Cassiya4Nazwa Mauritius przeciętnemu Polakowi kojarzy się z dwoma znaczkami pocztowymi z 1847 r., na których zamiast zwyczajowego „Post Paid” jest napisane „Post Office”. Wyprodukowano ich 500 egzemplarzy, do naszych czasów przetrwało dwadzieścia kilka. Cena za komplet to, bagatelka, ok. 4 milionów dolarów.
Tyle w temacie filatelistycznym. Jeśli zaś chodzi o muzykę, to na wyspie położonej na Oceanie Indyjskim króluje gatunek zwany séga. Séga to połączenie rytmów afrykańskich i indyjskich (wszak spora część mieszkańców ma pochodzenie hinduskie), z mocną domieszką reggae oraz muzyki francuskiej, co szczególnie słychać, gdy do danego utworu włącza się akordeon lub gitara. Typowymi instrumentami są tutaj: ravanne (rodzaj tamburynu), bobre (coś na kształt łuku, na cięciwie którego się gra) i maravanne (instrument perkusyjny zrobiony z wielu łodyg trzciny cukrowej wypełnionej nasionami różnych roślin).
Prekursorami ségi byli Jacques Cantin i mający malgaskie korzenie Jean-Alphonse Ravaton, zwany Ti Frère, ale najsłynniejszymi artystami wykonującymi ten gatunek muzyczny są bez wątpienia panowie z grupy Cassiya, i to do tego stopnia, że przeciętny fan muzyki world myśli „séga” zaś mówi „Cassiya”, i na odwrót.
Mimo że muzyka zespołu jest ogólnie dostępna, np. do odsłuchania, i czasem obejrzenia, na YouTube, to wiadomości o samej grupie jest niewiele. Formację w 1987 r. założyło dwóch przyjaciół: Désiré François (gitara i ravanne) oraz Alain Lafleur (gitara). Początkowo nazywali się Zenfan Cassi. Cassi to nazwa osiedla na przedmieściach stolicy kraju, Port-Louis. Z czasem do zespołu doszli inni muzycy, wraz z mającym malgaskie korzenie piosenkarzem Eddym Armelem. Grupa występowała lokalnie, lecz bez wydania płyty panowie o jakiejkolwiek sławie mogli jedynie pomarzyć. Nie było na to odpowiednich funduszy. Dopiero Nagroda Publiczności zdobyta podczas Concours de chant à l’île Maurice w 1992 r. spowodowała to, że zespół, już teraz pod nazwą Cassiya, mógł nagrać pierwszą płytę. Był to krążek „Séparation”. Sukces płyty był na tyle spory, że członkowie grupy zrezygnowali z zarabiania na chleb w inny sposób i skupili się wyłącznie na muzyce. Wyszło to na dobre zarówno samemu zespołowi, jak i całej muzyce séga, o której wcześniej poza Mauritiusem, Reunionem i pobliskimi wyspami, nikt nie słyszał. Pierwszy profesjonalny koncert Cassiyi odbył się w 1993 r. w Port Mathurin, na wyspie Rodrigues. Od tego czasu grupa koncertowała w wielu miejscach Afryki i Europy (głównie we Francji, ale nie tylko). W Polsce Maurytyjczyków jeszcze nie było, ale kto nie można tracić nadziei, w końcu pobliski Reunion i jego odmiana ségi, czyli maloya, gościły już u nas takich artystów jak Davy Sicard (marzec 2008 r. – TR Warszawa) czy grupa Lindigo (koniec września 2013 r. – Festiwal Skrzyżowanie Kultur). Teraz czas na Mauritius, czas na ségę.
Zespół Cassiya wydał do tej pory kilkanaście płyt studyjnych. Od czasów nagrania krążka „Séparation” dużo się zmieniło, dziś grupa dysponuje doskonale wyposażonym własnym studiem nagraniowym (Cassiya Productions), a każdy nowy album jest oczekiwany z wytęsknieniem przez liczne grono fanów na Mauritiusie, niedalekim Reunionie (liczne złote płyty na tej wyspie) i na całym świecie. Ja na dole dzisiejszego wpisu proponuję utwór „Diego”, pochodzący z płyty „Racine La Vie” („Korzenie życia”) z 1996 r.

Cassiya
Obecni członkowie zespołu: Eddy Armel, Jean-Claude „Fanfan” Fabien; Bruno François, Désiré François – ur. Mauritius; Lansley Henri; Dominique Isidore; Kersley Joly; Alain Lafleur; Ras Pelé, Christophe Serret.
Byli członkowie: Bruno Chamtyoo; Didier Coralie; Damien Élisa; Roméo Jacques; Gérard Louis; Alain Ramanisum – ur. 1975 r. – Mauritius; Silvio Ravina – ur. 1972 r. – Mauritius – zm. 27.10.2005 r. – Reunion.
Wybrane płyty: „Séparation” (1992). „Cassiya II” (1994), „Ici, Cote Nou Été” (1995), „Racine La Vie” (1996), „Lavenir Zanfan” (2012).
Ważniejsze utwory: „Marlène”, „Ici, Cote Nou Été” (1995), „Diego” (1996), „La Vérité” (2006), „Nou Racine” (2012).
Strona na FB: www.facebook.com/Desire-Francois-ET-Cassiya-page-officiel-205559402973886

Dodaj komentarz