To zmienia wszystko

Raz na dziesięć lat Naomi Klein publikuje książkę, która na nowo definiuje epokę. W „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat” podejmuje temat największego zagrożenia, przed jakim kiedykolwiek stanęła ludzkość: wojny, jaką obecny model gospodarczy wypowiedział życiu na Ziemi. „To pierwsza naprawdę uczciwa książka o zmianach klimatu” – pisze „Time”. „To książka o zmianie klimatu dla ludzi, którzy nie czytają książek o zmianie klimatu” – mówi autorka. Polska premiera już 13 kwietnia.

Patrzymy (…) – później jednak nieuchronnie zapominamy. Przypominamy sobie i znów zapominamy. Ze zmianami klimatu tak już jest, trudno zaprzątać sobie nimi głowę przez cały czas. Ta nasza ekologiczna amnezja, polegająca na włączaniu się i wyłączaniu, ma całkiem racjonalne przyczyny. Wypieramy kryzys ze świadomości, ponieważ boimy się, że uświadomienie go sobie w całej rozciągłości wszystko zmieni. I mamy rację”zauważa Naomi Klein we wstępie do swojej najnowszej książki.

Layout 1W „To zmienia wszystko” Klein przedstawia zagrożenia związane ze zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Materiały do książki zbierała wraz z zespołem pomocników przez pięć lat, a procesowi pisania towarzyszyła nieustanna podróż, podczas której rozmawiała z naukowcami i politykami, odwiedzała szczyty klimatyczne, platformy wiertnicze i rezerwaty. Dołączyła też do ruchu na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, amerykańskiej organizacji 350.org. Podobnie jak w „Doktrynie szoku” Klein ukazuje ciemną stronę neoliberalnego kapitalizmu – tym razem analizuje, w jaki sposób wolnorynkowy fundamentalizm przyczynił się do zanieczyszczeń atmosfery zagrażających całej ludzkości i jak blokuje próby naprawy istniejącej sytuacji. Pokazuje także, że ludzkość znajduje się w punkcie krytycznym – katastrofalny stan ekologiczny może stać się kryzysem, który zostanie wykorzystany do przekazania jeszcze większej ilości zasobów jednemu procentowi najbogatszych, powstania małej grupki zwycięzców i rzesz wykluczonych przegranych: jak pisze autorka „znajdziemy się w świecie przedstawianym we wszystkich wizjach naszej dystopijnej przyszłości – od Mad Maxa po Ludzkie dzieci, Igrzyska śmierci i Elizjum”. Albo, jak przekonująco uzasadnia autorka – katalizatorem pozytywnych przemian, siłą dopingującą do działania, która doprowadzi do przeorganizowania światowej gospodarki i sprawi, że społeczeństwa staną się bezpieczniejsze i sprawiedliwsze pod wieloma względami.

Raz na dziesięć lat Naomi Klein publikuje książkę, która na nowo definiuje epokę. „No Logo” ukazało w nowym świetle globalizację. „Doktryna szoku” – mechanizmy wolnorynkowego kapitalizmu. Wraz z dwiema poprzednimi nowa książka Naomi Klein stanowi trylogię, w której autorka stawia diagnozę kryzysów naszego świata – a przy tym ukazuje drogi ich przezwyciężenia. Odważne tezy Klein czynią jej książkę jednym z najważniejszych wydarzeń intelektualnych ostatniego czasu, a drobiazgowy research autorki nadaje „To zmienia wszystko” walor kompendium, podsumowującego ustalenia naukowców dotyczące postępujących zmian klimatu i sposób, w jaki odnoszą się do nich kolejne opcje polityczne, historię decyzji polityczno-gospodarczych, a także myśli filozoficznej i ekonomicznej, które stoją za obecnym status quo.

Naomi Klein jest nagradzaną dziennikarką i autorką światowych bestsellerów No logo. Bez przestrzeni, bez wyboru, bez pracy i Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne. Współpracuje z magazynem „Harper’s”, jest reporterką „Rolling Stone”, a także felietonistką „The Nation” i „The Guardian”. Wchodzi w skład zarządu 350.org, jest stypendystką Puffin Foundation w The Nation Institute. Na podstawie najnowszej książki To zmienia wszystko został zrealizowany dokument filmowy pod tym samym tytułem.

Dodaj komentarz