,,Wieczny Łowca”

(Podtytuł: Dziabnij mnie, wampirze, a ja ugryzę ciebie!)

Jeden rześki wampir postanawia uszlachetnić się nieco za pomocą biblioteki cyfrowej – w końcu żyjemy w czasach multimediów – drugi wampir staje się mutantem i zboczeńcem wśród wampirów na własne życzenie. Mało, ten drugi bardzo usilnie postanawia wejść w drogę temu pierwszemu i powstaje duży problem, bo pierwszy ma egocentryczny-mafijny plan zawojowania świata – zarówno wampirów, co ludzi. Drugi i atletyczny stale doskonali się w technikach dentystycznych oraz gore-decoupage 'owych – praktykowanych z niejaką wprawą i lubością na ,,żywych” wampirach.

Jeden z pierwszych filmów zrealizowanych nienachalnie, a odwołujących się już do świata rywalizacji i świata gier – metodyka rozgrywania skutecznego gier.

Rozgrywka jest dość szybka; ,,Blade” jest kopanką i nawalanką – i jest w tym obrębie filmikiem dobrym, bo rozrywkowym (bawi gawiedź zgodnie z zamysłem idei kina, bo kino miało być nieskomplikowaną rozrywką dla mas) i dopracowanym technicznie. Dynamika ,,Blade 'a” została dociągnięta na ostatni guzik w dobrych ujęciach kamery, świetnej, czaderskiej muzyce i w stałym utrzymaniu ostrego tempa. Mieszane w sztukach mocne, twarde walki robią wrażenie.

Nie sposób ,,Blade’a” traktować jako film wybitny z przesłaniem, ponieważ oparł się na sprawdzonych myślach. Tematy wampiryzmu i motywy wampiryczne zostały przecież w kinie przewałkowane kompletnie, w całej rozciągłości. Metafora o inności i podejmowanych wyborach była w mnóstwie innych obrazów.

,,Blade” jednakowoż wprowadził świeży powiew w drobniejszych i pobocznych tematach. W ciekawy sposób przedstawione są 2 drogi dwóch wampirów (Blade nim pozostaje, mimo ,,mutacji” na życzenie) – i przedstawione jako rozgrywka rodem ze świata gier, a momentami jakby rodem z klasycznego westernu.

Któż nie spojrzał z ciekawością na finałowy pojedynek diakona Frosta i głównego bohatera?

Oczywiście… ,,Blade” dedykowany jest do ludzi lubiących mocne kino akcji i kino-maniaków lubiących kino wampiryczne. Pozostali być może ,,gęsto” i uparcie omijają, omijali ten film…

Ludzi nielubiących tego typu obrazów; nie namawiam na siłę; ale polecam spojrzenie na zajawkę i zauważenie występowania w kinie takiej pozycji. Osobiście lubię wszelkie filmy o wampirach, jakoś tak, po prostu.

Zaletą filmu jest niezłe tempo fabuły, wartkie sceny bójek i nie najgorsze dialogi (które jednak można było doszlifować).

Jeśli ktoś lubi rozrywkę i ma dystans do tematu wampirów – a nie zna jeszcze tego filmu – deklaruje się jako wielbiciel kina – namawiam do poznania pozycji.

Kilka sekwencji ,,Blade 'a” jest niezwykle imponująco dopracowanych, a film ponadto zawiera zwroty akcji.

Bardzo dobrym zabiegiem ukazanym w filmie ,,Blade” jest pułapka zastawiona na ,,dobrego” super-wampira za pomocą użycia bardzo wyszkolonej dziewczynki-karateczki. Super zabójca Blade jest zaskoczony i nie potrafi przekroczyć tabu, spuścić błyskawicznych wpierników dziewuszce. Doskonały motyw. Warto obejrzeć też ten obraz dla samych rozbudowanych serii kombinowanych combosów, które – interesujący się od długich lat sportem – Wesley Snipes, czyli tytułowy Blade – wyprowadza znakomicie celnie, atrakcyjnie i wprawnie.

Inną sprawą godną zwolnienia tempa i pochylenia się nad sprawą; są subiektywizmy, znane już jednak z innych i poważniejszych dzieł: – Czy terminator Blade jest doprawdy dobry?

Czy tylko inny i dąży do cynicznej rozwałki wszystkiego tego i wszystkich wampirycznych bytów, których nie akceptuje?

Problem inności i subiektywizmów okraszony bardzo szybkim i kombinowanym full-contactem, walkami na miecze, doskonałymi efektami dźwiękowymi i wypasionymi combosami, które aż się prosi by przetestować na zużytej framudze 100 letniego domu (z obowiązkowo sypiącym się tynkiem).

Huczy, łupie i pierdulutnie od czasu do czasu – bardzo zgrabnie, polecam ten niezły i szybki film akcji z motywami horroru.

Ikona wpisu pochodzi ze strony: http://image.toutlecine.com/photos/b/l/a/blade-ii-2002-01-g.jpg

Poniżej prezentacja filmu w serwisie You Tube:

7046391.3

Dodaj komentarz