Portale w centrum uzdrowiska.

W Busku Zdroju stanęły wielkoformatowe prace Bartka Kokosińskiego

W jednym z najpiękniejszych i najstarszych polskich uzdrowisk – Busku Zdroju – stanęły intrygujące, wielkoformatowe prace artystyczne. To nowy projekt Bartka Kokosińskiego zatytułowany „Portale”. Projekt został zrealizowany na zlecenie Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki Tomasza i Doroty Tworków. Można je oglądać do 30 listopada 2018 roku.

„Portale” stanęły w otoczeniu  hotelu Bristol Art&Medical SPA. Na deptaku przy ul. 1 Maja, w sąsiedztwie buskiego uzdrowiska, Bartek Kokosiński zaprezentował swój najnowszy cykl, podejmujący temat zmieniającego się doświadczania rzeczywistości w kontekście rozwoju nowych technologii. Seria wielkoformatowych monolitów, przywodzących na myśl dzisiejsze smartfony to opowieść o wypieraniu namacalnej rzeczywistości przez rzeczywistość cyfrową.

Do realizacji projektu Kokosiński wykorzystał najróżniejsze zapomniane, odrzucone, często wyrzucone artefakty dawnego, bardziej analogowego świata. Jego „portale” są próbą połączenia tych dwóch rzeczywistości.

W zbieranie materiałów na potrzeby projektu Bartka Fundacja zaangażowała się od samego początku. Udało nam się zdobyć rzeczy i przedmioty, które są z różnych porządków, z różnych czasów, co koresponduje z założeniem pracy. Są tu zarówno odtwarzacze VHS, elementy kineskopowych telewizorów, walkmany, dziecięce zabawki. Sztuka Bartka ma w sobie moc przypominania tego, o czym zdążyliśmy zapomnieć, co zdążyliśmy wyprzeć – mówił podczas oficjalnego wernisażu Tomasz Tworek.

Lokalizacja „Portali” nie jest przypadkowa. Hotel Bristol Art&Medical SPA wypełniony jest sztuką, którą od lat kolekcjonują Dorota i Tomasz Tworkowie. W jego otoczeniu zobaczyć można efekty 10 letniej działalności Fundacji w ramach imprezy „Sztuka w przestrzeni publicznej”, między innymi prace Sylwestra Ambroziaka, Kuby Bąkowskiego, Jerzego Kędziory. Hotelowe lobby i korytarze wypełnione są sztuką m.in. Edwarda Dwurnika, Marii Anto, Antoniego Fałata czy Maurycego Gomulickiego. Podziwiając buskie „Portale” Kokosińskiego warto zajrzeć również do hotelu Bristol.

Bartosz Kokosiński urodził się w 1984. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom na wydziale malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Montuje wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie.

„Portale” – Bartosz Kokosiński

Sztuka w przestrzeni publicznej

11 października – 30 listopada 2018 r.

Aleja Mickiewicza, Busko-Zdrój

Dodaj komentarz