„Judasz i Czarny Mesjasz” to mocny, przejmujący thriller, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Doskonale przyjęty przez widzów i krytyków, zdobywca dwóch Oscarów, film w reżyserii Shaki Kinga pojawi się na nośnikach DVD i Blu-ray™ już 16 czerwca.

Koniec lat 60. był jednym z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Ameryki. To czas pełen niepokojów politycznych i społecznych, demonstracji przeciwko panującym normom społecznym i płciowym, wojnie w Wietnamie i niesprawiedliwości rasowej. Czarna społeczność w całym kraju, zmęczona borykaniem się z dysproporcjami rasowymi w opiece zdrowotnej, mieszkalnictwie, edukacji i zatrudnieniu – a wszystko to z powodu nierówności systemowych – w końcu miała dość.

Fred Hampton (Daniel Kaluuya) był wiceprzewodniczącym Czarnych Panter – amerykańskiej organizacji działającej na rzecz ochrony czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Organizacja działała w latach 60. i 70. XX wieku. Założona przez Hamptona w Chicago sekcja Czarnych Panter zajmowała się m.in. pracą na rzecz lokalnej społeczności. Z jednej strony cieszyła się oddolnym poparciem, z drugiej jednak miała zagorzałych przeciwników. Był nim m.in. ówczesny szef FBI, John Edgar Hoover. Działania agencji miały na celu niedopuszczenie do zjednoczenia Czarnych Panter z całego kraju. W efekcie doprowadziły do wielu tragicznych wydarzeń, w tym do śmierci Hamptona. 3 grudnia 1969 roku w siedzibie Panter doszło do sprowokowanej przez FBI strzelaniny, podczas której kilkukrotnie postrzelono działacza.

Film opowiada o tym, jak doszło do śmierci amerykańskiego aktywisty. Skupia się również na postaci Williama O’Neala (Lakeith Stanfield), tytułowego Judasza – ochroniarza Hamptona, który okazał się być agentem FBI.

Dzieło Shaki Kinga to niezwykle aktualna historia w czasach powracających podziałów rasowych oraz ruchu Black Lives Matter.
Filmowcy chcieli uniknąć stworzenia klasycznego filmu biograficznego, a zamiast tego pokazać na ekranie człowieka, którego poszukiwania własnej wersji amerykańskiego snu stanowią punkt wyjścia do fascynującej narracji.

Daniel Kaluuya, odtwórca roli Freda Hamptona, za swoją kreację został wyróżniony Oscarem, Złotym Globem oraz nagrodami Critics 'Choice Award, Screen Actors Guild Awards i BAFTA. Natomiast Lakeith Stanfield został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

Film „Judasz i Czarny Mesjasz” będzie dostępny na DVD oraz Blu-ray™ już od połowy czerwca.

Więcej informacji: TUTAJ


(Źródło zdjęć: materiały dystrybutora)

Dodaj komentarz