na1Gorący lipcowy dzień, środek lata 2010 r. W Republice Południowej Afryki odbywają się
piłkarskie mistrzostwa świata, którym rzecz jasna towarzyszy muzyka. Najbardziej znana
piosenka mistrzostw to oczywiście kawałek „Waka Waka” śpiewany przez Shakirę
i południowoafrykański zespół Freshlyground (był to cover wielkiego przeboju
kameruńskiej grupy Golden Sounds pt. „Zamina Mina (Zagaléwa)”.
Ale Shakirze niewiele w popularności ustępował utwór „Wavin’ Flag” w wykonaniu
Somalijczyka z Kanady, K’Naana (jednocześnie był to firmowy utwór Coca-Coli, jednego ze sponsorów Mundialu). Co ciekawe ani Somalia, ani Kanada nie awansowały na mistrzostwa świata, a Gwiazdy Oceanu (przydomek piłkarskiej reprezentacji Somalii), których trenerem był Cali Cabdi Faarax byli od tego awansu bardzo daleko. Niestety, w polskich stacjach
radiowych królowała tylko jedna wersja utworu, ta główna. Tymczasem „Waving Flag” miał 20 odmian regionalnych, a zdecydowanie najciekawszą z nich była wersja arabska.
Obok K’Naana zaśpiewała tam Nancy Agram. Utwór ten zamieszczam na dole wpisu.
27-letnia wówczas Nancy Agram (wg innych zapisów i wymowy nazwiska Nancy Ajram)
w krajach arabskich nazywana była następczynią Fairuz i Sabah, a więc dwóch wielkich wokalistek pochodzących z Libanu, zwłaszcza że, tak jak one przyszła na świat w rodzinie chrześcijańskiej. Nancy śpiewała od najmłodszych lat. Już jako dwunastolatka brała udział w talent-szoł dla dzieci i młodzieży „Noudjoum al-Moustaqbal” („Gwiazdy przyszłości”) w libańskiej stacji Televiziyon al-Moustaqbal. Śpiewała tam piosenkę wielkiej Umm Koulsoum i oczywiście wygrała. Dwa lata później piętnastoletnia wówczas Nancy Agram wydała pierwszą płytę – „Mihtagalaq” („Potrzebuję cię”). Prawdziwy rozgłos młoda wokalistka zyskała 5 lat później, po ukazaniu się jej czwartek płyty „Ah W Noss”.
W tym samym czasie Nancy podpisała lukratywny kontrakt z Coca-Colą i stała się ambasadorką tej marki na kraje arabskie Azji i Afryki.
Kolejne cztery albumy, w tym dwa wydane przed Mundialem w RPA i dwa już po, także okazały się hitami. W tak zwanym międzyczasie Nancy Agram uhonorowana została wieloma nagrodami i tytułami, m.in. Najbardziej Wpływowa Osobowość Arabska Roku 2005 wg „Newsweeka”
i Arabska Gwiazda Roku 2007 wg opiniotwórczego tygodnika „Koul al-Arab”. Dostała też nagrodę World Travel Award dla Najlepszej
Piosenkarki Świata 2010 r. Zaś rok wcześniej czytelniczki czasopisma „Rotana” wybrały ją Najpiękniejszą Mamą 2009 r.
Utalentowana Libanka nadal jest na szczycie i nie zamierza zmieniać miejsca. Miejmy cichą nadzieję, że Nancy Agram zawita kiedyś do Polski, być może na Festiwal Skrzyżowanie Kultur.

Nancy Agram
Inny zapis nazwiska: Nancy Ajram
Pełne nazwisko: Nancy Nabil Agram
Ur. 16.05.1983 r. – Bejrut, Liban.
Mąż: Fadi al-Hisham (od IX 2008), 2 córki: Milagrosa „Mila” (ur. 16.05.2009) i Ella (ur. 23.04.2011).
Wybrane płyty: „Mihtagalaq” (1998), „Ya Salam” (2003), „Ah W Noss” (2004), „7” (2010), „Nancy 8” (2014).
Ważniejsze utwory: „Oulha Kelma Ala Shani” (1996), „Akhasmak Ah” (2003), „Ya Rab Tekbar Mila” (2009), „Wavin’ Flag/Shagga’ Bi Alamak” z K’Naanem (2010), „Fi Hagat” (2010).
Strona internetowa: http://www.nancyajram.com

Dodaj komentarz