Każdy chyba z nas słyszał o Dunkierce we Francji, mniej lub więcej w swoim życiu. Czy to na lekcjach historii, czy też w książkach i Internecie. Miło jest też, że dziełem tym zajął się sam Christopher Nolan, którego szczególnie cenię po uratowaniu filmów o Batmanie i jeszcze kilku innych tytułach. A jeszcze lepszą, że w końcu mamy film wojenny z najwyższej półki, w którym ani krew nie musi lać się litrami, żeby pokazać grozę wojny, ani też główne role nie przypadły znowu Amerykańskim żołnierzom.

Powiem tak, jest to jeden z najlepszych filmów wojennych, jaki widziałem. Ciężko inaczej to określić, bo cała ekipa, wykonanie, scenariusz i reżyseria to prawdziwe mistrzostwo. Ten film naprawdę nie ma słabych punktów.

Przejdźmy zatem do szczegółów.

dunkierka small1

Dunkierka opowiada historię znanej ewakuacji Brytyjskich wojsk z trzech perspektyw. Pierwsza to żołnierze ulokowani nad wybrzeżem, drudzy to piloci, a trzeci to cywile desperacko próbujący odpowiedzieć na wezwanie swojego kraju. Nolan nie próbował nam wciskać konkretnej fabuły, rozbudowanej historii żołnierzy czy czegoś w ten deseń. Dostajemy po prostu solidną, ciężką, pełną akcji bitwę z czasów II Wojny Światowej, żebyśmy zrozumieli, jak straszne są wojny. Widz przez cały seans odczuwa głównie negatywne odczucia dotyczące tych historycznych wydarzeń.

Pomimo niezliczonej liczby utalentowanych aktorów, jak chociażby Tom Hardy czy Harry Styles to nie mają oni miejsca na pokazanie swoich własnych odczuć, wewnętrznych monologów. Jak wspomniałem wcześniej, nie dostaniemy tutaj też żadnych większych rozwinięć historii postaci, bo po prostu są dla widza one zbędne. Fajną rzeczą jest też, że film ten wcale nie ma ograniczenia wiekowego od 18-tego roku życia. Równie dobrze możecie iść na ten film ze swoim nastoletnim dzieckiem i obiecuję, że nie będzie miało ani odruchów wymiotnych ani też nie dostanie ostro po swojej psychice, a jedynie zrozumie tragedię wojen.

Nie ma się czego czepiać, dlatego podsumuję.

dunkierkasmall2

Naprawdę sądzę, że może to być najlepszy film Nolana do tej pory. Tak samo Tom Hardy pomimo zasłoniętej twarzy maską tlenową odegrał tutaj świetną rolę. Harry Styles pomimo pewnych kontrowersji dotyczącego wyboru jego osoby do tej roli, również ma pewien udział przy tym świetnym widowisku.

Na sam koniec powiem to jeszcze raz – Dunkierka to arcydzieło jakich mało. Według mnie mogliby ten film puszczać na lekcjach historii w każdej szkole nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Myślę, że dzieciaki będą się na tym lepiej bawić niż na nudnym filmie dokumentalnym czy też zwykłej pogadance lekcyjnej, a wartości, jakie wyniosą z tego będą jeszcze lepsze niż w innym przypadku. Jeśli miałbym oceniać ten film, to dałbym bez mrugnięcia okiem 11/10, bo film ten przewyższa najlepsze filmy, jakie widziałem. Myślę też, że jest to faworyt Oscarów w przyszłym roku, bo jeśli znowu wygra poprawność polityczna, to naprawdę będę rozczarowany.

Zdjęcia: imdb.com

dunkierka

Dodaj komentarz