Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 – podsumowanie wiosennej odsłony

barbara_gawryluk_fot.dawid.prządaTrzy miasta, 17 festiwalowych dni i ponad siedemdziesięciu gości. Za nami wiosenna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci! W ponad 100 wydarzeniach wzięło udział blisko siedem tysięcy dzieci. Ale głowy do góry, bo Festiwal wraca już jesienią!

To był dni pełen emocji, dobrej zabawy i najlepszej literatury dla dzieci, a program festiwalu w Warszawie, Gdańsku i Krakowie szczelnie wypełniły spotkania literackie, warsztaty nie tylko plastyczne, a także koncerty, spektakle teatralne, wystawy, gry miejskie i pikniki.

Gośćmi wiosennej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci byli między innymi Sarah Forbes, Antjie Krog i Martin Widmark, a także rodzimi autorzy na czele z Jackiem Cyganem, Barbarą Gawryluk, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Andrzejem Maleszką, Marianną Oklejak, prof. Joanną Papuzińską, Marcinem Szczygielskim, Adamem Wajrakiem, Wojciechem Widłakiem i Józefem Wilkoniem. Warsztaty plastyczne poprowadzili między innymi Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Małgorzata Gurowska, Anna Kaszuba-Dębska, Tomasz Minkiewicz, Ula Palusińska, Grażyna Rigall, Joanna Rusinek i Ifi Ude.

Tegoroczne czytanki przed zachodem słońca były ukłonem w stronę chłopców. W rolę ambasadorów czytania, prócz prezydentów festiwalowych miast oraz wojciech_widlak_for_bartosz_bankaHenryki Krzywonos, wcielili się panowie, których nazwiska na co dzień nie są kojarzone z literaturą dla dzieci, ba, z książkami w ogóle. Byli to między innymi powstaniec warszawski Włodzimierz Dusiewicz, mistrz kierownicy Krzysztof Hołowczyc, spadochroniarz Leszek Mańkowski, rugbiści z drużyny Seahawkes Gdynia, wiking Jarl Jomsborg Einar oraz krakowscy aktorzy Radosław Krzyżanowski i Krzysztof Piątkowski.

Festiwalowi towarzyszyły również wystawy. W Warszawie można było między innymi zobaczyć prace Emilii Dziubak, w Gdańsku – pokonkursową wystawę JASNOWIDZE, TRZY/MAM/KSIĄŻKI oraz plenerową wystawę Co to właściwie jest demokracja Equipo Plantel/Marta Pina, a w Krakowie Lodorosty i Bluszczary – prezentującą twórczość poetycką dla dzieci Jerzego Ficowskiego i Co to właściwie jest demokracja.

Były też spektakle. W Warszawie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci można było zobaczyć fragmenty przedstawienia „W pogoni za bajką” Teatru Rampa, w Gdańsku – prapremierę „Turbanu Mistrza Mansura” w Teatrze Miniatura, a w Sopocie „Licho nie śpi” Teatru Uszytego.

fldd krakow dzien 6-82Festiwalowi Literatury dla Dzieci towarzyszy konkurs dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci. Od tego roku przyznawane są dwie Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego: ta przyznawana przez Kapitułę Konkursu trafiła do Karola „KaeRela” Kalinowskiego za „Kościsko” (Kultura Gniewu), a Nagroda Czytelników do Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za „Na Giewont się patrzy” (Oficyna Wydawnicza Oryginały). Fundatorem nagrody jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tytuły zwycięskich książek poznaliśmy na Gali Nagrody w Krakowie, którą uświetnił koncert Budyń Julka Tuwima – czyli rockowe i żywiołowe parafrazy poezji Juliana Tuwima w wykonaniu m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza z POGODNO i Czesława Mozila.

A to wciąż nie wszystko, co działo się w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. W programie znalazła się również gra miejska Od stóp do głów, olimpiada gier podwórkowych, spacery literackie, widowisko narracyjne i konferencja naukowa dla nauczycieli i bibliotekarzy Nowocześnie o starociach.

Wiosenna odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci rozpoczęła się 16 maja w Warszawie, następnie od 30 maja do 3 czerwca gościła w Gdańsku a zakończyła się 11 czerwca w Krakowie. Natomiast już teraz zapraszamy do Poznania na jesienną odsłonę Festiwalu Literatury dla Dzieci, który potrwa od 3 do 7 października. Swój udział potwierdzili m.in. Åsa Lind, Grzegorz Kasdepke, Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Jacek Cygan, Emilia Dziubak i Grażyna Bąkiewicz.

Dodaj komentarz