Benedict Cumberbatch w „Hamlecie” Szekspira powraca na ekrany kin w cyklu „National Theatre Live” na życzenie publiczności.

1. Hamlet (Benedict Cumberbatch). Photo by Johan Persson.Na wielki ekran powraca spektakl „Hamleta” w reżyserii Lyndsey Turner, wystawiony w Barbican Centre w Londynie. Magnesem dla kinowej i teatralnej publiczności jest kreujący rolę tytułową Benedict Cumberbatch.

Benedict Cumberbatch (serial BBC „Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein” transmitowany do kin w cyklu NT LIVE i in.) wcielił się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira w spektaklu wyreżyserowanym w 2015 roku przez Lyndsey Turner i wyprodukowanym przez Sonia Friedman Productions. Przedstawienie stało się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane pokazy rozeszły się, zanim jeszcze przystąpiono do prób czytanych. Spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i pobił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu pokazów. W Polsce w transmisji i podczas późniejszych retransmisji obejrzało go blisko 35 tysięcy widzów.

Spektakl już wtedy okrzyknięto wydarzeniem ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu. Przedstawienie wyreżyserowała Lyndsey Turner współpracująca m.in. z West Endem, National Theatre, Royal Shakespeare Company i teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, scenografka współpracująca także z The Metropolitan Opera („Otello” Verdiego). Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w „Hamlecie”, stali się rozpoznawalni na całym świecie m.in. dzięki udziałowi w serialu „Gra o tron”. Ciarán Hinds, wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mance’a, króla za murem. Z kolei w roli Ducha Ojca Hamleta i Grabarza zobaczymy Petera Vaughana, który w „Grze o tron” zagrał mastera Aemona Targaryena.

Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Szekspira. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „National Theatre Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów.
„The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz