ksiazki fantasy

Powieści fantasy od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Książki z tego wyjątkowego gatunku literackiego znajdują się na liście „must-read” milionów czytelników na świecie i to niezależnie od wieku. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większa grupa początkujących pisarzy podporządkowuje swoją karierę utworom fantastycznym. Trzeba jednak przyznać, że na przestrzeni ostatnich lat wykreowała się ścisła czołówka mistrzów fantasy, których książki powinien nie tylko każdy fan gatunku, ale każdy miłośnik dobrej lektury. Zatem na jakich autorów fantasy warto stawiać?

Top autorów literatury fantasy – Stephen King

Zaczynamy nietypowo, bo od mistrza grozy, który słynie z mrożących krew w żyłach thrillerów i horrorów. Każda powieść Stephena Kinga pojawiająca się na rynku staje się bestsellerem, a warto zaznaczyć, że Amerykanin wydaje swoje dzieła w imponująco szybkim tempie. Dlaczego King znalazł się w naszym zestawieniu? Odpowiedź jest prosta – autor często przemyca do swoich książek elementy paranormalne i robi to wręcz po mistrzowsku. Wystarczy wziąć na tapet kultową serię „Mroczna Wieża” czy „Dallas ‘63”, które wiele lat po premierze wciąż cieszą się ogromną popularnością. Co więcej, książki Stephena Kinga stają się inspiracją dla filmowców, którzy regularnie podejmują się ich ekranizacji.

Top autorów fantasy – Andrzej Sapkowski

Polskie tradycyjne w literaturze fantastycznej są niezwykle bogate, bo powieści takich autorów jak Lem czy Dukaj są znane czytelnikom na całym świecie. Jednak w ostatnim czasie to Andrzej Sapkowski i jego bestsellerowa saga „Wiedźmin” cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród fanów gatunku. W dużej mierze wynika to z fenomenu, jakim stała się seria gier komputerowych inspirowanych przygodami Geralta z Rivii. To jednak nie koniec – nie bez przyczyny jedna z platform VOD podjęła się produkcji serialu „Wiedźmin”, w którą główną rolę gra Henry Cavill, gwiazda Hollywood.

Top autorów fantastyki – J. R. R. Tolkien

Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o „Hobbicie” i trylogii „Władca Pierścieni”, która przez wielu ekspertów i fanów uznawana jest za najlepszą serię powieści fantastycznych w historii. Popularyzacja dzieł Tolkiena to w dużej mierze zasługa ich filmowych adaptacji, które zostały zrealizowane z wielkim rozmachem, co zresztą zaowocowało w sumie 17 oscarowymi statuetkami. Każdy miłośnik fantasy powinien jednak przynajmniej raz w życiu podjąć się lektury dzieł Tolkiena, choć dla wielu jest to dość spore wyzwanie z uwagi na dość pokaźną obszerność książek. Jednak przy filiżance aromatycznego napoju z nowoczesnego ekspresu do kawy będzie to prawdziwa przyjemność i odskocznia od codziennych problemów.

Dodaj komentarz