„Duch Isobel, dziewięcioletniej Portugalki, krąży przy dźwiękach muzyki po obwodzie dużego koła… tak rozpoczyna się ta fascynująca, pełna tajemnic sztuka kanadyjskiej dramatopisarki, Judith Thompson.
W wygodny, poukładany świat pewnej społeczności wkracza mała Isobel, która nie potrafi odnaleźć drogi łączącej dwa światy – świat ludzi żyjących i świat umarłych. Jest zagubiona, zalękniona, szuka przewodnika.
Niespodziewanie gość z zaświatów pomaga ludziom w dotarciu do skrywanych emocji i uczuć, odkrywa ich mroczne tajemnice, wyzwala stłumione przez społeczne gry reakcje. Ostrzega przed tytułowym „lwem na ulicy”, który, jako metafora zła i ciemnych stron ludzkiej natury, przyczajony czyha na nas i nasze życia. Lew na ulicy to przejmująca, przesycona gęstą, niezwykłą atmosferą, sztuka o przenikaniu się światów, a jednoczeście wzruszająca opowieść o przebaczeniu, wyzwoleniu i pogodzeniu z samym sobą.
Tekst Judith Thompson został w 1991 roku uhonorowany nagrodą Chalmersów za najlepszy dramat kanadyjski sezonu”

Chcecie zapomnieć na trzy godziny o świecie? Oddychać innym powietrzem? “Lew na ulicy” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi Wam to zapewni. I trochę potrząśnie Waszym sumieniem. (…) Mariusz Grzegorzek, reżyser od lat związany z teatrem, może dumnie uznać “Lwa na ulicy” za swój najlepszy spektakl.                                                                                              

Jacek Wakar, Twój Styl

To najwartościowsze przedstawienie, jakie obejrzałem w ciągu ostatnich miesięcy (…) . Lew na ulicy to triumf wspaniałej sztuki Mariusza Grzegorzka i wielkiej zbiorowej kreacji doskonałych aktorów. To spektakl, który trzeba zobaczyć obowiązkowo.                                              

    Michał Lenarciński, Dziennik Łódzki

Szóstka aktorów z Teatru z Łodzi pokazała, jak przy zupełnie symbolicznej scenografii można stworzyć prawdziwe kreacje.

Piotr Bogdański, Nowe Wiadomości Wałbrzyskie

 

Perfekcyjnie oddana paleta wszystkich emocji. „Lew na ulicy” to spektakl, w którym wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają. Świat wykreowany przez Grzegorzka fascynuje i pochłania. Niełatwo się od niego uwolnić.                                         

                                                                                                                    Elżbieta Błaszkiewicz, Dziennik

 

Aktorzy nie schodzą w kulisy, ale siadają – jak bokserzy w przerwach rund w narożniku ringu.
Z nieskrywanym zaangażowaniem oglądają migotliwą grę kolegów  – pięć osób musi odegrać 29 postaci… Efekty są w każdym wypadku rewelacyjne.

 Leszek Karczewski, Gazeta Wyborcza

 

Spektakl nagrodzony m.in.

– złotą Maską dla Mariusza Grzegorzka za reżyserię i scenografię w sezonie 2005/2006,
– złotą Maską dla Mariety Żukowskiej za najlepszą kobiecą kreację aktorską za rolę Isobel w sezonie 2005/2006,
– złotą Maską dla Violetty Jeżewskiej za najlepsze kostiumy w sezonie 2006/2006,
– specjalną Złotą Maską za najlepszy spektakl w sezonie 2005/2006,
– nagrodą dla Młodego Aktora dla Mariety Żukowskiej na V Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy,
– nagrodą Publiczności, Nagrodą Prezydenta Miasta Jeleniej Góry oraz Nagrodą Aktorską dla Mariety Żukowskiej za najlepszą Kreację Kobiecą za rolę Isobel na XXXVI Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych.

Nagrodą im. Andrzeja Nardellego przyznaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiLEW NA ULICY_plakatut teatralny w sezonie 2006/2007 dla Mariety Żukowskiej za rolę Isobel

Judith Thompson
LEW NA ULICY
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria, scenografia: Mariusz Grzegorzek
Kostiumy: Violetta Jeżewska
Reżyseria światła: Szymon Lenkowski
występują: Ewa Audykowska –Wiśniewska, Urszula Gryczewska, Matylda Paszczenko, Marieta Żukowska, Ireneusz Czop, Mariusz Ostrowski.

 

Dodaj komentarz