Festiwal United Solo Europe.
Teatr Syrena w Warszawie.
27 czerwca – 3 lipca 2016.

USE_2016_plakatJuż po raz czwarty w Teatrze Syrena odbędzie się festiwal United Solo Europe. Mający już stałe miejsce na teatralnej mapie stolicy przegląd monodramów, zamyka jednocześnie teatralny sezon. Tak jak poprzednio, i w tym roku zgromadziliśmy na U.S.E najlepsze przedstawienia, które zdobyły już uznanie widowni w Nowym Jorku.

Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć pięć monodramów. Na otwarcie premiera ,,Spaghetti Poloneze” – spektaklu muzycznego w wykonaniu Moniki Mariotti. United Solo Europe zamknie występ Pablo Arana Gimeno z Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.*

Podczas trwania całego wydarzenia, w Teatrze Syrena będą odbywać się warsztaty aktorskie, prowadzone przez twórców, którzy wystąpią na festiwalu.

Kalendarium warsztatów United Solo Europe:

27 czerwca – Claire Porter – Tekst i ruch sceniczny.

Tematem warsztatów jest to, w jaki sposób tekst dramatyczny determinuje ruch aktora na scenie. W codziennym życiu ciągle poruszamy się i mówimy jednocześnie, jednak rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób jedno wpływa na drugie. Punktem wyjścia dla ćwiczeń będzie jeden pomysł na akcję na scenie, na podstawie którego zadania aktorskie będą rozbudowywane o kolejne elementy, rozważając potencjalne rozwiązania aktorskie. Na poziomie tekstu i ruchu.

28 czerwca – Sarah Elizabeth Greer – Własne przeżycia jako źródło inspiracji na scenie.

Osobiste przeżycia mogą być doskonałą inspiracją do pobudzenia własnej kreatywności. Uczestnicy rozpoczną ten warsztat od analizy kilku tekstów scenicznych i zastanowią się nad tym, jak autorzy wykorzystali własne, często traumatyczne doświadczenia, by wokół nich zbudować całe przedstawienie. Podczas warsztatów uczestnicy poznają techniki pomagające przełamać stres związany z opowiadaniem własnych historii przed publicznością – podążając w kierunku teatralnego katharsis.

29 czerwca – Clyde Engle – Jak dojść na szczyt musicalowej kariery i się nie zmęczyć.

Motywem przewodnim zajęć będą najbardziej znane spektakle musicalowe i historie, jakie w nich są opowiadane. Zajęcia będą podzielone na trzy części: wprowadzenie o tej formie teatralnej, ćwiczenia praktyczne i wskazówki dotyczące przesłuchań. Uczestnicy mogą przynieść nuty do ulubionych musicalowych przebojów, które posłużą do części praktycznej. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się o przygotowaniach do castingów aktorskich w musicalach prezentowanych na Broadwayu i londyńskim West Endzie. Dowiedzą się, gdzie należy się zgłaszać, czego się spodziewać i jak przygotować, by odnieść sukces. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane.

1 lipca – Suzanna Geraghty – Praca nad spektaklem komediowym.

Komedia ma swoje własne tempo, bazujące na pierwotnym, czystym i naturalnym odruchu, jakim jest śmiech. To podstawa całego komediowego świata. Co sprawia, że postać jest zabawna? Dlaczego konkretna sytuacja jest śmieszna? Poszukamy odpowiedzi na te pytania, m. in. przy użyciu improwizacji i pantomimy. Uczestnicy dostaną narzędzia, które w połączeniu z ich osobowością, pomysłami i inwencją posłużą do stworzenia krótkich komediowych scenek.

2 lipca – Alfredo Tauste i Rafael Abolafia – Ruch, przestrzeń i rekwizyty.

W jaki sposób zamienić neutralną przestrzeń w miejsce personalnych przeżyć postaci? Uczestnicy zbadają, jak dostosować choreografię i ruch sceniczny do różnych typów przestrzeni, by osiągnąć efekt intymnego i osobistego kontaktu z widownią. Przedmiotem analizy będzie to, jakie rekwizyty należy dobrać, by osiągnąć zamierzony efekt, jak również to, jakie emocje są przywoływane przez różne przedmioty.

*Opis spektakli UNITED SOLO EUROPE 2016 United


Zapraszamy!

Dodaj komentarz