Ania Dąbrowska z wizytą w Manufakturze

Mamy prawdziwą gratkę dla fanów Ani Dąbrowskiej! Znana wokalistka spotka się w czwartek (7.04.) o godz. 17 z fanami w salonie Empik w Manufakturze. Będzie również podpisywać swoją najnowszą płytę pt. „Dla naiwnych marzycieli”.

ania_dabrowska-foto_zosiazija_i_jacekpioro_06Dla fanów Ani Dąbrowskiej jest to album szczególny, bo oznacza powrót artystki na scenę po czteroletniej przerwie. Był to czas poświęcony rodzinie: wokalistka urodziła dwoje dzieci i – jak twierdzi w wywiadach – bardzo dojrzała jako osobowość twórcza. Podobno swoje płyty podpisuje teraz jako „Anna”. „Dla naiwnych marzycieli” jest więc albumem długo wyczekiwanym przez fanów. Znaleźć na nim można kilkanaście utworów, łączących szlachetne melodie i intrygujące teksty, okraszonych tak charakterystyczną dla tej wokalistki – szczyptą melancholii.

Czwartkowe spotkanie z fanami w Empiku w Manufakturze będzie poprzedzało koncert, który tego samego artystka da w łódzkiej Wytwórni. Żaden fan nie powinien przegapić okazji osobistego spotkania z Anią! Popularna wokalistka nie tylko opowie o kulisach powstawania płyty. Będzie można także zrobić sobie z nią zdjęcie i otrzymać autograf.

Natomiast weekend w salonie Empik w Manufakturze będzie poświęcony warsztatom dla najmłodszych. W tym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a zatem jest okazja, by zachęcać młodych czytelników do częstego sięgania po bajkową lekturę. W sobotę (9.04) dzieci pod opieką doświadczonego instruktora będą uczyć się, jak samodzielnie stworzyć obrazkową baśń na płótnie, przy użyciu najstarszego pisma słowiańskiego – tzw. głagolicy (dawniej: glęgolica). Natomiast w niedzielę (10.04) najmłodsi czytelnicy będą uczyli się, jak za pomocą kredek i farb namalować na płótnie bajkową przypowieść. Zajęcia dla młodych ilustratorów trwać będą przez cały weekend w godzinach 11 -14.


Manufaktura bohaterką filmów

Ile razy Manufaktura wystąpiła w filmach? Czy Łódź i sąsiednie miejscowości równie często goszczą na filmowym planie? Na takie – i podobne – pytania odpowie gość Muzeum Fabryki w Manufakturze, znany przewodnik Maciej Kronenberg. Spotkanie w piątek (8.04) o godz. 17 będzie związane z promocją wydanego niedawno „Przewodnika filmowego po województwie łódzkim”.

Przewodnik filmowy po województwie łódzkimKsiążka, wydana przez stowarzyszenie REGIO, przybliża plenery z ponad 150 filmów rozmieszczonych w 75 miastach i miejscowościach województwa, przytacza liczne anegdoty z planów zdjęciowych, prezentuje archiwalne zdjęcia dokumentujące pracę filmowców, a także ciekawostki krajoznawcze. Podczas spotkania autor opowie o pracy nad książką, pokaże również fragmenty filmów związanych z regionem łódzkim. Ze względu na miejsce projekcji nie zabraknie również filmowych wątków związanych z obszarem dawnego imperium Izraela Poznańskiego.

A wśród tego dorobku była nie tylko słynna „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy. Przestrzeń kompleksu fabrycznego Poznańskich wykorzystywali na planie swoich filmów m.in. Andrzej Barański („Kawalerskie życie na obczyźnie”) czy Waldemar Podgórski („Pójdziesz ponad sadem”). Dzisiejsza Manufaktura również stanowi wdzięczny obiekt dla filmowców, grając m.in. w popularnych serialach telewizyjnych – „Komisarz Alex” i „Paradoks”.

Maciej Kronenberg to krajoznawca, przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie, współtwórca Szlaku Dziedzictwa Filmowego Łodzi oraz m.in. książek „Przewodnik po filmowej Łodzi” czy „Stawkowy przewodnik filmowy”.

Książka „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim” jest dostępna w sprzedaży od września ubiegłego roku. Będzie można ją nabyć także podczas spotkania z autorem.


Gwiazdy i filmowi bohaterowie ze stali

Przez ponad dwa tygodnie kwietnia w Manufakturze będzie można spotkać groźnego Hulka, olbrzymiego Optimusa Prime’a, uwodzicielską Marylin Monroe i charyzmatycznego kapitana Jacka Sparrowa. To za sprawą wyjątkowej wystawy stalowych postaci, która w sobotę (9.04) stanie w Manufakturze.

Jack_Sparrow_maleGoście Manufaktury będą mogli podziwiać kilkanaście stalowych postaci, które staną w przestrzeni galerii handlowej. Przy wejściu głównym klientów przywitają czterometrowe figury znane z komiksów i filmowej serii „Transformers”, czyli Optimus Prime i Megatron. Jak na autoboty przystało, zostali wykonani z części samochodowych i metalowych elementów. Z podobnych surowców, z wyjątkową pieczołowitością, ręcznie, wykonano pozostałe postaci znane z filmów i literatury. W Manufakturze staną także m.in. Terminator, Hulk, Gollum, Spiderman i kapitan Jack Sparrow, znany z serii „Piraci z Karaibów”.

Zainteresowanie z pewnością wzbudzą stalowe postaci sławnych osób, wśród których jest m.in. Marylin Monroe w kultowej pozie z filmu „Słomiany wdowiec”, gdy podmuch z kratki wentylacyjnej podnosi jej sukienkę. Będą też legendarni muzycy – Elvis Presley i Michael Jackson.

Prawdziwą gratką dla miłośników motoryzacji będzie w wyścigowy Mercedes 300 SLR z 1955 roku, w skali 1:1, wykonany z tysięcy elementów pochodzących w większości z części samochodowych. Drugim stalowym pojazdem będzie zachwycający chopper, który z pewnością zwróci uwagę wszystkich motocyklistów.

Wystawa potrwa do 24 kwietnia.


Wystawa „Łódzkich fabryk czar…” w Muzeum Fabryki

Nie tylko Manufaktura może podobać się miłośnikom architektury industrialnej. Udowadnia to wystawa fotograficzna, poświęcona urodzie łódzkich fabryk, wczoraj i dziś. Ekspozycja czynna jest od wtorku (5.04.)

Zawartość ekspozycji stanowią prace fotograficzne ze zbiorów Domu Kultury „502” na Widzewie. Zdjęcia łódzkich obiektów przemysłowych zostały wykonane przez uczestników projektów edukacyjnych dla młodzieży. – W latach 2009–2014 uczniowie łódzkich szkół, głównie gimnazjów i liceów, uczyli się wraz z nami historii miasta – wspomina Anna Lisiewicz, koordynatorka wystawy – Projekty edukacyjne polegały m.in. na fotografowaniu różnych obiektów, związanych z dziejami Łodzi. Zebrało się tego dużo, około 50-ciu zdjęć. Postanowiliśmy więc skorzystać z posiadanego materiału i urządzić historyczną ekspozycję.

Wystawa ma zatem około 20-tu młodych autorów, którzy chętnie fotografowali to, co dziś pozostało z dawnych imperiów fabrykanckich. Nie tylko Manufakturę, zbudowaną w miejscu wielkich zakładów Izraela Poznańskiego, ale też pozostałości fabryk Scheiblera, Grohmana, dwóch Geyerów, dwóch Kindermanów… Zdjęcia współczesne zostały na ekspozycji uzupełnione starymi fotografiami z Archiwum Państwowego – tak, by zwiedzający wystawę również mogli poznać historię dawnej, fabrykanckiej Łodzi. Ekspozycja urządzona została na piętrze Muzeum Fabryki, w galerii – potrwa do 20 kwietnia.

Zapraszamy!!

 

Dodaj komentarz