20 grudnia 2015 o godz. 19.00 Janusz Prusinowski Kompania wraz z Kają Prusinowską wystąpi na Scenie Novej Teatru Roma z programem, który zachęca do wspólnego śpiewania, cieszy intensywnością przekazu oraz wzrusza pięknem i żywotnością polskiej tradycji.

Jeszcze w XIX w. w powszechnym użyciu było kilkaset kolęd i pastorałek, które – śpiewane „na cały głos” – brzmiały przez całe Gody (czas Bożego Narodzenia) w polskich chatach, dworach i kamienicach. Do takich – usłyszanych, przeczytanych, zaśpiewanych na nowo – melodii i tekstów sięgnie Kompania, a wspierać się będzie brzmieniem liry korbowej, fisharmonii, szałamai, cymbałów, basów, skrzypiec, barabanów i trąb. “Wszystko się zmieniło jak nigdy nie było, wino rzeką ciecze ciepło jakby w lecie” – takie słowa zachęcają, by zaskakujące zwroty kolęd kontrapunktować muzyką instrumentalną, zakorzenioną w tej samej, czasem “opacznej” krainie.

Takich – i innych – niespodzianek i odkryć podczas koncertu nie zabraknie.
Serdecznie zapraszamy!

Wystąpią:
Janusz Prusinowski – śpiew, skrzypce, harmonia polska, lira korbowa, cymbały
Kaja Prusinowska – śpiew
Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, II skrzypce
Piotr Zgorzelski – basy, kontrabas
Michał Żak – flety, szałamaja, klarnet
Szczepan Pospieszalski – trąbka
teatrJANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA (dawniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, a archaiczność melodii z nowoczesnością wyrazu.

Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę wnikliwego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane. Co można wydobyć z pradawnych, a jednocześnie wyrafinowanych melodii i rytmów? Czy tradycyjna formuła wiejskiego muzykowania może być istotna dla doświadczenia tożsamości w XXIw? Czy improwizowane mazurki mają szansę stać się polskim bluesem, jazzem i rock-and-rollem?

Janusz Prusinowski Kompania w ciągu ośmiu lat istnienia koncertowała w większości krajów Europy,
w Ameryce Północnej i w Azji, opowiadając o bogactwie i ciągłości „dzikiej muzyki z serca Polski”
, o wiejskich źródłach mazurków Chopina i o  promieniującym na Europę “stylu polskim”. Jednocześnie grupa intensywnie działała w kraju, koncertując, organizując Festiwal “ Wszystkie Mazurki Świata”, grając do tańca i prowadząc warsztaty – tańca, gry na instrumentach i śpiewu – inspirujące wielu młodych ludzi do samodzielnych poszukiwań Wiejskich Mistrzów. Członkowie zespołu są laureatami wielu nagród i wyróżnień – zarówno za wydawnictwa płytowe jak i wszechstronną działalność artystyczną i animacyjną.

Gorąco zapraszamy!!

TEATR MUZYCZNY ROMA
ul. Nowogrodzka 49
00-695 Warszawa

Dodaj komentarz