,,Terminator………………….. TRZY!”
– Ileż można(?) – pada od razu pytanie… Można, można – można długo. Arnie – przyznaję – wygląda, jak na swój wiek, rewelacyjnie.
Film jest klawy, posiada profesjonalny dźwięk 3D i sporo subtelnych efektów – podkreślających dynamiczne sekwencje.
Próby poruszania problematyki wolności i praw robotyki są w tym filmie płytkie, jednak reżyserowi w ciekawy sposób udaje się w pewnym momencie przedstawić apokaliptyczną wizję i narastające uczucie grozy: sceny, gdy Sky Net i roboty zaczynają mordować ludzi – początek masowej eksterminacji.
Postanowiłem jednakże skupić się na wytknięciu rażących potknięć w ,,Terminatorze 3” – oto one:
– Laska – typ super-wytrzymałej modliszki w technologii przyszłości – poza tym, że momentami jest przebiegła – wydaje się pół-debilką, która ma cały czas przeżycia związane z podstawowym użyciem własnej broni. Nie tylko głupawo się gapi, charakteryzuje się refleksem Andrzeja Gołoty w najgorszej walce życia, gdy już ma zamiar odpalić broń.
– Laska-modliszka jest w nowej (przyszłej) technologii, owszem, wytrzymalsza i silniejsza od Arniego, ale sprawia wrażenie dużo głupszej, a nawet opóźnionej w stosunku do topornego robota – już przestarzałego technologicznie. To Arnie ciągle zaskakuje pomysłami, by ją powalać, ,,ranić”, zabijać, spowalniać, dobijać.
– Trudno uwierzyć, że córka wysoko postawionego oficera robi głupią minę na widok super-nowoczesnego i wypasionego bunkra-domu z czasów zimnej wojny.
– Trudno też uwierzyć, że ów bunkier stoi sobie z beztrosko niezabezpieczonym przedsionkiem, sprzętem i ciężarówkami tak, że mogą się tam zalegnąć bezdomni, terroryści i irlandzkie wdowy.
– Reset, który dokonuje się w ,,ciele” robota: Arniego czyści złego wirusa, który wstrzyknęła laska, zła laska, ale reset jest bardzo intencjonalny, a nieobiektywny. Po resecie Arnie nie wraca do stanu fabrycznego, czy wyjściowego, tylko do stanu lubienia głównych bohaterów.
– W części II Terminatora scena z antyterrorystami robiła wrażenie i wprowadzała klimat, tutaj natomiast scena z trumną jest fajna, ale reszta rozczarowuje. Rozwałka samochodów i pójście na łatwiznę, zamiast czymś zaskoczyć widza. Spodziewałem się potyczki z wezwanym oddziałem specjalnym wojska, z takim naszym GROMem.
– Roboty – poza Arnoldem – wydają się być głupie, a niektóre bardzo głupie i niewiele przewyższają możliwościami dzisiejsze inteligentne odkurzacze.

terminator3

 

Dodaj komentarz