Graham Masterton odwiedzi Wrocław i wręczy nagrody literackie

MastertonJuż w lipcu Graham Masterton, znany brytyjski autor horrorów, thrillerów, kryminałów i poradników seksualnych, przyjedzie do Polski, by osobiście wręczyć nagrody laureatom drugiego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów o nagrodę swojego imienia.

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w październiku 2016 roku. Masterton był nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

Pierwsza edycja konkursu zorganizowana została w 2017 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w tym roku – na konkurs wpłynęło od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski aż 105 opowiadań, które reprezentują rozmaite gatunki literackie. Zostały one przetłumaczone na język angielski, choć warto nadmienić, iż kilka z nich zostało napisanych od razu w mowie Szekspira. Pisarz zapoznał się z nimi i osobiście wybrał jedenaścioro (!) laureatów. Warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji konkursu wśród uczestników zdecydowanie liczniej niż rok temu reprezentowana jest płeć piękna.

Wręczenie nagród rzeczowych nastąpi 19 lipca w Zakładzie Karnym w Wołowie, chyba że transport któregoś ze zwycięzców będzie niemożliwy ze względów proceduralnych. W konkursie nie będzie jednak przegranych – wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Masterton podkreśla resocjalizacyjną rolę całego przedsięwzięcia.

Przelewanie swych uczuć na papier ma efekt terapeutyczny i może tylko pomóc osadzonym. Cieszę się, że moi przyjaciele z Aglomeracji Wrocławskiej to rozumieją, bo bez nich ten konkurs nie mógłby dojść do skutku.

Dodatkowo jeden ze skazanych sporządził ołówkiem imponujący portret Mastertona, który sam pisarz zlicytuje w Anglii, a zyski z tego przedsięwzięcia przeznaczy na Dom Dziecka w Strzelinie (poprzednio w Górcu), który dyskretnie wspiera od lat.

Co istotne, na zaangażowaniu pisarza w resocjalizację pensjonariuszy wołowskiej placówki skorzystają jego pozostali fani z Aglomeracji Wrocławskiej. W ramach Rozczytanej Aglomeracji zaplanowano bowiem również cztery spotkania autorskie dla czytelników przebywających na wolności. Odbędą się one w następujących miejscach:

17 lipca, g. 19.00 – Wrocław, Art Hotel, ul. Kiełbaśnicza 20,

18 lipca, g. 17.00 – Międzybórz, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, ul. Wrocławska 8,

19 lipca, g. 17.30 – Wołów, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 8,

20 lipca, g. 19.00 – Czernica, Urząd Gminy, ul. Kolejowa 3.

Niezmiernie nam miło móc gościć Grahama Mastertona we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że będzie mu towarzyszyć w trakcie spotkania wielu miłośników jego twórczości. Spotkanie jest bezpłatne i zapraszamy wszystkich serdecznie – mówi Anna Wałęsa z Art Hotelu.

Poza spotkaniem autorskim z czytelnikami w Art Hotelu Graham Masterton poprowadzi masterclass dla studentów Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach zajęć odbędzie się wykład oraz warsztaty literackie.

Organizatorami konkursu „W więzieniu pisane” oraz wizyty Grahama Mastertona są, obok pisarza: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Zakład Karny w Wołowie, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.

Autorskie spotkanie z Grahamem Mastertonem odbędzie się 17 lipca o godz. 19:00 w Art Hotelu we Wrocławiu. 
Wstęp BEZPŁATNY. Zapraszamy serdecznie


Dodaj komentarz