Najlepsze książki dziecięce 2016
– znamy nominacje w konkursie „Przecinek i Kropka”

Już wiemy, któPIK_2016_plakatre książki dla dzieci powalczą o laur Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku. Właśnie rusza plebiscyt, w którym najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę. Głosowanie potrwa do 14 marca, a finał nastąpi 8 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”.

W tym roku spośród ponad setki zgłoszonych tytułów jury, składające się ze znawców literatury dziecięcej, wybrało 5 tytułów: „Klątwa dziewiątych urodzin” (Marcin Szczygielski, il. Magda Wosik, wyd. Bajka), „Praktyczny pan” (Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka), „Przed twoim urodzeniem” (Rascal, il. Mandana Sadat, wyd. Czerwony Konik), „Sam w domu” (Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, przeł. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki) i „Tru” (Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, wyd. Media Rodzina).

Pięknie zilustrowany przez Emilię Dziubak i wymyślony przez Barbarę Kosmowską Zajączek Tru” mieszka z mamą i rodzeństwem w Koniczynach Dolnych, uboższej dzielnicy, w której stoją skromne domy emigrantów. Szaraczki nie mają pięknych, barwnych futerek ani wciąż nowych gadżetów, jakimi dysponują ich koledzy z lepszej dzielnicy, Kolorowi. Natomiast Klątwa dziewiątych urodzin” autorstwa Marcina Szczygielskiego to trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej. Magda Wosik zilustrowała, jak bohaterki przemierzając Warszawę, spotykają postacie z legend, skażone nieco współczesnym światem. Z kolei historię wymyśloną przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel zobrazował Adam Pękalski. To groteskowa opowieść o tym, jak pewien Praktyczny pan” nauczył się głaskać kota. Pomaga ona uświadomić sobie, że w życiu ważne są nie tylko wymierne osiągnięcia i sukcesy, ale także przyjaźń, radość i odrobina szaleństwa. O tym, co było „Przed twoim urodzeniem” mówi metaforyczna opowieść Rascala i Mandy Sadat. Wśród nominacji jest też niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień…), i o oddaniu (ech, ta zupa cebulowa, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę…) – te motywy porusza „Sam w domu” Lotty Olsson, którą ubarwiła Maria Nilsson Thore.

Na najlepszą książkę dziecięcą można głosować na stronie www.przecinekikropka.pl. Autor i ilustrator wygranej pozycji otrzymają po 10 tysięcy złotych, a wydawnictwo specjalną promocję w salonach sieci i na empik.com.

Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka: 8 kwietnia, godz. 13:00.

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka: 8-9 kwietnia, Plac Unii City Shopping w Warszawie, wstęp wolny.

Jury:

Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, dziennikarka; Ewa Gruda – krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej; dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego; Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.

Nominowane tytuły:

„Klątwa dziewiątych urodzin”

„Klątwa dziewiątych urodzin” to już trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej, a mimo to autor wciąż zaskakuje świeżością pomysłów, lekkością pióra i poczuciem humoru. Konsekwentnie kreśli charaktery bohaterów, wymyśla coraz to nowe, niekiedy balansujące na granicy absurdu historie, porywając młodych czytelników w wir zwariowanych zdarzeń. Jak to dobrze, że będą kolejne tomy! (EŚ)

„Praktyczny pan”

Praktyczny pan zajmuje się tylko tym, co istotne i konieczne. W jego życiu, zaprogramowanym na osiąganie zawodowego sukcesu, brakuje miejsca na przyjaciół i rozrywki, a dobry nastrój zapewnia odpowiednia tabletka. A może lepszy byłby kot?

Ta zabawna opowieść o tym, jak pewien praktyczny pan nauczył się głaskać kota, mówi o potrzebie radości i przyjaźni. (EG)

„Przed twoim urodzeniem”

Piękna metaforyczna opowieść dla małych i dużych czytelników o miłości – o miłości do dziecka i o marzeniach o nim, o czekaniu na nie i tęsknocie za nim. O miłości rodziców, dzięki której dziecko przychodzi na świat – i jest spełnieniem ich marzeń i tęsknot. Znakomite ilustracje współtworzą tę oszczędną w słowach, a jakże bogatą historię o tym, co było „Przed twoim urodzeniem“. (DK)

„Sam w domu”

Niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień…), i o oddaniu (ech, ta zupa cebulowa, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę…). To mądra bajka o tym, że możemy się pięknie różnić, a przy tym być najlepszymi przyjaciółmi. (DK)

„Tru”

Tru to zajączek mieszkający wraz z mamą i rodzeństwem w uboższej dzielnicy Koniczyn Dolnych. Choć jest bardzo skromny, to dzięki swej wytrwałości i niesamowitej pomysłowości (oraz – co może najważniejsze – myśleniu o innych i dostrzeganiu ich potrzeb) potrafi swoimi wynalazkami uszczęśliwiać świat. Zwraca też uwagę pewnej wyjątkowo dla niego ważnej Kolorowej. (AP)

Dodaj komentarz