Monika Starowicz – Plakaty

21.11-02.12.2015

Mam stary czarnimage descriptiony telefon. Taki z bakielitu, z tarczą… Gdyby nie cyfrowe łącza w dalszym ciągu służyłby mi do kontaktu ze światem. W tej chwili jest jedynie nostalgiczną ozdobą mojego pokoju. Patrząc na niego od lat zawsze myślę, że plakat powinien być właśnie taki jak ten stary telefon – indywidualnie piękny w swej formie, graficzny i powinien robić dużo hałasu swoim komunikatem. Taki jest współczesny plakat. I podobnie jak mój telefon znikając z ulic miast staje się ozdobą wnętrza galerii czy muzeum.
Każdy plakat jest wyzwaniem. Nie identyfikuję się z trendami współczesnego bezosobowego projektowania. Nie chciałabym nawet, aby ktoś nazywał mnie projektantką. Zajmuję się sztuką. Sztuką plakatu. I niech tak zostanie. Nie dbam o to, co jest aktualnie modne. Mam swoje fascynacje i podążam za nimi. Każdy mój plakat zawiera skrawek mojej duszy. Bawię się formą, śladem, kolorem i fakturą. Lubię stare litery. Kolekcjonuję je i z radością używam, aby zaimage descriptiongrały w jednej orkiestrze z moimi rysunkami i wszelkimi graficznymi decyzjami, które podejmuję na kawałku papieru. Wszystko wokół jest plakatem. Wszystkie dzieła plastyczne działają według tych samych praw. Plakat jest syntezą, czasem punktem wyjścia do kolejnych działań. Wystarczy tylko otworzyć głowę, rozwinąć skrzydła i polecieć.

Monika Starowicz – ur. 1974 w Katowicach; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom 2000). Obecnie pracuje jako adiunkt w pracowni plakatu prof. Romana Kalarusa na katowickiej ASP. Zajmuje się sztuką plakatu, grafiką, rysunkiem, ilustracją i collage. Brała udział w wielu wystawach i przeglądach plakatu w kraju (Międzynarodowe Biennale Plakatu, Biennale Plakatu) i zagranicą. Ma również na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych. Wystawa prezentowana w Galerii Schody powstała we współpracy z miłośnikiem i kolekcjonerem plakatu Włodkiem Orłem. Ekspozycja zawiera zbiór plakatów głównie o tematyce kulturalnej powstałych  w latach 2001-2015.

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 – 18:00
Wstęp bezpłatny

Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel. 22 828 89 43
www.facebook.com/galeria.schody
http://www.galeriaschody.pl

Dodaj komentarz