YNGWIE MALMSTEEN PREZENTUJE BLUESOWY ALBUM

Yngwie J.Malmsteen, muzyk, którego nikomu przedstawiać nie trzeba, prezentuje swoje najnowsze dzieło, album zatytułowany „Blue Lightning”. Premiera wydawnictwa zapowiedziana jest na 29 marca bieżącego roku. Utworem zapowiadającym album jest „Sun’s Up Top’s Down”, którego można już posłuchać.

Yngwie Malmsteen to jeden z najbardziej wpływowych gitarzystów na scenie rockowej i metalowej. Od swoich początków w Steeler, poprzez Alcatrazz, aż do trwającej po dziś dzień kariery solowej, przez 40 lat utalentowany Szwed  doczekał się rzeszy naśladowców.

Na „Blue Lightning” Malmsteen postanowił oddać hołd bluesowym artystom, którzy odcisnęli największe piętno na jego stylu. Pierwszym wydawnictwem w podobnym klimacie był opublikowany w 1996 roku album „Inspiration”, gdzie gitarzysta przedstawił swoje wersje utworów takich tuzów jak Deep Purple, Rainbow, Scorpions, Rush czy Jimi Hendrix. Tym razem Yngwie za namową Mascot Records zdecydował się na wybór utworów, w których elementy bluesa uwypuklone są jeszcze bardziej. Malmsteen przyznaje:

„Dorastałem w rodzinie, gdzie słuchano głownie muzyki klasycznej. Fani kojarzą mnie przede wszystkim ze stylu , który nazywam neoklasycznym. Ale muszę przyznać, że kiedy dostałem swoją pierwsza gitarę, a było to w dniu piątych urodzin, byłem zafascynowany tym co usłyszałem na albumie Johna Mayalla i Erica Claptona, Bluesbreakers. Uwielbiałem grać do tych kawałków. Niektórzy nie zauważają faktu, iż bardzo interesuję i inspiruję się bluesem. Więc kiedy Mascot zaproponował mi tego typu album, zupełnie mnie to nie speszyło i uznałem , że będzie to dla mnie bardzo naturalne. Na albumie, oprócz wydawać by się mogło oczywistych wyborów w rodzaju „Smoke On The Water” czy „Purple Haze”, które to gram od dziecka, mamy także rzeczy mniej oczekiwane, np. „While My Guitar Gently Weeps”. Mogłem przecież taki kawałek nieźle spieprzyć. Ale wydaje mi się , że udało mi się oddać hołd oryginalnej wersji. Nigdy natomiast nie bylem zwolennikiem odgrywania utworów „jeden do jednego” jak w oryginale. Nie widzę sensu takich zabiegów. Jeśli chcesz posłuchać utworu dokładnie takim, jakim został stworzony, sięgniesz po jego oryginalną wersję. Ja dodaję tym kawałkom coś ze swojego klimatu, swojej osobowości, oddaję im należyty hołd, ale odgrywam je na swój sposób. Wtedy czuję, ze jestem sobą, jednocześnie traktując z respektem oryginalnych twórców”.

 

Oprócz coverów, na nowej płycie Malmsteena znalazło się miejsce na cztery premierowe, autorskie kompozycje. Szczegółowa tracklista wyprodukowanego przez samego Yngwiego albumu przedstawia się następująco:

1 Blue Lightning
2 Foxey Lady
3 Demon’s Eye
4 1911 Strut
5 Blue Jean Blues
6 Purple Haze
7 While My Guitar Gently Weeps
8 Sun’s Up Top’s Down
9 Peace, Please
10 Paint It Black
11 Smoke On The Water
12 Forever Man Bonus (Vinyl & Deluxe CD)
13 Little Miss Lover
14 Jumping Jack Flash

Album „Blue Lightning” będzie miał swoją premierę w Polsce  29 marca dzięki Mystic Production.

Dodaj komentarz