sosa2Największą gwiazdą muzyki world tegorocznego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur będzie Afroperuwianka Susana Baca. Natomiast najbardziej znany artysta w ogóle, bez podziału na style muzyczne, jaki pojawi się na FSK to bez wątpienia Omar Sosa. Owszem, Kubańczyk rodem z Camaguey wplata w swych utworach rytmy latino, ale który jazzman z Ameryki Łacińskiej tego nie robił? Bo Omar Sosa Palacios to przede wszystkim pianista jazzowy.
Omar przyszedł na świat w afrokubańskiej rodzinie z klasy średniej – ojciec Sindulfo był nauczycielem, matka Maricusa obsługiwała telex. Ambicją rodziców było wykształcenie syna w kierunku muzycznym. Myśleli głównie o marimbie, czyli jednej z odmian ksylofonu, ale Omar ukończył prestiżowy Instytut Sztuk Artystycznych (Instituto Superior de Arte) w Hawanie w klasie fortepianu. Idolami młodego Sosy byli słynni kubańscy artyści, tacy jak Benny Moré czy Chucho Valdés, lecz jeszcze większe wrażenie zrobili na nim amerykańscy muzycy jazzowi: Herbie Hancock, John Coltrane, Charlie Parker, Thelonius Monk i wielu innych. Toteż nic dziwnego, że po pierwszych eksperymentach z muzyką world (m.in. założenie w Ekwadorze zespołów Entrenoz oraz Koral y Esmeralda) Omar Sosa bardziej skłonił się ku jazzowi. By zaistnieć w świecie jazzu, przeniósł się do San Francisco w Kalifornii, i wtedy jego muzyczna kariera nabrała tempa. Do dziś nagrał ok. 30 płyt długogrających. Współpracował z rozmaitymi artystami z wielu rejonów świata, m.in. ze wspomnianą już Peruwianką Susaną Bacą, włoskim trębaczem jazzowym, Paolo Fresu, czy samym Paulem Simonem.
Do tej pory Omar Sosa był aż 7 razy nominowany do Nagrody Grammy, wydaje się kwestią czasu, gdy dostanie wreszcie statuetkę.
Tak więc Warszawę w tym roku czeka kolejny występ świetnego jazzmana. W sierpniu w ramach Jazzu na Starówce wystąpili m.in. Greg Osby (saksofon), Lenny White (perkusja) i jak dla mnie objawienie (bo nie znałem go wcześniej) – Cyrus Chestnut (fortepian). Ich koncerty były bardzo udane. Zobaczymy jak w duecie z Amerykaninem Timem Eriksenem wypadnie na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur inny mistrz jazzowego fortepianu – Omar Sosa. Ich koncert odbędzie się 25. września o godz. 18:00.
Jako ilustrację muzyczną wybrałem utwór „Angustia With Tumbao”, który pochodzi z wydanej w 1997 r. płyty zatytułowanej „Omar, Omar”.

Omar Sosa
Pełne nazwisko: Omar Sosa Palacios
Ur. 10.04.1965 r. – Camagüey, Kuba.
Żona: Shirma Guayasamín.
Wybrane płyty: „Omar, Omar” (1997), „Sentir” (2002), „Mulatos” (2004), „Eggun: The Afri-Lectric Experience” (2013), „Eros” (2016).
Ważniejsze utwory: „”Angustia With Tumbao”” (1997), „Nfumbe” z Johnem Santosem (1998), „Bembón” (2000), „Iyawo” (2006), „Alma” z Paolo Fresu (2012).
Strona internetowa: http://omarsosa.com

Dodaj komentarz