W czasie, gdy Polska żyła katastrofą w kopalni w czeskiej Karwinie, w której zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków, a później także śmiercią pięciu nastolatek w escape roomie w Koszalinie, reszta świata (a przynajmniej jego nie-biała część) opłakiwała ofiary tsunami w Indonezji, pośród których znalazło się 3/4 zespołu Seventeen. Była wtedy końcówka grudnia 2018 r.
Nazwa Seventeen w odniesieniu do grupy muzycznej jest nad Wisłą znana, ale dodajmy, że nie chodzi tu o formację, która powstała po rozpadzie zespołu Sixteen, a którą pamiętamy dziś głównie z przeboju „Obudź we mnie Wenus”. Nie rozchodzi się również o południowokoreańską grupę popową o nazwie Seventeen. Nie, Seventeen to indonezyjski band poprockowy istniejący w latach 1999-2018. Muzycy, którzy zginęli w czasie tsunami to: perkusista Windu Andi Darmawan, gitarzysta Herman Sikumbang oraz basista Muhammad Awal „Bani” Purbani. Pierwsi dwaj w chwili śmierci mieli 36 lat, Bani był od nich młodszy o rok. Grupa występowała 22 grudnia 2018 r. na imprezie zorganizowanej przez państwowy koncern energetyczny PLN (Perusahaan Listrik Negara) w popularnym kurorcie Tanjung Lesung, w zachodniej części Jawy. Erupcja pobliskiego wulkanu Anak Krakatau wywołała falę tsunami, które z ogromną siłą uderzyło w tył sceny. Wśród zabitych, oprócz 3 członków Seventeen, była także aktorka i prezenterka, 25-letnia Dylan Sahara, prywatnie żona Ifana Fajarsyaha, jedynego artysty grupy, który przeżył. W kilka chwil Ifan stracił małżonkę oraz trzech kumpli z zespołu. Nic zatem dziwnego, że wkrótce ogłosił koniec działalności Seventeen.

Grupa Seventeen powstała 17 stycznia 1999 r. Założyło ją czterech kolegów chodzących do jednego z prywatnych liceum w Yogyakarcie na Jawie: Yudhi Rus Harjanto, Herman Sikumbang, Zulianto „Zozo” Angga oraz Windu Andi Darmawan. Rok później do kwartetu dołączył Yohan „Doni” Saputro. Nazwa zespołu wzięła się stąd, że w chwili założenia wszyscy jego członkowie mieli po 17 lat. Jednak na debiut płytowy trzeba było trochę poczekać. Dopiero w 2003 r. światło dzienne ujrzał krążek „Bintang Terpilih” („Wyselekcjonowane gwiazdy”), na którym znalazła się piosenka „Jibaku” nagrana z udziałem znanego w Indonezji prezentera tamtejszej stacji MTV Arie Untunga. Płytę sprzedano w 75 tysiącach kopii. W kraju, gdzie mieszka ponad 200 milionów ludzi nie był to może rewelacyjny wynik, ale trzeba pamiętać iż mocny rock, czyli gatunek wykonywany wtedy przez Seventeen, nie cieszy się w tym rejonie aż tak dużą popularnością.

Kolejny album grupy, tym razem zatytułowany po angielsku „Sweet Seventeen”, ukazał się w 2005 r. i przyniósł przebój „Jika Kau Percaya” („Jeśli wierzysz”). Natomiast ja na dole wpisu zamieściłem pochodzący z trzeciej płyty Seventeen zatytułowanej „Lelaki Hebat” („Świetny człowiek”) utwór „Untuk Mencintaimu” („Żeby cię kochać”). Zanim jednak pojawił się ów krążek w szeregach zespołu doszło do prawdziwej rewolucji. Z formacją pożegnali się: wokalista Doni, perkusista Andi oraz gitarzysta Zozo. Windu Andi Darmawan po roku wrócił (znudziła mu się praca w banku), ale miejsce głównego wokalisty grupy zajął Riefian „Ifan” Fajarsyah. Seventeen zamieniło surowego rocka na lżejsze utwory poprockowe.
Rok 2011 to data wydania najbardziej znanego przeboju zespołu z Yogyakarty – „Jaga Slalu Hatimu” („Osłoń swoje serce”) pochodzącego z albumu „Dunia Yang Indah” („Cudowny świat”). Przed wydaniem piątej płyty długogrającej grupę opuścił Yudhi Rus Harjanto i na „placu boju” pozostało czterech muzyków: Andi, Bani, Herman i Ifan. To ten skład nagrał w 2016 roku krążek „Pantang Mundur”, z którego wydano aż cztery single, i to ten skład występował feralnego 22 grudnia 2018 r. w kurorcie Tanjung Lesung. Był to ich ostatni koncert.

Seventeen
Ostatni skład zespołu: Windu Andi Darmawan (ur. 08.08.1982 r. – Yogyakarta, Jawa, Indonezja – zm. 22.12.2018 r. – Pantai Tanjung Lesung, Jawa, Indonezja), Riefian „Ifan” Fajarsyah (ur. 16.03.1983 r. – Yogyakarta, Jawa, Indonezja), Muhammad Awal „Bani” Purbani (ur. 09.03.1982 r. – Sleman, Jawa, Indonezja – zm. 22.12.2018 r. – Pantai Tanjung Lesung, Jawa, Indonezja), Herman Sikumbang (ur. 17.03.1982 r. – Tidore, Moluki, Indonezja – zm. 22.12.2018 r. – Pantai Tanjung Lesung, Jawa, Indonezja).
Wcześniejsi członkowie grupy: Zulianto „Zozo” Angga, Yudhi Rus Harjanto, Yohan „Doni” Saputro (ur. 06.09.1977 r. – Yogyakarta, Jawa, Indonezja).
Wybrane płyty: „Bintang Terpilih” (2003), „Sweet Seventeen” (2005), „Lelaki Hebat” (2008), „Dunia Yang Indah” (2011), „Pantang Mundur” (2016).
Ważniejsze utwory: „Jibaku” z Arie Untungiem (2003), „Jika Kau Percaya” (2005), „Lelaki Hebat” (2008), „Jaga Slalu Hatimu” (2011), „Jangan Dulu Pergi” (2018).
Konto zespołu na Twitterze: https://twitter.com/SeventeenBand

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Test AntySPAMowy *