Jakie marzenia poruszają nas dzisiaj? Co stało się z wielkimi projektami cywilizacyjnymi i z rozmachem, który pozwolił nam wykonać „mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”? 50 lat po historycznej misji Apollo 11 hasłem 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi będzie „Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny”.

Między 12 a 19 lipca mieszkańcy Łodzi po raz czwarty będą mogli jako pierwsi w Polsce obejrzeć filmy z najważniejszych światowych festiwali, uczestniczyć w retrospektywach wybitnych reżyserów, w otwartych debatach, spotkaniach i warsztatach z twórcami z całego świata. Łodzianie będą ponownie wybierać film, który otrzyma prestiżową nagrodę Transatlantyk Distribution Award, oglądać kino plenerowe lub w ramach nowej odsłony Kina Łóżkowego nadrabiać filmowe zaległości. Nie zabraknie ważnych wydarzeń muzycznych, wśród nich Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Transatlantyk Instant Composition Contest™, na który wstęp jak zawsze będzie wolny.

Jak mówi Twórca i Dyrektor Transatlantyku, Jan A.P. Kaczmarek: Podczas 9. edycji Transatlantyku będziemy rozmawiać o „Lądowaniu na księżycu i innych zawieszonych snach”. Wraz z widzami będziemy pytać, co się z nimi stało i zastanawiać, czy ludzkość potrafi jeszcze marzyć. Przyjrzymy się naszym zawieszonym snom, wyprawom przerwanym po pierwszym kroku oraz walkom jednostek o to, by coś zmienić. Doskonałym pretekstem jest kino, które żyje z marzeń.

Dyrektor Programowa festiwalu, Joanna Łapińska, dodaje: „Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny” to motyw przewodni, który będzie porządkować festiwalowe pokazy, choć na różne sposoby. Zaprosimy widzów zarówno na filmy bezpośrednio odnoszące się do tematu kosmicznych podróży, ale pokażemy też obrazy, dla których metafora marzenia, podróży czy szukania nowego świata są punktem wyjścia do mówienia o historii lub snucia rozważań o współczesności”.

Co zatem zobaczą widzowie?

NOWE KINO i Transatlantyk Distribution Award

W konkursowej sekcji NOWE KINO, która w całości składa się z filmów mających podczas Transatlantyku swoje polskie premiery, przyglądać się będziemy temu, o jakich nowych lądach i marzeniach opowiadają twórcy kina z całego świata w swoich najświeższych filmach i jak odpowiadają na pytanie o to, czy inny, lepszy świat jest w ogóle możliwy. Widzowie Festiwalu zobaczą obrazy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, San Sebastian, Cannes czy Wenecji.

Łódzka publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy podczas Transatlantyku wyreżyserowany przez Alejandro Landesa film „Monos”, który swoją światową premierę miał na festiwalu Sundance. Uhonorowana tam Nagrodą Specjalną Jury produkcja jest opowieścią o dziecięcym oddziale partyzanckim dowodzonym przez tajemniczą Organizację i składającym się w całości z kilkunastoletnich wojowników, trenujących gdzieś na porośniętej tropikalnym lasem górze. W tej onirycznej, pełnej niedopowiedzeń, trzymającej w napięciu ekranowej opowieści Landes zawarł metaforę losów ojczystej Kolumbii, usiłującej wyjść poza walki narcos i zacząć o sobie stanowić. Festiwalowi widzowie docenią też na pewno przejmującą ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Mikę Levi („Under the Skin”). Do polskich kin film wprowadzi Against Gravity.

Splot niebezpiecznego świata dorosłych i snujących marzenia nastolatków festiwalowa publiczność będzie mogła śledzić także w filmie „Piranie” (reż. Claudio Giovannesi), który za scenariusz nagrodzony został Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Autorem literackiego pierwowzoru i współautorem nagrodzonego scenariusza jest znakomity pisarz Roberto Saviano („Gomorra”). „Piranie” to pasjonujący, choć zarazem przerażający portret grupy nastolatków z Neapolu, którzy nie widząc za wiele jeszcze o życiu, poznają jego najciemniejsze strony. Widzowie na pewno docenią wyśmienite role nastoletnich naturszczyków z Neapolu oraz scenariusz unikający gatunkowych klisz i stawiający pytania o wagę, znaczenie i cenę marzeń we współczesnym świecie.

Wydarzeniem 9. edycji Festiwalu Transatlantyk będzie także polska premiera filmu „Głos Pana” (reż. György Pálfi) inspirowanego powieścią Stanisława Lema. Swoją światową premierę film miał na prestiżowym festiwalu w Tokio. W tej autorskiej adaptacji tekstu Lema Pálfi umiejętnie łączy dwa plany – kosmiczny, w którym załogę ziemskiego statku wyłapuje podczas lotu nieznany jej sygnał – z historycznym, w którym pewien człowiek podąża tropem ojca, genialnego naukowca, który w latach 80. wyemigrował z komunistycznych Węgier do Ameryki. Filozoficzne rozważania splatają się w „Głosie Pana” z losami ludzi dorastającymi w czasach dyktatury i zawsze marzyli o lepszym świecie.

Filmy pokazywane w sekcji konkursowej NOWE KINO powalczą o przyznawaną po raz trzeci nagrodę Transatlantyk Distribution Award. Nagroda w wysokości 40 000 zł zostanie przeznaczona na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który film wygra, zadecyduje festiwalowa publiczność.

KONKURS POLSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Stałym elementem Transatlantyku jest Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze krótkie formy zrealizowane w Polsce w ciągu dwóch ostatnich lat. Także tego roku w konkursie o nagrody powalczą zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne. Wszystkie tytuły tradycyjnie oceni międzynarodowe jury.

POKAZY SPECJALNE

W ramach sekcji POKAZY SPECJALNE widzowie zobaczą m.in. łódzką premierę filmu „Diagnosis” w reżyserii Ewy Podgórskiej. Zaczynając od pozornie niewinnych pytań np. jakim zwierzęciem jest miasto? bohaterowie filmu rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją – Łodzi. Samo miasto staje się punktem wyjścia do intymnych rozmów. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują.

Film „Diagnosis” miał swoją światową premierę na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. W tym tygodniu film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Moskwie za najlepszy montaż. W Łodzi jego premierze towarzyszyć będzie spotkanie i rozmowa z twórcami i bohaterami filmu.

ZBLIŻENIA

W ramach sekcji ZBLIŻENIA podczas 9. edycji Festiwalu zaprosimy widzów na różnorodne, interesujące retrospektywy, w tym m.in.:

ZBLIŻENIA: ALEKSIEJ GERMAN (ojciec)

Najbardziej niedoceniony z największych reżyserów rosyjskich. Bohaterem jednej z retrospektyw będzie prawdziwy wizjonera kina, twórca z nieograniczoną wyobraźnią, posługujący się własnym, unikalnym i wyrazistym stylem. Porównywany do Tarkowskiego, German cieszy się niegasnącym uznaniem w świecie filmowym. Widzowie na jego filmy musieli zazwyczaj czekać – taśmy z filmami znakomitego twórcy długo leżały na półkach nim trafiały na ekrany. Widzowie Transatlantyku zobaczą wszystkie filmy tego kultowego reżysera, w tym najważniejszy – „Chrustaliow, samochód!”.

ZBLIŻENIA: WOJCIECH MARCZEWSKI

W ramach retrospektywy filmów pochodzącego z Łodzi Wojciecha Marczewskiego zaprosimy łodzian na pokazy wszystkich filmów kinowych mistrza (w tym legendarną i dziejącą się w Łodzi „Ucieczkę z kina ‘Wolność’”) oraz dwóch mniej znanych – a bardzo interesujących – filmów telewizyjnych („Klucznik” oraz „Czas zdrady”). Twórca będzie gościem Festiwalu, a spotkania z nim będą częścią otwartego programu wydarzeń towarzyszących pokazom filmowym.

KINO KULINARNE

W ramach apetycznej sekcji KINO KULINARNE, realizowanej od samego początku we współpracy z Berlinale, zaprosimy widzów na wyjątkowe wieczory w Hali Maszyn EC1 obejmujące pokaz filmu oraz inspirowaną nim kolację. Filmem otwarcia tej sekcji będzie fascynujący dokument „A God In Each Lentil” (reż. Miguel Ángel Jiménez), którego światowa premiera odbyła się w San Sebastian. Opowieść o nagrodzonej dwiema gwiazdkami Michelina rodzinnej restauracji w Alicante pozwoli publiczności zobaczyć nie tylko, jak powstaje sztuka kulinarna na najwyższym poziomie, ale też – a może: przede wszystkim – kim są ludzie, którzy stoją za sukcesem tego miejsca. Łódzki pokaz “A God In Each Lentil” będzie polską premierą filmu.

HISTORIE KINA i „Inne światy”

Sekcja HISTORIE KINA tego roku odbędzie się pod hasłem „Inne światy”, a prezentowane w jej ramach filmy tematycznie krążyć będą wokół poszukiwania nowych lepszych światów, rozmaitych prób zmiany rzeczywistości oraz pytania o to, co dzisiaj miałby znaczyć nowy wspaniały świat. W jej ramach pokażemy m.in. „Montenegro” zmarłego niedawno, wybitnego reżysera serbskiego Dušana Makavejeva, „Mrożony peppermint” Carlosa Saury czy „Nienawiść” Mathieu Kassovitza.

POLÓWKA – „Kosmos”

Kontynuując współpracę z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk 2019 przygotuje także sekcję kina plenerowego pod hasłem „Kosmos”. Na filmy o kosmicznych podróżach i wielkich marzeniach publiczność zapraszana będzie jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu. Tradycyjnie, na wszystkie te pokazy wstęp będzie wolny.

Festiwal Transatlantyk 2019 to także bogaty program otwartych, dostępnych dla wszystkich mieszkańców Łodzi wydarzeń artystycznych, debat, master classes czy warsztatów, na które wstęp jest wolny. Od warsztatów dla dzieci, przez wykłady SWPS dla studentów i nie tylko, koncerty dla młodszych i starszych miłośników muzyki, po dyskusje i spotkania z festiwalowymi gośćmi.

Proponując wiele szeroko dostępnych i przygotowanych z myślą o widzach w każdym wieku wydarzeń Transatlantyk Festival staje się artystyczną platformą, która poprzez muzykę i film buduje silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspirując dyskusje na aktualne tematy społeczne.

Od początku istnienia Festiwalu wydarzeniem niepowtarzalnym – i jedynym takim na świecie – jest organizowany przez Jana A.P. Kaczmarka Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition™, czyli konkurs symultanicznej kompozycji (improwizacji synchronicznej) do obrazu. W konkursie rokrocznie udział biorą utalentowani kompozytorzy z całego świata. Wstęp na to bardzo lubiane przez łodzian wydarzenie jest wolny.

Wydarzenia otwarte niebiletowane w ramach Festiwalu Transatlantyk 2019:

· Pokazy filmów z sekcji POLÓWKA

· Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition™

· Master Classes

· Debaty

· Warsztaty dla dzieci po filmach sekcji dziecięcej FILMOWY KLAN URWISÓW

· Spotkania Q&A z twórcami (w miarę dostępności miejsc)

Wydarzenia otwarte z koniecznością odbioru bezpłatnych wejściówek:

· Wykłady Uniwersytetu SWPS

Ceny biletów i akredytacji

Bilety na pokazy filmowe – 7 zł | Pakiet 7 biletów – 35 zł

Akredytacje pozwalające zobaczyć 37 pokazów – 35 zł seniorzy /60 zł studenci /90 zł

Pomysłodawcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź. Partnerem Festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerem Festiwalu są Instytut Adama Mickiewicza Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Studio Filmowe TOR.

Przy organizacji 9. edycji Festiwalu, Transatlantyk po raz kolejny współpracuje z licznymi partnerami z Łodzi, wśród nich z EC1 Łódź, Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission, Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera, Fotofestiwalem, Letnim Festiwalem Filmowym Polówka oraz Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Dodaj komentarz