Nagrody Akademii rozdane, można więc spokojnie odetchnąć, zluzować z nadrabianiem oscarowych zaległości i bez presji, z większym dystansem wrócić do wybierania z repertuaru tego co faktycznie interesuje nas najbardziej. Co roku po okresie zarezerwowanym dla amerykańskich nagród filmowych, do kin trafiają w głównej mierze blockbustery i inne kasowe produkcje… ale nie tym razem. Tegoroczny marzec to przede wszystkim skromniejsze filmy, dużo kina europejskiego – w tym dwa ciekawe tytuły z Polski – no i na samym końcu jedna większa produkcja o wielkich robotach i potworach z innego wymiaru. Ciekawie sprawy się mają natomiast jeśli chodzi o mały ekran, gdzie swoje premiery mają naprawdę ciekawe, długo wyczekiwane seriale. Do najciekawszych należy drugi sezon Netfliksowego hitu o pewnej nadludzko silnej detektyw z Hell’s Kitchen i intrygująca produkcja stacji AMC o owianym tajemnicą zaginięciu arktycznej ekspedycji zmierzającej na Biegun Północny. Będzie co oglądać! Zobaczcie sami…


FILMY 

Zestawienie obejmuje 12 filmów ułożonych w kolejności polskich dat premier!

Czerwona jaskółka – 2 marca  

Bohaterką nowego filmu Francisa Lawrence’a jest młoda Rosjanka, Dominika Egorova, która zostaje siłą zwerbowana do wzięcia udziału w tajnym programie służb specjalnych, który uczy młodych kobiet sztuki uwodzenia oraz jak używać własnego ciała i seksualności jako broni. Młoda dziewczyna w trakcie szkolenia na tzw. „jaskółkę”, które zaprzecza godności człowieka, robi wszystko, by nie utracić własnej tożsamości. Jako jedna z najlepszych w swoim fachu zostaje wysłana na niebezpieczną misję, której celem jest agent CIA, który prowadzi ściśle tajną infiltrację rosyjskiego wywiadu… Czy tylko dla mnie to brzmi jak nieoficjalna adaptacja „Czarnej wdowy” od Marvela.


Jestem najlepsza. Ja, Tonya – 2 marca  

Film za który Allison Janney zgarnęła Oscara, a Margot Robbie nominację w kategorii 'najlepsza aktorka pierwszoplanowa’. Tytułowa bohaterka, Tonya Harding, to amerykańska mistrzyni łyżwiarstwa figurowego i jedna z największych pretendentek do olimpijskich medali. Znana była z niełatwego charakteru i kontrowersyjnych zachowań. Nikt jednak nie spodziewał się jak daleko zdolna jest się posunąć w walce o medale. Gdy jej główna konkurentka w amerykańskiej drużynie Nancy Kerrigan została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, jeszcze nikt nie podejrzewał, że była to cynicznie zaplanowana napaść, która miała utorować Toni Harding drogę do olimpijskiego tryumfu.


Lady Bird – 2 marca  

Film debiutującej za kamerą Gerty Gerwig opowiada o dojrzewaniu, a koncentruje się na przygodach młodej zbuntowanej dziewczyny, która uczy się w katolickim liceum w Północnej Kalifornii. Występująca w głównej roli Saoirse Ronan, już wcześniej dość mocno flirtowała z Oscarem rolami w takich filmach jak „Pokuta” czy „Brooklyn”, ale jeśli recenzje  Lady Bird  są dobrym odzwierciedleniem tego czego faktycznie możemy się spodziewać, to irlandzka aktorka może w końcu trafić na scenę podczas następnej ceremonii.


Nieznajomi: Ofiarowanie – 9 marca 

Ktoś pamięta ten całkiem niezły dreszczowiec z 2008 roku, w którym uwięziona we własnym domu Liv Taylor musiała zmierzyć się z noszącymi niepokojąco wyglądające worki i maski na głowach nieznajomymi gośćmi? Oto sequel tego filmu. Może i nie zapowiada się jakoś na szczególnie dobry, ale z sentymentu do oryginału chętnie obejrzę.


The Outsider – 9 marca 

Rozgrywający się w powojennej Japonii oryginalny film Netflixa, opowiada o losach przetrzymywanego w niewoli amerykańskiego żołnierza, który zostaje uwolniony dzięki pomocy swojego towarzysza należącego do Yakuzy. Jako wolny człowiek, wyrusza, by zdobyć szacunek i spłacić swój dług podczas podróży po niebezpiecznym podziemiu przestępczym. W roli głównej – Jarded Leto.


Bliskość – 9 marca

Pełnometrażowy debiut fabularny ucznia Kantemira Bałagowa. Akcja filmu, który oparty został częściowo na prawdziwych wydarzeniach, toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. W centrum wydarzeń znajduje się jednak siostra porwanego– buntowniczka Iłana, która jako jedyna jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji.


Wieczór gier – 9 marca 

Bateman i McAdams wcielają się w role Maksa i Annie, którzy umawiają się raz w tygodniu z innymi parami na wspólne gry i zabawy. Aby nieco podgrzać atmosferę, podczas jednego z takich wieczorów charyzmatyczny brat Maksa, Brooks , organizuje zabawę w rozwiązanie sprawy tajemniczego morderstwa z podstawionymi zbirami i agentami federalnymi. Gdy sam Brooks zostaje porwany, wszyscy myślą, że to tylko część zabawy… ale czy na pewno? Kiedy szóstka uwielbiających rywalizację uczestników wyrusza, aby rozwiązać tę sprawę i odnieść zwycięstwo, stopniowo staje się jasne, że mylili się oni zarówno co do „gry”, jak i Brooksa. Gra, w której nie obowiązują żadne reguły, nie przyznaje się punktów i nie do końca wiadomo, kto w niej uczestniczy, może okazać się najlepszą grą w ich życiu albo… ostatnią.


Anihilacja – 12 marca 

Dla fanów science fiction może to być najbardziej oczekiwany film roku. Po swoim znakomitym debiucie w postaci „Ex Machina”, Alex Garland proponuje nam kolejny klimatyczny sci-fi, utrzymany w konwencji  trzymającego w napięciu thrillera. Anihilacja z Natalie Portman w roli głównej opiera się na pierwszej książce z trylogii autorstwa Jeffa VanderMeera, a historia dotyczy całkowicie kobiecego zespołu badawczego zmierzającego do strefy katastrofy ekologicznej oznaczonej jako Obszar X, w której znane nam zasady natury już nie obowiązują. Znajdują tam różne dziwne stworzenia i mutacje roślin, a ich zdrowy rozsądek, percepcja i instynkt samozachowawczy znika im głębiej zapuszczają się w głąb nieznanego terytorium. Bohaterka musi jednak znaleźć swojego męża, w którego rolę notabene wciela się współpracujący już wcześniej z tym reżyserem Oscar Isaac. Dla mnie osobiście jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku.


Pitbull. Ostatni pies – 15 marca

https://www.youtube.com/watch?v=o01KV0aaSKo&t=31s

Do kultowego w wielu kręgach „Pitbulla” powraca oryginalna obsada, a dotychczasowy reżyser – Patryk Vega, zostaje zastąpiony przez Władysława Pasikowskiego. Jeśli o mnie chodzi, to wystarczy aby dać temu filmowi maleńką szansę. Nawet jeśli 90% zwiastuna to irytująca Doda. 


Happy End – 16 marca

Nowy film Michaela Haneke opowiada o kilku dramatycznych dniach z życia bogatej europejskiej rodziny, mieszkającej w Calais. Kilka dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety, stawiając bohaterów w obliczu katastrofy. Czy zakończą się… happy endem?


Pacific Rim: Rebelia – 23 marca 

Cóż mogę powiedzieć. Nie liczę na ambitne kino. Liczę na rozwałkę, która choć trochę w warstwie stylistycznej będzie nawiązywać do oryginału Guillermo del Toro. Proszę więc o dużo neonów, efektownych walk dużych robotów i choć jednego ludzkiego bohatera, za którym będę chciał podążać. Oby się udało!


Wieża. Jasny dzień. – 23 marca 

Znakomity debiut, który przyniósł Jagodzie Szelc dwa Złote Lwy – za najlepszy debiut reżyserski i scenariusz – oraz nominację do trzeciego w konkursie głównym na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Główną bohaterką Wieży. Jasny dzień jest Mula, która mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. Tuż przed pierwszą komunią świętą Niny odwiedzają je brat z rodziną oraz Kaja, młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle przed sześcioma laty. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i zgodę sióstr, co jeszcze potęguje frustrację Muli. Kobieta postanawia wyrzucić siostrę z domu. Mimo to w dniu komunii Niny dochodzi do pojednania. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja powróciła…


SERIALE

Zestawienie obejmuje 6 seriali ułożonych w kolejności amerykańskich dat premier!

 

Atlanta: sezon II – 1 marca  

Wielokrotnie nagradzany serial wszechstronnie uzdolnionego Donalda Glovera opowiada o dwóch kuzynach, próbujących zrobić karierę na hip-hopowej scenie. Zgodnie z zapowiedziami producentów, akcja serialu nawiązywać będzie do okresu w Atlancie tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy znacząco wzrasta liczba rabunków.


Jessica Jones: sezon II – 8 marca 

https://www.youtube.com/watch?v=QK_iX5cPDhE

Gdy po raz pierwszy oglądałem drugi w chronologii powstania marvelowy serial Netflixa, nie zostałem jego olbrzymim fanem. Nie zrozumcie mnie źle – nie uważałem, że jest zły. W gruncie rzeczy nawet mi się podobał (szczególnie przez postać Kilgrave’a). Po prostu daleki byłem od wielkich zachwytów. Gdy jednak Netflix zaczął wypuszczać kolejne produkcje z ulicznymi superbohaterami, z każdym kolejnym coraz bardziej doceniałem Jessice Jones. To właśnie serial o nadludzko silnej detektyw z Hell’s Kitchen okazał się ostatecznie dużo lepszy niż jakiś tam „Luke Cage” czy inne nieśmiertelne „Iron Fisty„. Co więcej – podobno w obsadzie drugie sezonu ma się znaleźć miejsce dla Davida Tennant’a! Czyżby więc jeden z lepszych do tej pory antagonistów od Marvela miał jakimś cudem pojawić się w serialu? Oby.


Collateral – 9 marca 

https://www.youtube.com/watch?v=gJmjKv7WP7U&t=4s

Nowy miniserial kryminalny Netflixa z Carey Mulligan w roli głównej opowiada o śledztwie dotyczącym brutalnego zabójstwa dostawcy pizzy. Próbująca dociec prawdy policjantka nie wierzy, że ofiara była przypadkowa, i próbuje dowieść, że morderstwo zamieszana jest cała siatka przestępcza, którą tworzą dilerzy narkotyków, przemytnicy i szpiedzy.


The Terror – 12 marca 

https://www.youtube.com/watch?v=jaRAi5P9lPo

Fabuła inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami The Terror skupia się na morderczej walce o przetrwanie załogi HMS Erebus i HMS Terror, które mimo poszukiwań, do dziś nie zostały odnalezione. Ekspedycja arktyczna pod dowództwem sir Johna Franklina, która odbywała się w latach 1845–1848, miała na celu odkrycie tzw. Pasażu Północnego. Zdradliwe warunki doprowadzają jednak liczącą blisko 129 osób załogę na skraj wyczerpania, a ograniczone zasoby, kurcząca się nadzieja i lęk przed tym co nieznane, doprowadza wielu z nich do desperackich czynów. Jednym z producentów serialu jest Ridley Scott.


Siren – 29 marca 

https://www.youtube.com/watch?v=QrtY7OnVlw8

Nowy serial stacji FreeForm to supernaturalny dramat, rozgrywający się w nadmorskim miasteczku Bristol Cove, które według legend było domem dla legendarnych stworzeń, zwanych syrenami… Gdy pewnego dnia pojawia się w nim tajemnicza dziewczyna, Ryn, legenda okazuje się prawdą, a zabójcze syren chcąc odzyskać swoje prawa do oceanu, prowokują coraz brutalniejsze bitwy z ludźmi.


Seria niefortunnych zdarzeń: sezon II – 30 marca 

Netflixowa adaptacja bestsellerowej serii książek napisanych przez Daniela Handlera. Bohaterami Serii niefortunnych zdarzeń są trzy sieroty – Violet, Klausie, Sunnym i ich prawny opiekun – Hrabia Olaf, który za wszelką cenę chce przejąć należyty im spadek. Kryjący się pod różnymi przebraniami mężczyzna,  stara się przechytrzyć trójkę dzieciaków, ale to oni muszą okazać się sprytniejsi od niego, jeśli chcą pokrzyżować jego niecne plany i odkryć wskazówki, które pomogą im wyjaśnić tajemnicę śmierci rodziców. Pierwszy sezon mimo kilku uchybień wypadł całkiem nieźle. Coś czuję, że drugi okaże się jeszcze lepszy.

 

Pozostałe:

B: The Beginning – 2 marca (Japonia/ Netflix) trailer
Hard Sun – 7 marca (Wielka Brytania/ BBC) trailer
Love: sezon III – 9 marca (USA/ Netflix) trailer
Krypton – 21 Marca (USA/ SyFy) trailer
Santa Clarita Diet: sezon II – 23 marca (USA/ Netflix) trailer

Dodaj komentarz