Jak wyglądają festiwale muzyczne ZA SCENĄ?
Nowy cykl spotkań w IKM

Audioriver 2017_2Od czego profesjonaliści zaczynają planowanie wydarzenia? Skąd czerpią pomysły i czym się inspirują przy tworzeniu programu muzycznego? Jak wygląda ich praca na co dzień? Nowy cykl Instytutu Kultury Miejskiej – ZA SCENĄ pokazuje największe polskie festiwale z perspektywy miejsca, gdzie niewiele osób ma wstęp. 8 marca o godz. 18.00 w IKM odbędzie się spotkanie z twórcą płockiego Festiwalu Audioriver, Piotrem Orliczem-Rabiegą. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Muraszko. Wstęp wolny.

Audioriver to festiwal muzyki elektronicznej odbywający co roku pod koniec lipca na płockiej plaży nad Wisłą. Wydarzenie produkuje Fundacja Jest Akcja!, a organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest Piotr Orlicz-Rabiega, gość pierwszego spotkania cyklu ZA SCENĄ.

Audioriver w Płocku to już 12 edycji, co daje 672 godziny festiwalu, podczas których odbyło się 827 występów – 433 polskich i 394 zagranicznych artystów. Te statystyki nie oddają jednak tego, czym dla wielu jest spędzenie nad rzeką trzech lipcowych dni i nocy – mówi Piotr Orlicz-Rabiega, organizator Audioriver.

Dobrą atmosferę festiwali muzycznych buduje przede wszystkim publiczność, a tej w ostatni weekend lipca w Płocku zdecydowanie nie brakuje. Wszyscy, którzy byli na Audioriver chociaż raz mają z nim wiele wspomnień i skojarzeń: wspólnie przetańczone noce z przyjaciółmi, płocki rynek, nadwiślański świt czy piasek na plaży zamiast parkietu. Audioriver rozszerza swój program o nowe działania.

Chcemy, żeby integralną częścią Audioriver od tego roku stał się program kulturalnych wydarzeń zorganizowanych we współpracy z lokalnymi instytucjami: bezpłatnych i dostępnych dla każdego. 2018 rok przynosi trochę zmian – współpraca z kreatywnym zespołem z Pracowni Szumu, nowa identyfikacja wizualna stworzona przez utalentowanych grafików z Hopa Studio, strona internetowa, którą już wkrótce odpalimy dzięki współpracy z doświadczonym Owls Department, twórcza współpraca z artystami z różnych dziedzin – np. wyjątkową Barrakuz, a przede wszystkim nowe myślenie o tym, co możemy zaproponować naszej widowni, która zaufa nam i przyjedzie latem do Płocka – dodaje Marta Berto, odpowiedzialna za komunikację Audioriver.

ZA SCENĄ to nowy cykl spotkań IKM z organizatorami i organizatorkami wydarzeń kulturalnych. W pierwszej odsłonie podejrzymy zza sceny i od kuchni przygotowania do największych festiwali muzycznych w Polsce: Audioriver, Ostróda Reggae Festival, Inne Brzemienia, Przystanek Woodstock.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w przyszłości zająć się produkcją wydarzeń kulturalnych: studentów animacji kultury oraz inne osoby zainteresowane tematyką organizacji festiwali muzycznych, ich fanów i pasjonatów. Podczas każdego spotkania rozlosujemy wśród uczestników bilety lub gadżety festiwalowe. Od Audioriver otrzymaliśmy jeden podwójny karnet – mówi Agnieszka Urbańska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Rozmowy z organizatorami festiwali muzycznych prowadzić będzie Małgorzata Muraszko, dziennikarka i kulturoznawczyni związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto” i „Co jest grane 24”. Na pierwszy festiwal muzyczny pojechała mając 16 lat i nie przestaje jeździć. Ma na swoim koncie relacje z wielu krajowych i zagranicznych festiwali. Jest absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Kulturoznawstwa i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim oraz podyplomowych studiów menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim.

Gość pierwszego spotkania: Piotr Orlicz-Rabiega, urodzony Warszawiak, ale sercem w NYC i Andaluzji. Bez doświadczenia w organizacji eventów stworzył jedno z najważniejszych i największych polskich wydarzeń kulturalnych. Były bankowiec i pracownik rzeźni. – Najbardziej chciałbym być doskonałym szefem kuchni – mówi.

Program spotkań cyklu ZA SCENĄ

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Podczas każdego spotkania wśród publiczności rozlosowane zostaną bilety lub pakiety gadżetów festiwalowych dla fanów.

8 marca (czwartek), godz. 18.00 | Jak za sceną wygląda… Audioriver Festival

Gość: Piotr Orlicz-Rabiega, Audioriver Festival

27 marca (wtorek), godz. 18.00 | Jak za sceną wygląda… Ostróda Reggae Festival

Gość: Piotr Kolaj, Ostróda Reggae Festival

12 kwietnia (czwartek), godz. 18.00 | Jak za sceną wygląda… festiwal Inne Brzmienia

Goście: Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwała, Inne Brzmienia

8 maja (wtorek), godz. 18.00 | Jak za sceną wygląda… Przystanek Woodstock

Gość: Bartłomiej Stolarek, Przystanek Woodstock

Dodaj komentarz