Luty dla każdego Filmoholika to miesiąc szczególny. To właśnie wtedy ogłaszane są nominacje do Oscarów, a do kin seryjnie trafiają filmy, które mają powalczyć o statuetkę w najważniejszych kategoriach. Nie inaczej jest i tym razem. Miesiąc rozpoczynamy jednak od mniejszej produkcji, w której Mads Mikkelsem próbuje pokonać arktyczną tajgę. Tydzień później na dużym ekranie pojawią się aż dwa nominowane filmy, z których jeden zapowiada się lepiej od drugiego. Następnie będziemy mogli spojrzeć głęboko w oczy głównej bohaterce nowego filmu Roberta Rodrigueza, a w ostatniej części popularnej animacji, która udowadnia, że tresura smoków to fach tylko dla prawdziwych bohaterów, pożegnać się z Szczerbatkiem i Czkawką. Koniec miesiąca to nowy film twórcy „Moonlight” i premiera libańskiego kandydata do Oscara. Jeśli chodzi o mały ekran, to na brak nowości również nie będziemy mogli narzekać. Najciekawsza z nich zaproponuje nam wizję Steve’a Buscemi’ego jako Boga oraz Daniela Radcliffa jako anioła niskiego szczebla, który próbuje go przekonać żeby nie niszczył Ziemi. Brzmi ciekawie? 


FILMY 

Zestawienie obejmuje 10 filmów ułożonych w kolejności polskich dat premier!

Arktyka – 1 lutego

Motyw tego filmu jest prosty – samolot rozbija się na środku arktycznego pustkowia, a jedyny pasażer który przeżył, wydobywając z wraku wszystkie przedmioty które mogą mu pomóc przetrwać w trudnych warunkach, rusza przed siebie wierząc, że tylko tak uda mu się uratować. Czy słusznie? W roli głównej i chyba w zasadzie jedynej w całym filmie, Mads Mikkelsen.

Velvet Buzzsaw – 1 lutego

W Los Angeles pewien krytyk sztuki i właścicielka galerii sztuki przejmują serię obrazów tajemniczego, niedawno zmarłego artysty. Aura tajemniczości wokół nich zaczyna sprawiać, że stają się łakomym kąskiem dla bogatych kolekcjonerów sztuki, rozpoczyna się więc gra w której biznes ściera się ze sztuką, a artyzm z chciwością. Tymczasem obrazy zaczynają żyć własnym życiem… Vevet Buzzsaw w reżyserii Dana Gilroya została wyprodukowana prosto na Netflixa, co – patrząc na ostatnie netfliksowe pełne metraże może budzić pewien niepokój. Ja jednak o tę produkcję jestem dziwnie spokojny, a że w głównej roli zobaczymy Jake’a Gyllenhaala, to tak czy siak będzie oglądane…

Faworyta – 8 lutego 

Nowy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa, który po znakomitym „Lobsterze” i nieco słabszym „Zabicie świętego jelenia” tym razem serwuje nam dramat dworski rozgrywający się w XVIII-wiecznej Anglii. Na dwór schorowanej królowej Anny, którą opiekuje się i nijako zastępuje w obowiązkach bliska przyjaciółka Lady Sarah, przybywa nowa służąca Abigail. Kobieta szybko roztacza swój urok i z miejsca zachwyca Sarah, dzięki czemu zaczyna być coraz bliżej samej królowej, w czym sama zainteresowana dopatruje swojej szansy na powrót do swoich arystokratycznych korzeni. W rolach głównych Emma Stone i Rachel Weisz. Wiecie co? Coś czuję, że to może być jedna z najlepszych propozycji w nadchodzących 12 miesiącach.

Green Book – 8 lutego 

Mahershala Ali i  Viggo Mortensen jako wybitny muzyk jazzowy i jego szofer w trasie na koncert do głębokiego południa USA, która łączy dwa światy i może dać początek niewiarygodnej przyjaźni. Zapowiada się świetne kino drogi z jeszcze lepszymi kreacjami aktorskimi. Prawdopodobnie jeden z kandydatów na nominacje do Oscara.

Alita: Battle Angel – 14 lutego

Reżyserowana przez Roberta Rodrigueza a produkowana przez Jamesa Camrona Alita: Battle Angel, to jeden z tych filmów o których kompletnie nie wiem co myśleć. Niby od strony kreatywnej stoją za tym potężne nazwiska, obsada też wygląda nieźle, ale no kurczę – nie przemawia do mnie ta stylistyka. Wiecie, nawet nie chodzi o te oczy i design, a o podskórne poczucie, że to kolejna young adult dystopia, które na tym etapie są już dla mnie niestrawne…

Jak wytresować smoka 3 – 15 lutego

Czkawka i Szczerbatek w ostatniej, pożegnalnej części popularnej animacji DreamWorks.

Prodigy. Opętany – 15 lutego

Mama ośmioletniego Miles zaczyna się niepokoić jego dziwnym zachowaniem. Chłopiec zachowuje się na tyle dziwnie, że chcąc chronić syna, ale i całą rodzinę, decyduje się odkryć co lub kto może powodować nienaturalne zachowanie jej syna, a będąc bardziej dokładnym kto lub jaka siłą nadprzyrodzona próbuje nad nim przejąć kontrolę. 

Gdyby ulica Beale umiała mówić – 22 lutego 

Nowy film nagrodzonego Oscarem za „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa. Główną bohaterką Gdyby ulica Beale Street umiała mówić, jest młodziutka Tish, która kocha swojego Fonny’ego nad życie. Z wzajemnością, bowiem i on nie widzi świata poza nią. Zostają jednak rozdzieleni, gdy Fonny trafia do więzienia pod zarzutem gwałtu na pewnej Portorykance. Chłopak ma doskonałe alibi, ale zdaje się, że w oczach policji niweluje je kolor jego skóry. Tish i Fonny nie przestają się jednak kochać, spodziewają się zresztą dziecka, a dziewczyna i jej doświadczona przez życie matka podejmują różne próby uwolnienia chłopaka od postawionych mu zarzutów.

Kafarnaum – 22 lutego 

https://www.youtube.com/watch?v=UrgWHfGEsbE

Nominowany do Złotej Palmy i nagrodzony przez Jury w Cannes Kafarnaum opowiada o losach 12-letniego Zina, którego młodsza siostra zostaje przez rodziców wydana – wbrew jej woli – za starszego mężczyznę. Chłopiec postanawia zrobić wszystko, aby uratować najbliższą mu osobę.

Śmierć nadejdzie dziś 2 – 22 lutego 

Slaherowo – horrororowo – pastiszowa symbioza wykorzystująca motyw przewodni stojący za „Dniem świstaka”. Nic ambitnego, ale na tyle świeżego  przy pierwszym podejściu, że ciężko nie czekać na nieźle zapowiadającą się kontynuację.

 

Pozostałe:

Planeta Singli 3 – 8 lutego  (Polska/ reż. Sam Akina, Michał Chaciński)   trailer
Lego: Przygoda 2 – 8 lutego – 11 stycznia (Australia, Dania, USA / reż. Mike Mitchell)   trailer
Zakon świętej Agaty – 15 lutego (USA/ reż. Darren Lynn Bousman) trailer
Ułaskawienie – 22 lutego (Polska, Czechy/ reż. Jan Jakub Kolski)   trailer
 

SERIALE

Zestawienie obejmuje 3 seriali ułożonych w kolejności amerykańskich dat premier!

Miracle Workers – 12 lutego

https://www.youtube.com/watch?v=pBVqgz0a4Kc

Steve Buscemi w roli Boga, Daniel Radcliffe w roli anioła Craiga. Czy to już na wstępie nie brzmi jak przepis na znakomity serial? Szczególnie gdy fabuła serialu ma opierać się na przekonaniu tego pierwszego przez tego drugiego, do zaniechania planu zniszczenia Ziemi.

The Umbrella Academy – 15 lutego

Tego samego dnia 1989 roku niezwiązanym ze sobą w żaden sposób kobietom rodzi się czterdzieścioro troje dzieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że żadna z nich nie była wcześniej w ciąży. Siedmioro dzieci adoptuje przemysłowiec-miliarder sir Reginald Hargreeve, który postanawia przygotować je do misji ocalenia świata. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Gdy dzieci weszły w wiek nastoletni, rodzinne więzy osłabły, a każdy z członków drużyny poszedł w swoją stronę. Teraz sześcioro ocalałych ponownie nawiązuje ze sobą kontakt na wieść o śmierci Hargreeve’a. Luther, Diego, Allison, Klaus, Vanya i Numer Pięć wspólnie próbują rozwikłać tajemnicę śmierci swojego ojca. Ze względu na dzielące ich różnice osobowościowe i mocno odmienne umiejętności, a także mroczne widmo globalnej apokalipsy, członkowie rodziny znów zaczną się jednak od siebie oddalać.

Doom Patrol – 15 lutego

Cóż Wam mogę powiedzieć… Wiem i widzę, że ten serial nie zapowiada się zbyt dobrze (delikatnie mówiąc). Szczególnie gdy popatrzymy jeszcze na poziom „Titans”. No, ale ten Brendan Fraser w obsadzie…

 

Pozostałe:

Russian Doll – 1 Luty (USA/ Netflix) trailer
Suburra: sezon II – 22 Lutego (Włochy/ Netflix) → trailer

Dodaj komentarz