Aldous Huxley, autor najsłynniejszej antyutopii w literaturze XX wieku, porównuje nowoczesny świat ze stworzoną przez siebie proroczą fantazją. Rozważa po niespełna trzydziestu latach od ukazania się swojej słynnej książki, w jaki sposób zmieniły się społeczeństwa, technologia i formy rządzenia.

Choć jego literackie wizje wybiegały w odległą przyszłość, okazało się, że niejedna  przepowiednia sprzed lat ziściła się szybciej, niż myślał. „Nowy wspaniały świat 30 lat później” w księgarniach od 23 maja.

Od pierwszegoNowy wspaniały świat 30 lat później - okładka wydania w 1932 roku „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya wprawia w niepokój kolejne pokolenia myślicieli i zwykłych czytelników, pokazując wizję dyktatury opartej na zdobyczach naukowych. Stosowanie na społeczeństwie warunkowania psychologicznego i biologicznego z początku wydawało się futurystyczną wizją, lecz szybko zaczęło przemieniać się w opis dostępnych metod prowadzenia polityki. Autor, po prawie trzech dekadach od premiery swej antyutopii, postanowił porównać współczesną mu rzeczywistość z przedstawionymi w książce wizjami, a swoje refleksje zawarł w tytule „Nowy wspaniały świat 30 lat później”. Pomimo dużej dynamiki zmian technologicznych oraz obyczajowych z tekstu Huxleya nawet po kolejnych dziesięcioleciach bije zastanawiająca aktualność, a wiele cytatów mogłoby służyć jako komentarze bieżących wydarzeń politycznych w Polsce.

W posłowiu książki Piotr Kofta zauważa: Huxley zachował jednak futurologiczny instynkt: najlepsze, najmocniejsze fragmenty „Nowego wspaniałego świata 30 lat” później mówią o toksycznej propagandzie mass mediów, a szczególnie o ich nader swobodnym stosunku do prawdy. Jako ludzie żyjący w epoce, w której za pomocą internetowych fake newsów można wygrać wybory w globalnym mocarstwie, winniśmy docenić tę intelektualną czujność.

 

To przerażające doświadczenie… odkryć, jak wiele z tych proroctw, w których [Huxley] ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziściło się w tak krótkim czasie.

– New York Times Book Review

 

Huxley jest elokwentny w swoim artystycznym wyznaniu wiary w człowieka i właśnie ta elokwencja, zjadliwa w natarciu i szlachetna w obronie, pozostaje w naszej pamięci po przeczytaniu tej książki.

– Saturday Review of Literature

Aldous Huxley (1894-1963) – wybitny brytyjski powieściopisarz, eseista i poeta. Autor m.in. książek „Nowy wspaniały świat”, „Wyspa” oraz  „Po wielu latach”. Jego prace, utrzymane w duchu pacyfizmu, stały się inspiracją dla wielu dwudziestowiecznych ruchów społecznych.

Autor: Aldous Huxley
Tłumaczenie: Radosław Madejski
Tytuł: „Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności”
Premiera: 23 maja 2018
Cena: 24,90 zł
Wydawnictwo: MUZA SA

Dodaj komentarz