NATIONAL THEATRE LIVE | „Makbet” z Rorym Kinnearem na żywo z Londynu już 10 maja w 28 polskich kinach

Najbardziej intensywna i zatrważająca sztuka Szekspira na żywo z National Theatre w nowej inscenizacji autorstwa Rufusa Norrisa, dyrektora artystycznego tej sceny.

Najbardziej intensywna i zatrważająca tragedia Szekspira w reżyserii Rufusa Norrisa („Opera za trzy grosze”, „Zawsze piękne”). Rory Kinnear, który wcielał się m.in. w rolę Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze”, tytułowego bohatera w „Młodym Marksie” i Jagona w „Otellu” w cyklu NT LIVE, a także występował m.in. w serii filmów o Jamesie Bondzie, gra tu owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff („Shameless”, „Królowa dziewica”, „Sufrażystka”) wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem w drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni. W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o przetrwanie. Rufus Norris stworzył widowisko ukazujące właśnie ten aspekt opowieści o Makbecie. Para małżeńska buduje swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

Szekspir oparł swoją sztukę na przekazach historycznych dotyczących Makbeta, króla Szkocji, zapisanych przez Raphaela Holinsheda, a także na wcześniejszej kronice „Historia Gentis Scotorum”. Rzeczywiście, 27 lipca 1054 roku Makbet został pokonany w bitwie pod Dunsinane przez Siwarda z Northumbrii. Historyczny Makbet nie był jednak krwiożerczym tyranem, a królem, za panowania którego Szkocja rozkwitła. Szekspir skupił się na tym, że aby dojść do władzy, Makbet zamordował poprzedniego władcę – Dunkana. Dramatopisarz wszech czasów wysnuł historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne. „Makbet” jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Szekspira.

Macbeth Royal National Theatre London NTL 2018 - Macbeth - Rory Kinnear as Macbeth and Anna-Maria Nabirye as Witch in Macbeth at the National Theatre (c) Brinkhoff Mögenburg 1002-1056 NTL 2018 - Macbeth - Rory Kinnear as Macbeth, Beatrice Scirocchi, Hannah Hutch and Anna-Maria Nabirye as the Witches in Macbeth at the National Theatre (c) Brinkhoff Mögenburg 1002-1039

Rozpowszechnianiem cyklu „National Theatre Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”,  „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Dodaj komentarz