Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu, dosłownie i w przenośni, wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Regały Kultury Na Widoku to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych.

Można z nich pobrać filmy, muzykę, książki i gry z legalnych źródeł.  Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji
i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl.

W Rzeszowie projekt stanie podczas festiwalu Kultura od Kuchni i będzie zachęcał do korzystania z legalnych źródeł do 3 października, na Rynku miejskim, w okolicach ratusza. Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

 „Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie.  Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea!” – mówi Danuta Stenka.

Fundacja Legalna Kultura za pomocą tego projektu postanowiła pokazać w praktyce, że kultura pochodząca z legalnych źródeł jest na widoku i na wyciągnięcie ręki.
Bogactwo zasobów z legalnych źródeł Kultura Na Widoku to ponad 900 utworów skatalogowanych w pięciu kategoriach: Film, Muzyka, Książki, Gry, Historia w Kulturze.

Wśród tytułów wymienić można m.in. albumy muzyczne nagradzanych polskich artystów –
Natalii Przybysz, Artura Rojka, Afromental, Meli Koteluk, Natalii Kukulskiej, Lemona czy Voo Voo, literackie bestsellery takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego czy audiobook wg powieści Philipa K. Dicka „Blade Runner” z udziałem m.in. Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyry i Agnieszki Grochowskiej.

Regał „Film” to kino na wyciągnięcie ręki. Znajdują się tu polskie produkcje filmowe ostatnich lat – filmy fabularne, dokumentalne, animowane, międzynarodowe koprodukcje – które powstały dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W projekcie przedstawione zostały wybrane dzieła kinematografii, które dają świadectwo sukcesu polskiego kina ostatniej dekady. Wszyscy zainteresowani mogą tu znaleźć oscarową „Idę” oraz ponad 100 największych przebojów filmowych ostatnich dziesięciu lat, jak na przykład „Rezerwat”, „Bogowie”, „Jack Strong” czy  „Obława”.

Jeden z regałów poświęcony jest historii Polski w kulturze. Odbiorcy Kultury Na Widoku otrzymują dostęp do filmów, książek i muzyki, prezentujących historię Polski.
Szczególne miejsce zajmuje kolekcja zdjęć i plakatów dokumentująca 25-lecie Samorządności w Polsce.
Wyjątkowe zaangażowanie artystów Blisko 80 artystów ze świata filmu, literatury i muzyki mocno zaangażowało się w tegoroczną edycję Kultury Na Widoku, nagrywając zapowiedzi do poszczególnych utworów i towarzysząc nam podczas trwania projektu. Nagrania są dowodem na to, że twórcy nie tylko myślą o swoich odbiorcach, ale chcą być również blisko nich i że naprawdę zależy im, abyśmy wszyscy korzystali z legalnych źródeł.

Jak to działa

Każdy, kto podejdzie do regałów, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR może bezpłatnie albo w promocyjnej cenie, pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów nie trzeba nawet wychodzić z domu – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.

Po wpisaniu unikatowego adresu w przeglądarkę mobilną lub zeskanowaniu kodu QR, użytkownik, w prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie www.kulturanawidoku.pl w zakładce Jak to działa  oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop.

Dodaj komentarz