Oscary już coraz bliżej i tym samym coraz więcej znakomitych produkcji wreszcie zagości na ekranach polskich kin. Wycieczkę po kinowym repertuarze rozpoczniemy od Jackie, czyli najlepszej od czasów „Czarnego Łabędzia” roli Natalie Portman. W tym samym czasie razem z Michaelem Keatonem sprzedamy kilka maszyn do robienia shake’ów, zjemy kilka cheeseburgerów i staniemy na czele najsłynniejszej i najbardziej dochodowej restauracji świata. Tydzień później wraz z Keanu Reeves’em przypomnimy sobie czasy Matrixa i trochę porozwalamy, trochę postrzelamy i pobawimy się w trybie slowmotion. Zaraz po ostrej przejażdżce z Johnem Wickiem, spotkamy się z Xavierem Dolanem, wjedziemy w nieco bardziej kameralny nastrój i po raz kolejny dokonamy brutalnej wiwisekcji dysfunkcyjnej rodziny. Tydzień później czeka na Nas bardzo ważna afroamerykańska produkcja licząca się w wyścigu o Złotego Rycerzyka i bardzo cichy, żeby nie powiedzieć, że przemilczany film Martina Scorsese. Pod koniec miesiąca wraz z trzema odważnymi pracownicami NASA wyślemy pierwszego Amerykanina w kosmos, a na rodzimym podwórku spróbujemy rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa w nowym filmie Agnieszki Holland. Jeszcze Wam mało? Spokojnie, to tylko połowa z tego, co tak naprawdę czeka Nas w tym miesiącu. A i na małym ekranie nowości nie zabraknie. Sami zobaczcie…
FILMY
Zestawienie obejmuje 11 filmów ułożonych w kolejności polskich dat premier!
Jackie – 3 lutego
Film chilijskiego reżysera Pablo Larraína jest biografią Jacqueline Kennedy – żony zabitego w zamachu w Dallas prezydenta Stanów Zjednoczonych. Fabuła nie opowiada jednak o Jackie jako Pierwszej Damie, a relacjonuje wydarzenia tuż po zamachu, kiedy Jacqueline dowiaduje się o śmierci męża i wkrótce zmierzając się z tragedią, musi dokończyć jego dzieło. W roli głównej zobaczymy laureatkę Oscara Natalie Portman i kto wie, może wkrótce aktorka dołoży do kolekcji kolejną statuetkę? → trailer
McImperium – 3 lutego
Ray Kroc jest ambitnym, wciąż walczącym o swoje pięć minut sprzedawcą mikserów do koktajli mlecznych. Los uśmiecha się do niego z chwilą, gdy otrzymuje zamówienie od nieznanej mu restauracji w Kalifornii. Tam poznaje braci Dicka oraz Maca McDonaldów – twórców nowatorskiego system serwowania jedzenia w 30 sekund od złożenia zamówienia. Zachwycony pomysłem Ray namawia braci do stworzenia sieci restauracji w całych Stanach Zjednoczonych i tym samym daje początek przyszłej potędze restauracji spod znaku dwóch złotych łuków. Żądny władzy Ray sukcesem nie ma zamiaru dzielić się z nikim. Jak wiele poświęci, aby zbudować najbardziej rozpoznawalną markę na świecie? W roli głównej zamieniający ostatnimi czasy wszystko na Oscary, Michael Keaton.
Rings – 3 lutego
Dużo o fabule opowiadać nie trzeba. Po raz kolejny biedny niedowiarek obejrzy zabójczą kasetę wideo i po raz kolejny będziemy świadkami 7 dniowej walki o przeżycie zbierającej śmiertelne żniwo klątwy. Nie żebym na ten odgrzewany kotlet jakoś wybitnie czekał, ale horrorowa posucha w kinowych repertuarach każe mi – zbyt często smutnemu fanowi kina grozy – mieć naiwną nadzieję, że to nie będzie tak zły film na jaki się zapowiada.
LEGO® BATMAN: FILM (2017) – 9 lutego
Kolejna odsłona kasowej duńsko-amerykańskiej animacji. Lego® Batman: Film to spin-off „Lego® Przygody” z tym że tym razem, możemy spodziewać się jeszcze więcej nawiązań do komiksowego uniwersum DC. Coż, może im wyjdzie lepiej?
John Wick 2 – 10 lutego
Kiedy w jednym filmie gra Keanu Reeves i Laurence Fishburne, to nie może być zły film. Przynajmniej nie dla fanów kina akcji. Kolejna porcja rozwałki w wydaniu Johna Wicka, to zawsze dobry powód żeby wybrać się do kina. Szczególnie jeśli poszukujemy filmu, który przynajmniej nie sili się na udawanie, że jest czymś więcej, niż tylko niezobowiązującą rozrywką. → trailer
To tylko koniec świata – 10 lutego
Nowy film Xaviera Dolana. Kanadyjski reżyser, twórca będącej – moim zdaniem – arcydziełem „Mamy”, po raz kolejny opowiada o rodzinie, jej blaskach i cieniach i o specyficznej klaustrofobii, która według niego, jest jej nieodzownym elementem. Dwanaście lat minęło od kiedy Luis – główny bohater, ostatni raz był w rodzinnym domu. Teraz wraca chcąc pożegnać się i powiedzieć rodzinie, że umiera. Rodzina nie wita go jednak z otwartymi ramionami, a jego powrót odczytuje jako pretekst to przechwałek i pysznienia się swoimi sukcesami. Luis musi więc poczekać, a jego powrót upływa w rytmach pretensji, oskarżeń i sporów. W rolę głównego bohatera wcieli się Gaspard Ulliel, a na ekranie partnerować mu będą Marion Cotillard, Léa Seydoux, Vincent Cassel i Nathalie Baye. To tylko koniec świata został nagrodzony Grad Prix podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes.
Milczenie – 17 lutego
XVIII wieczna Japonia – brutalna, krwawa, niestroniąca od prześladowań i nękania obywateli. Do niej, chcąc głosić Słowo Boże i znaleźć dawnego mentora, przybywają dwaj jezuiccy księża. Będąc świadkami bestialstw i tragedii, jakie spotykają tamtejszych chrześcijan, zaczynają zastanawiać się nad brakiem pomocy oraz tytułowym milczeniem Boga. Najnowszy film Martina Scorsese jest ekranizacją powieści Shusaku Endo, „Chinmoku”. Jedna z pozycji którą po prostu trzeba zobaczyć.
Moonlight – 17 lutego
Wciąż czekający na oficjalną datę polskiej premiery film Jenkinsa opowiada o losach jednego bohatera w trzech definiujących go rozdziałach życia. Młody bohater Chiron (w tej roli odpowiednio Alex Hibbert, Ashton Sanders i Trevante Rhodes) mieszkał w nieciekawych zakątkach Florydy. Tu nie ma miejsca na malownicze widoki, pełne słońca plaże, szerokie ulice i szczęśliwych ludzi. Jenkins pokazuje obrazy dalekie od tego, co znamy z Policjantów z Miami. Prym wiodą szkolne łobuziaki, handlarze i uliczne gangi. Chłopak nie ma w starciu z nimi żadnych szans. Jak ognia unika kłopotów, chociaż one zawsze znajdują do niego drogę. Chiron zda sobie jednak sprawę z tego, że nie o te miejsca i o tych ludzi chodziło – prawdziwa walka to ta wewnętrzna, z uczuciem do najbliższego, jedynego kolegi.
Lekarstwo na życie – 17 lutego
Pracownik korporacji ma za zadanie zawieźć szefa do pewnego tajemniczego ośrodka w szwajcarskich Alpach. Miejsce do którego zmierzają, oferuje utopijne – jak mogło się do tej pory wydawać – lekarstwo na wszelkie problemy i bolączki współczesnego świata, tytułowe lekarstwo na życie. Któż by takiego nie chciał, prawda? Na miejscu jednak szybko okazuje się, że idylliczny ośrodek odnowy biologicznej w rzeczywistości jest zupełnie czymś innym, niż mógł się początkowo wydawać. Młody bohater odkrywając jego sekrety, będzie musiał stoczyć walkę o życie i zdrowie psychiczne. Reżyserem tego ciekawie zapowiadającego się horroru jest znany z trylogii „Piraci z Karaibów” Gore Verbinski, a w głównej roli zobaczymy wciąż będącego dla mnie niedocenionym, wiecznym objawieniem Dane’a DeHaan’a.
Ukryte działania – 24 lutego
Nominowana do tegorocznych Oscarów produkcja oparta na prawdziwej, bardzo interesującej historii. Katherine, Dorothy i Mary to trzy błyskotliwe kobiety afroamerykańskiego pochodzenia, które w czasach zimnej wojny i kosmicznego wyścigu zbrojeń, podjęły pracę w NASA. Byłą to sytuacja bez precedensu, gdyż na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku nie tylko postrzeganie kobiet i ich miejsca w naukowym świecie było zgoła inne niż teraz, ale i dyskryminacja na tle rasowym wciąż była głęboko zakorzeniona w świadomości ówczesnych Amerykanów. Pokonujące obyczajowe i społeczne przeszkody kobiety, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.
Pokot – 24 lutego
https://www.youtube.com/watch?v=4_fhi-JqfF0
Pokot to nowy film Agnieszki Holland na motywach powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Główną bohaterką jest emerytowana inżynierka, astrolożka z zamiłowania i wegetarianka, mieszkanka w małej sudeckiej wsi, Janina Duszejko. Kobieta podczas jednej z mroźnych, śnieżnych nocy znajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle zagadkowe, a wkrótce pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych myśliwych. Kobieta obserwując nieudolną pracę policji, rozpoczyna własne śledztwo… Film będzie miał swoją premierę na 67. Festiwalu Berlinale w którym weźmie udział walcząc o Złotego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym.
Pozostałe:
Boy 7 – 3 lutego ( Holandia, Węgry/ reż. Lourens Blok) → trailer
Nauczycielka – 10 lutego (Czechy, Słowacja/ reż. Jan Hřebejk) → trailer
Soy Nero – 10 lutego (Francja, Meksyk, Niemcy/ reż. Rafi Pitts) → trailer
Ciemniejsza strona Greya – 10 lutego (USA/ reż. James Foley) – trailer
Cmentarz wspaniałości – 10 lutego ( Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Tajlandia, Korea Południowa, Malezja/ reż. Apichatpong Weerasethakul) → trailer
xXx: Reaktywacja – 24 lutego (USA/ reż. D.J. Caruso) → trailer
SERIALE
Zestawienie obejmuje 3 seriale ułożonych w kolejności amerykańskich dat premier!
Santa Clarita Diet – 3 lutego
https://www.youtube.com/watch?v=xjRnbOgoAUQ
Całkowicie odjechana tragi-komedia od platformy Netflix. Serial porównywany do iZombie, opowiada historię rodziny mieszkającej na przedmieściach Los Angeles w tytułowym Santa Clarita. Joel i Sheila są małżeństwem agentów nieruchomości, wychowywują córkę Abby i wiodą średnio szczęśliwe, raczej nudne życie. Do czasu. Pewnego dnia Sheila budzi się rano i okazuje się, że technicznie rzecz biorąc… nie żyje. Od teraz grana przed Drew Barrymore bohaterka będzie musiała połączyć rolę żony i matki z rolą rząnego krwi i ludzkiego mięsa zombie. Cóż, to napewno wpłynie na relacje rodzinne Państwa Hammondów…
Legion – 8 luty
Fabuła serialu będącego wspólnym projektem studia Marvel i stacji FX opowiada historię Davida Hallera, bohatera serii komiksów „X-Men: Legion”. David jest młodym, zagubionym mężczyzną obdarzonym ponadludzkimi zdolnościami. Gdy był dzieckiem, zdiagnozowano u niego schizofrenię i przez lata leczył się w szpitalnych oddziałach psychiatrycznych. Teraz ma 30 lat, dalej przebywa w szpitalu, a dzień upływa mu według nudnego, ustalnego planu dnia. Gdy poznaje tam nową pacjentkę – Syd, mimo związanego z tym uczuciem niepokoju, zakochuje się w niej. Niedługo później David uświadamia sobie, że słyszane przez niego głosy i wizje, których doświadcza, wcale nie muszą być tylko wytworem jego chorej wyobraźni.
Crashing – 19 lutego
https://www.youtube.com/watch?v=U1vPbiStGAg
Ciekawa produkcja HBO w której Pete Holmes – amerykański komik – gra defacto samego siebie, czyli nowojorskiego komika, który popada w depresję i pragnie zmienić swoje życie po tym, jak dowiedział się o zdradzie żony.