bsh1Przełom XX i XXI w. to wielki triumf muzyki elektronicznej, trip-hopu i drum and bassu. Królowali wtedy głównie wykonawcy z Wielkiej Brytanii, najczęściej o białym kolorze skóry, ale nie zawsze.

Shrikanth Sriram urodził się w indyjskim Bangalore, dorastał w Bombaju, gdzie uczył się gry na tabli, natomiast na poważnie zajął się muzyką już w Londynie, dokąd przeprowadził się w latach 90. XX w. Najpierw była to kilkuletnia współpraca ze słynnym Nitinem Sawnheyem, brytyjskim muzykiem i producentem hinduskiego pochodzenia.
W 1997 r. Sriram, który znany był już jako Shri, wydał swoją pierwszą solową płytę.
Rok później światło dzienne ujrzał debiutancki album formacji Badmarsh & Shri pt. „Dancing Drums” („Tańczące bębny”), poprzedzony wszelako płytą promocyjną dla DJ-ów.

|Druga połowa duetu została wychowana w rodzinie muzułmańskiej Mohammed Akber Ali, czyli DJ Badmarsh. Ponoć do spotkania muzyków doprowadził Shabir „Shabs” Jobanputra, Hindus urodzony w Ugandzie, właściciel studia nagraniowego Outcaste Records.

Badmarsh & Shri do tradycyjnych indyjskich dźwięków tabli dodali elektroniczne podkłady, często podkręcając tempo utworu. „Dancing Drums” okazał się sporym hitem, a o Badmarsh & Shri zrobiło się głośno. Następnie pracuś Shri w samym roku 2000 wydał aż 3 solowe płyty, w tym jedną o intrygującym tytule „See Shri Play the Blues”, zaś w 2001 r. światło dzienne ujrzał drugi album B&S zatytułowany „Signs”
(„Znaki”). Część krytyków muzycznych, zwłaszcza tych z muchami w nosie, przyzwyczajonych do słuchania muzyki na sprzęcie bardzo dobrej jakości, zarzucała duetowi słabą jakość techniczną płyty. Inni, ci mniej „zamuszeni”, komplementowali wszechstronność Shrikantha Srirama jako instrumentalisty. Natomiast jedno nie ulegało wątpliwości, duet Badmarsh & Shri idealnie połączył muzykę Zachodu z dźwiękami Wschodu, o czym możemy się przekonać słuchając utworu „Gharana” zamieszczonego na dole wpisu. Nie bez powodu muzykę zespołu wykorzystano w soundtracku do serialu „CSI: Crime Scene Investigation” oraz w filmie „Co się zdarzyło w Seattle” („Battle in Seattle”) z Michelle Rodriguez i Charlize Theron w rolach głównych.


Badmarsh & Shri

członkowie: DJ Badmarsh – ur. jako Mohammed Akber Ali, Shri – ur. w Bangalore, w Indiach, jako Shrikanth Sriram.
Wydane płyty: „Tribal” – album promocyjny (1998), „Dancing Drums” (1998), „Signs” (2001).
Ważniejsze utwory: „Dancing Drums” (1997), „Gharana” (1998), „Appa” (2000), „Signs” (2001), „Day by Day” (2001),

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Test AntySPAMowy *