Słyszysz słowo „świętość”. Hmm… Ładnie brzmi i nawet kojarzy się z czymś dobrym, ale… co ja mam z tym wspólnego? Chyba nie za wiele. To nie dla mnie… I odchodzisz.

A co, gdyby się okazało, że się mylisz?

Poznaj Ambrożego, Mateusza, Małgorzatę, Anielę, Piotra, Joannę i Prudencjusza – siódemkę zakręconych przyjaciół, którzy kiedyś myśleli całkiem podobnie, a dziś przed imionami większości z nich dziwnym trafem pojawia się skrót „św.” lub „bł.”… Jakim cudem?

BANIKIETO tym właśnie są (Nie)święci. Lekka i przystępnie napisana komedia, w której oryginalnie pokazana świętość zderza się z nieświętością, a przeszłość z teraźniejszością. Akcja toczy się w kawiarni Pod Złotym Cielcem gdzie trójka „nieświętych” (feministka Sara, polityk Tomasz i homoseksualista Filip) spotyka siódemkę świętych i błogosławionych. Różni ich niemal wszystko, więc nic dziwnego, że antykościelnie nastawiona trójka szybko wchodzi w konflikt z pozostałą siódemką. Po chwili rozmowy okazuje się jednak, że święci mają z feministką, politykiem i gejem o wiele więcej wspólnego niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

(Nie)święci to dramat, który bawi i uczy; dowcip przeplata się tutaj z aforyzmem, a ironia z poradami, jak wybierać właściwą drogę w życiu. Komedia porusza wiele ważnych (i nierzadko: drażliwych) kwestii istotnych dla współczesnego człowieka. Zaskakuje tutaj oryginalne ujęcie tematu i sposób, w jaki zachowują się święci.

Lektura (Nie)świętych pozwala zrozumieć, że świętość nie powinna być postrzegana jako odległa, pompatyczna i nudna; że w świętości jest też miejsce na humor, żarty i dobrą zabawę. Bo właśnie postrzeganie jej jako czegoś niedostępnego i pełnego powagi sprawa, że wielu z nas nigdy nawet nie przeszło przez myśl, że mamy wszelkie predyspozycje do tego, aby zostać świętymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *