Agnieszka Gzyl – wystawa malarstwa pt. „Głęboko ukryte w synapsach”
16.10-29.10.2015

 SHE 2, grafika komputerowa, silikon na plotnie, 120x80, 2015_1000„Nie mogę sobie przypomnieć, co mnie skłoniło do wypracowania własnej techniki tworzenia grafik komputerowych i nanoszenia na nie warstw silikonu” – mówi autorka prac. „To się chyba po prostu stało podobnie, jak „stają” się moje obrazy, nie inspirowane przyrodą, krzesłem czy przebiegającym przez ulice człowiekiem, nie przemyślane od A do Z, nie mające motywów przewodnich czy innych cech, które można by opisać jako powód ich powstania. W związku z tym, żadna praca nie ma swojej odrębnej historii, oprócz jedynej prawdziwej – po prostu się „stała”. Ukryta gdzieś głęboko w synapsach mojego mózgu eksplodowała na zewnątrz najpierw w postaci grafiki a później, czasem po wielu tygodniach, doczekała się swojej silikonowej twarzy, która także musiała najpierw z synaps powoli się wykluwać.
Moje abstrakcyjne i surrealistyczne prace to trzaski, spięcia elektryczne w mózgu, wachlarz lęków, bólu, cierpienia, miłości, nadziei, rozczarowań, krótkotrwałe, jak klik migawki w aparacie, wspomnienia różnych uczuć zamknięte w ramach obrazu. Tytuły prac są jedynie subiektywną interpretacją tego, co się przez krótka chwilę zadziało w mojej głowie. Do widza jednak należy nadanie własnego znaczenia poszczególnym pracom poprzez badanie ich wzrokiem lub dotykiem.”

SHE, grafika komputerowa, silikon na plotnie, 120x80, 2014_1000Agnieszka Gzyl – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, wydziału Architektury Wnętrz i Wystawiennictwa. Prekursorka oryginalnej techniki nanoszenia na stworzone przez siebie grafiki komputerowe warstw silikonu, nadających często jej pracom strukturę trzech wymiarów.
Autorka zachęca nie tylko do oglądania ale także, poprzez dotyk, do zgłębiania faktury obrazów i użytych materiałów, by umożliwić widzowi głębsza interakcję z pracami. Wystawę wzbogacają także wiersze artystki, które być może obrazują uczucia towarzyszące powstawaniu jej prac.
Uwagę przykuwa seria surrealistycznych aktów kobiecych, przedstawiona w dość dramatyczny sposób. Czy to autoportrety malarki? Nie wiadomo. Agnieszka Gzyl dotychczas wystawiała swoje prace za granicą, w Mediolanie i Paryżu. Również jej najbliższe plany wystawiennicze to Berlin i Bruksela. Teraz jednak mamy okazję przyjrzeć się tym oryginalnym obrazom w warszawskiej Galerii „Schody”.

W trakcie trwania wystawy (16-29.10.2015), prowadzona będzie także internetowa licytacja jednej z prac Agnieszki Gzyl, noszącej tytuł „Life” na rzecz Fundacji „Karmimy Psiaki”.
Oferty można składać na:   www.karmimypsiaki.pl/licytacja
W dniu 22.10.2015, o godzinie 16.00, w Galerii „Schody”, ul. Nowy Świat 39 odbędzie się prelekcja poświęcona tematowi społecznej odpowiedzialności biznesu i innowacyjności w pomaganiu, którą poprowadzi Dyrektor ds. Fundraisingu Fundacji Sarigato.

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 – 18:00

Wstęp bezpłatny
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel. 22 828 89 43
www.facebook.com/galeria.schody
http://www.galeriaschody.pl

Dodaj komentarz