Twórczość King Konga Grafiki Koncepcyjnej po raz pierwszy na stałe w Polsce!
Twórca grafik koncepcyjnych do hollywoodzkiej superprodukcji „Kong: Wyspa Czaszki”. Artysta, którego prace posłużyły do stworzenia podbijającej świat gry planszowej „Scythe” (Kosa). Człowiek, który w sielskie krajobrazy niczym z obrazów Chełmońskiego czy Gierymskiego wplótł machiny jak z „Gwiezdnych Wojen”. To świat Jakuba Różalskiego, który poprzez nowoczesne technologie opowiada w swych pracach o wydarzeniach autentycznych, najczęściej z początku XX wieku.
Różalski dotychczas był bardziej znany za granicą. Najbliższym miejscem gdzie jego grafiki i obrazy można zobaczyć na stałej wystawie jest Naia Museum w Rochefort-en-Terre. Teraz się to zmieni. Już od 24 maja prace Różalskiego będzie prezentować „Ochorowiczówka” – Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle – jedno z największych muzeów tego surrealistycznego prądu w Europie. Stała wystawa jest wydarzeniem partnerskim publikacji książki „Inne Światy”, antologii Różalskiego, do której stworzenia zaprosił m.in. Sylwię Chutnik, Jacka Dukaja, Remigiusza Mroza, Łukasza Orbitowskiego czy Jakuba Żulczyka. Książka trafi do ksiągarń w przeddzień wystawy. Będzie to znakomita okazja, by porozmawiać z artystą o sztuce i literaturze.
O wystawie:
Ponad dwadzieścia prac Jakuba Różalskiego od 24 maja br. będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle, w ramach wystawy „Inne światy”. Będzie to pierwsza w Polsce i druga na świecie stała wystawa grafik tego artysty. W dniu otwarcia wystawy będzie też wyjątkowa okazja, aby osobiście poznać artystę i poznać inspiracje, które towarzyszą jego twórczości.
Od pierścionka do Hollywood
Jakub Różalski pochodzi ze Szczecina. Wykonywał w życiu różne zawody: od projektowania biżuterii, przez pracę w korporacji, po realizację własnych projektów. Jednym z nich był „1920+”, w którym artysta w oryginalny sposób opowiedział o Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Prace trafiły do internetu i Różalskim zaczął się interesować cały świat. Między innymi zadzwoniła do niego asystentka Jordana Vogt – Robertsona, reżysera najnowszej ekranizacji King Konga z propozycją, by stworzył grafikę koncepcyjną do filmu. Krótko później prace artysty zobaczył Jamey Stegmaier, założyciel firmy Stonemaier Game. Chciał on, aby najnowsza gra planszowa „Scythe” (kosa), oparta została na projekcie „1920+”. Potem nadeszła kolejna oferta od producentów ze studia King Art Games, którzy również swoją grę „Iron Harvest” chcą oprzeć na grafikach Jakuba Różalskiego. W 36 godzin organizatorzy zbiórki, przeznaczonej na produkcję gry, zebrali ponad milion dolarów! Dziś artysta doskonale jest znany za granicą, a jego popularność w Polsce stale rośnie.
Różalski na stałe w Wiśle
Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle to największe muzeum magicznego realizmu w Europie i niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie naszego kraju. Na co dzień w odnowionej willi wybitnego polskiego naukowca Juliana Ochorowicza gości ponad 300 dzieł znanych, polskich twórców związanych z surrealizmem. W styczniu br. pojawił się tam także zbiór ponad sześćdziesięciu prac Salvadora Dali. A teraz Muzeum wzbogaci się o pierwszą w Polsce stałą ekspozycję grafik Jakuba Różalskiego.
To ponad dwadzieścia unikalnych prac na papierze, sygnowanych przez Jakuba Różalskiego jako egzemplarze autorskie. Grafiki, które znakomicie wpisują się w świat fantasy, stworzony przez nas w wyjątkowym miejscu w Wiśle – mówi dr Sebastian Chachołek, Kustosz Muzeum Magicznego Realizmu.
A sam artysta dodaje – „Ochorowiczówka” to wyjątkowe miejsce z niezwykłą historią i nie wyobrażam sobie lepszego „domu” dla ekspozycji moich prac.
Antologia „Inne światy”
W przeddzień wystawy do księgarń trafi antologia Jakuba Różalskiego pt. „Inne światy”. Znajdziemy w niej wybrane dzieła Jakuba Różalskiego, do których czołowi polscy pisarze, zafascynowani obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich malarzy współczesnych, stworzyli niezwykłe historie. Opowiadania Sylwii Chutnik, Anety Jadowskiej, Anny Kańtoch, Aleksandry Zielińskiej, Jacka Dukaja, Jakuba Małeckiego, Remigiusza Mroza, Łukasza Orbitowskiego, Roberta J. Szmidta i Jakuba Żulczyka w jednej z najbardziej wyczekiwanych premier wydawniczych tego roku.