Dzielnic historie nieznane – ruszają otwarte wykłady Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

O codzienności Nowego Portu, jego zabytkowej zajezdni i architekturze, o historii nazw ulic na Dolnym Mieście i zawodzie fortepianmistrza, klubach sportowych i fortyfikacjach na Biskupiej Górce, podczas otwartych dla wszystkich wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, opowiedzą specjaliści: architekci i historycy, ale też mieszkańcy dzielnic. Instytut Kultury Miejskiej otwiera kolejny sezon miejskich, alternatywnych spacerów i wykładów. Wkrótce do projektu dołączy kolejna dzielnica Gdańska!

Pierwszy wykład tej wiosny dolne_miasto_fot.BartoszBańkaodbędzie się 7 kwietnia o godz. 17.30 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście. Profesor Jakub Szczepański opowie o budynku i historii Łaźni na ulicy Jaskółczej, która jeszcze do 1975 roku służyła mieszkańcom jako miejsce kąpielowe. Spotkania na Dolnym Mieście odbywać się będą w czwartki o godz. 17.30 w CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1. Następne wykłady będą m.in. opowieściami o nazwach ulic tej dzielnicy, pracach archeologicznych na ul. Długie Ogrody czy zajezdni tramwajowej.

Na alternatywne wycieczki można będzie wybrać się już pod koniec czerwca. Tymczasem, o Łaźni na Dolnym Mieście, Świńskich Łąkach i letnim domu rodziny Uphagenów opowiadają Jacek Górski i Elżbieta Woroniecka – Lokalni Przewodnicy ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Dlaczego nie zamknięto Łaźni w latach 80-tych? – W 1986 roku doszło do katastrofy w Czarnobylu. Wówczas ważne osoby z Gdańska stwierdziły, że nie można go burzyć, ponieważ może być wykorzystany do obmywania obywateli w przypadku podobnej katastrofy – mówi Jacek Górski.

Więcej ciekawostek o tej dzielnicy w krótkim filmie na Youtube Instytutu Kultury Miejskiej:
https://www.youtube.com/watch?v=1a_QIzbd0AM.

nowy_port_fot.BartoszBańkaJuż drugi rok Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają do poznawania Nowego Portu. Wykład otwierający sezon w tej dzielnicy „Nie tak dawno w Nowym Porcie” poprowadzi 14 kwietnia Aleksander Masłowski. Podczas kolejnych spotkań dowiemy się więcej o Zajezdni Tramwajowej w Nowym Porcie, architekturze dzielnicy i codziennemu życiu mieszkańców – współczesnym, o którym opowie Katka Blajchert oraz tym, XIX wiecznym, opisanym w historiach Maxa Kiesewettera. Wykłady odbywają się o godz. 17.30 w CSW Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5.

Na Biskupiej Górce, dzielnicy która w październiku gościć będzie Festiwal NARRACJE, wykłady rozpoczną się 26 kwietnia. O rzeźbie Neptuna i innych zdobieniach zewnętrznych na schronisku im. Pawła Beneke opowie Jan Daniluk. W trakcie tego cyklu wykładów dowiemy się także więcej o klubach sportowych Biskupiej Górki, ceramicznych zdobieniach i piecu kaflowym w schronisku P. Beneke oraz o fortyfikacjach i umocnieniach obronnych tej dzielnicy. Na spotkania zapraszamy o godz. 18.00 do Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej przy ul. Biskupiej 24.

Wykłady i spacery są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych historią gdańskich dzielnic. Zapraszamy na spotkania! Wstęp wolny. Harmonogram wykładów dostępny jest na: http://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

LOKALNI PRZEWODNICY I PRZEWODNICZKI – WYKŁADY 2016

Nowy Port, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Strajku Dokerów 5, godz. 17.30

14.04, Aleksander Masłowski „Nie tak dawno w Nowym Porcie” (wykład)

27.04, Jakub Szczepański „Architektura Nowego Portu” (wykład)

11.05, Katka Blacjchert „Dzielnica – stolica” (wykład)

4.06, Zwiedzanie Zajezdni Tramwajowej w Nowym Porcie (spacer)

11.06, Aleksander Masłowski „Szlakiem wspomnień Maxa Kiesewettera” (spacer)

Dolne Miasto, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, godz. 17.30

7.04, Jakub Szczepański „Łaźnia na ulicy Jaskółczej” (wykład)

21.04, Paweł Konjo KonnakZ Konjem o Łaźni na Dolnym Mieście” (spotkanie)

5.05, Sebastian Zomkowski „Zajezdnia i tramwaje na Dolnym Mieście” (wykład)

19.05, Marcin Stąporek „Historia nazw ulic na Dolnym Mieście” (wykład)

2.06, Mirosław Mastalerz „Zawód Fortepianmistrz” (wykład)

11.06, Remigiusz Bystrek „Spacer śladami kowalskich ozdób i wykończeń” (spacer, start: godz. 12.00)

16.06, Joanna Jarzęcka-Stąporek „Prace archeologiczne na ulicy Długie Ogrody” (wykład)

Biskupia Górka, miejsce: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, ul. Biskupia 24, godz. 18.00

26.04, Jan Daniluk „Neptun i inne zdobienia zewnętrzne w schronisku im. P. Beneke” (wykład i spacer)

10.05, dr Janusz Trupinda „Kluby sportowe na Biskupiej Górce” (wykład)

24.05, Ryszard Kopittke „Zdobienia ceramiczne oraz piec kaflowy w schronisku im. P. Beneke” (wykład)

04.06, Wojciech Ostrowski „Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce” (spacer, start: 12.00). Uwaga! Na spacer liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia. Zapisy od 23 maja 2016 r.: przewodnicy.bg@gmail.com

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA – Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Wykłady i spacery w Nowym Porcie dofinansowane są z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra”.

Dodaj komentarz