Mroczne Bieszczady

główną inspiracją ścieżki dźwiękowej autorstwa Łukasza Targosza

w drugim sezonie serialu HBO Wataha

Wataha2_HBO Rebrow mapa BieszczadGroza Bieszczad stała się główną inspiracją do stworzenia ścieżki dźwiękowej drugiego sezonu serialu Wataha. Łukasz Targosz, autor muzyki, tworząc koncentrował się na tym, aby dźwięki podkreślały ich mroczne oblicze. W serialu będzie można usłyszeć także utwory z najnowszej płyty folkowego zespołu Tołhaje pt. Mama Warhola. Premierowe odcinki Watahy można oglądać w każdą niedzielę od rana w HBO GO oraz o godz. 20.10 w HBO.

Muzyka w drugim sezonie serialu Wataha, podobnie jak w sezonie pierwszym, odgrywa bardzo istotną rolę. Ważnym bodźcem do jej stworzenia ponownie stały się Bieszczady, tyle że tym razem ich dzikie i mroczne oblicze pokazane w tym sezonie. Łukasz Targosz, autor ścieżki dźwiękowej, został nagrodzony prestiżową nagrodą MocArt RMF Classic za muzykę do pierwszego sezonu. Tym razem skupił się na kruchości człowieka wobec potęgi natury. Z wyjątkowych krajobrazów chciał wydobyć ukrytą pod pocztówkowym pięknem grozę i majestat tych niepowtarzalnych gór.

Największa różnica między ścieżkami muzycznymi obu sezonów polega na tym, że wspomniana groza z drugiej części nabiera jeszcze większej siły, a jednocześnie mocniej jest skonfrontowana z cierpieniem i dramatem ludzkim. Właśnie dlatego więcej w drugim sezonie melodii napisanych na wiolonczelę, fortepian czy lirycznych partii wokalnych – mówi Łukasz Targosz.

Ścieżka dźwiękowa została wzbogacona o utwory z przygotowywanej właśnie płyty pt. Mama Warhola, folkowego zespołu Tołhaje, która wkrótce ukaże się na rynku. Zespół w swojej twórczości czerpie inspiracje z tradycji Bojków i Łemków – grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 rokiem, a także z kultury muzycznej Polski południowo-wschodniej oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Płyta Mama Warhola zawiera materiał, który powstał na bazie ludowych pieśni rusińskich, zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola.

Trailer serialu HBO Wataha z wykorzystaniem utworu A w niedziele rano zespołu Tołhaje:

W obsadzie drugiego sezonu serialu HBO Wataha znaleźli się: Leszek Lichota, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Dagmara Bąk, Maciej Mikołajczyk, Jacek Lenartowicz, Jarosław Boberek, Anita Jancia-Prokopowicz, Mariusz Saniternik i Jacek Beler. W nowe role wcielą się Grzegorz Damięcki, Marek Kalita, Andrzej Konopka, Piotr Żurawski, Matylda Damięcka, Helena Norowicz, Weronika Humaj oraz ukraińska aktorka Anna Donchenko.

Reżyserami drugiego sezonu Watahy są Kasia Adamik (Boisko bezdomnych, Wataha I) oraz Jan P. Matuszyński (Deep Love, Ostatnia Rodzina). Scenariusz napisali Piotr Szymanek (head writer), Katarzyna Tybinka, Bartosz Janiszewski oraz Marta Szymanek. Autorem zdjęć jest Tomasz Augustynek. Autorem muzyki do serialu jest Łukasz Targosz. W produkcji zostały wykorzystane również utwory zespołu Tołhaje pochodzące z przygotowywanej właśnie płyty pt. Mama Warhola. Producentami ze strony HBO Polska są Bogumił Lipski i Izabela Łopuch (executive producer). Producentem nadzorującym z ramienia HBO Europe jest Johnathan Young. Producentami ze strony ATM GRUPA są Artur Kowalewski i Andrzej Muszyński.

Dalsze losy bohaterów Watahy można śledzić w HBO oraz w serwisie HBO GO, w którym dostępne są już cztery odcinki serialu. Premiera antenowa czwartego odcinka Watahy odbędzie się w najbliższą niedzielę, 5 listopada o godz. 20.10 w HBO, a w HBO GO tego dnia rano pojawi się już piąty odcinek produkcji.

Strona serialu HBO Wataha: http://www.hbo.pl/wataha/

 

Dodaj komentarz