskiego astronoma. Zaprezentowane zostaną zarówno egzemplarze, które znajdowały się w posiadaniu uczonego, jak i książki, jakie astronom czytał. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się, w jaki sposób Heweliusz oznakowywał swoje woluminy, a także przekonać się jak wyglądała dawna książka. Spotkanie poprowadzi dr Maria Otto – kustosz Pracowni Starych Druków PAN Biblioteki Gdańskiej.

Akademia Dawnego Gdańska jest projektem dla którego inspiracją jest mało znana historia Gdańska, jak i tajemnicze i często powikłane losy jego mieszkanek i mieszkańców, nierzadko bardzo zasłużonych dla nadmotławskiego grodu. Tegoroczny cykl pozwala poznać m.in. tajemnice gdańskiego bursztynnictwa, zwyczaje i upodobania dawnych, gdańskich mieszczan i mieszczanek czy szczegóły szaleństwa ogrodów miejskich.

dr Maria Otto – absolwentka Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego, w 2010 roku obroniła doktorat dotyczący eposu rzymskiego poety Publiusza Papiniusza Stacjusza – Tebaidy. Od 6 lat zatrudniona w Polskiej Akademii Nauk Bibliotece Gdańskiej w Dziale Zbiorów Specjalnych, Pracowni Starych Druków (obecnie na stanowisku kustosza). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filologicznego. Autorka licznych publikacji dotyczących kultury dawnego Gdańska, uczestniczka wielu konferencji krajowych i zagranicznych.

Akademia Dawnego Gdańska „Tropem księgozbioru Jana Heweliusza”
Prowadzenie: dr Maria Otto
Data: 3 grudnia godz, 17.00
Miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15
Wstęp wolny!
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/387802068071895/

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Partner medialnyiBedeker.pl

Dodaj komentarz