Kim ty jesteś dla mnie

Premiera płyty Janusza Radka. Nowocześnie zaaranżowane kompozycje do wierszy Haliny Poświatowskiej.

„Kim ty jesteś dla mnie”, to nowy album Janusza Radka zawierający czternaście nowocześnie zaaranżowanych kompozycji do wierszy Haliny Poświatowskiej. Płyta ukazuje się 9 maja, w dniu 82. rocznicy urodzin poetki. Projektowi towarzyszyć będą liczne działania, także o charakterze niestandardowym, które potrwają do 11 października, 50. rocznicy jej śmierci. Pierwszym z nich jest konkurs „Kim ty jesteś dla mnie” na tekst inspirowany twórczością Haliny Poświatowskiej, który rozpoczyna się 9 maja. Płytę promuje singiel „Nie mów że dotyk”, do którego powstał intrygujący teledysk.

„Kim Ty  jesteś dla mnie” to płyta, która jest efektem projektu Poświatowska/Radek, jaki powstał  w 2015 roku. Jego premiera odbyła się na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej i od tego czasu Janusz Radek zagrał blisko 30 bardzo dobrze przyjętych koncertów, prezentujących ten materiał. W związku z obchodami 50. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej artysta nagrał album, który jest odzwierciedleniem programu koncertowego.

Na płycie znalazło się Okładka_Kim-ty-jestes-dla-mnieszesnaście utworów nowocześnie zaaranżowanych przez Janusza Radka, które w warstwie kompozycyjnej łączą dwie formy – proste harmonie prowadzone przez fortepian akustyczny ze skomplikowanymi i finezyjnymi chórami. Całość uzupełniają elektroniczne i syntetyczne dźwięki, co w połączeniu z chórami wywołuje celowy dysonans. Janusz Radek subtelnie wykorzystuje swój głos, chcąc w ten sposób wyeksponować tworzące emocjonalną przestrzeń teksty Haliny Poświatowskiej.

Wokalista wybrał nie tylko pełne namiętności utwory Haliny Poświatowskiej, ale także wiersze filozoficzne – z jednej strony stawiające wiele pytań, z drugiej próbujące wyjaśnić rzeczywistość,  z jaką musiała się mierzyć młoda poetka. Na płycie pojawiają się także nowe aranżacje piosenek znanych z innych albumów, jak chociażby „Kiedy U-kochanie”, czy w „Twoich doskonałych palcach”.

Poezja Haliny Poświatowskiej nie zdążyła się zestarzeć i wciąż jest młoda. Nie nabrała całej tej starczej retoryki dystansu i racjonalności spojrzenia, co szczególnie mnie w niej uwodzi. Mimo ułomności, była pełna potencji. Jej poezja jest drogą samodzielności młodej kobiety, wykształconej  i mądrej, czyli bardzo współczesnej. W moich utworach starałem się zawrzeć cząstkę tego jej ogromnego pragnienia życia, miłości, wiedzy i świata, i przekazać jej słowa w atrakcyjnym, nowoczesnym brzmieniu i kompozycji. To trochę połączenie dwóch skrajnych wyobrażeń, ale tak właśnie czuję Poświatowską, jako kobietę skrajną i pełną wewnętrznych sprzeczności, czyli po prostu bardzo ludzką. – mówi Janusz Radek.

Płytę promuje singiel „Nie mów że dotyk”, wyzywający i drażniący, a jednocześnie dający ukojenie. Do singla powstał teledysk, mający charakter intrygującej impresji, którego reżyserem jest Marcin Sojka.

Projektowi towarzyszyć będą liczne działania, także o charakterze niestandardowym, których celem będzie pokazanie, że twórczość Haliny Poświatowskiej jest wciąż żywa, ważna i poruszająca. Ich inicjatorem jest Janusz Radek. Wszystko odbędzie się od 9 maja, dnia premiery i jednocześnie 82. rocznicy urodzin poetki, do 11 października, czyli 50. rocznicy jej śmierci. Pierwszym działaniem jest konkurs pod hasłem „Kim ty jesteś dla mnie” na tekst inspirowany twórczością Haliny Poświatowskiej. Nagrodą główną w konkursie jest skomponowanie do zwycięskiego tekstu muzyki przez Janusza Radka i wykonanie przez artystę powstałego utworu podczas jednej z regularnie organizowanych „Domówek”.  Konkurs startuje 9 maja i potrwa do 10 czerwca. Więcej informacji o projekcie i konkursie na: www.kimtyjestesdlamnie.pl

***

Twórcy albumu Kim Ty jesteś dla mnie:

Janusz Radek – kompozycje, aranżacje, produkcja, fortepian, instrumenty klawiszowe

Adam Drzewiecki – produkcja, fortepian, syntezatory, programowanie

Marcin Sojka – zdjęcia, teledysk, wizualizacje, realizacja świateł,

Jacek Dobosz – koncertowa realizacja dźwięku

Olga Jakubiec – producent wykonawczy, manager

Dodaj komentarz